שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ריאליטי חרדי: הצילו את החוזר בשאלה
  הגולש "סוחר בינה" הסעיר את פורום "בחדרי חרדים" עם אשכול בו חשף משבר אמוני. חבריו התייחסו אליו ברצינות ורובם ניסו להניא אותו מהמהלך. הצטרפו לפולמוס המרתק

  על אנשים במצוקה שניצלו מהתאבדות בזכות חברים וירטואלים כבר שמענו, ועכשיו - הגירסה החרדית: אחד הגולשים הקבועים בפורום הפופולארי "בחדרי חרדים" פירסם בשבוע שעבר הודעה דרמטית ולפיה הוא מצוי במשבר אמוני ואף שוקל לעזוב את הדת, זאת לאחר שלטענתו נחשף להתנהלות שערורייתית של רבנים ועסקנים חרדים בכמה פרשיות שהעסיקו את המגזר. עד כה נרשמו בה אלפים רבים של צפיות, והאשכול הפך לסוער במיוחד עם כ-100 תגובות – רובן מחברי הפורום המנסים להניא אותו מהמהלך.

    

  האיש, הכותב תחת הכינוי "סוחר-בינה", הוא בן 31 (על פי פרופיל המשתמש), נשוי ואב לילדים ומנהל אורח חיים חרדי. לא ברור האם הודעתו אמיתית או שנכתבה כמתיחה ברוח ימי הפורים, אך רוב חבריו הגולשים התייחסו אליה ברצינות גמורה. "כן, כן, אני נראה כמו כל אחד מכם - שחור ולבן, כובע גרביים וכמובן ציצית", הוא פתח בהבהרה,, "אני מאמין בבורא עולם ועד לא מזמן האמנתי בכל השטויות שאתם עדיין מאמינים: רבנים, איסורים, חומרות, דקדוקים, בקיצור – בולשיט".

    

  "סוחר-בינה" מפרט כמה מהגורמים למשבר שפוקד אותו, ומציין את "המלחמה המאוד לא חכמה נגד האינטרנט והצורה שהיא התנהלה", וכן את "צחוק הגורל שהרב וואזנר חתם לפני כמה שנים בעד נתיב (חברה המספקת אינטרנט "כשר" – ק"נ) והעיתונים היומיים ברוב חוצפתם החליטו שהם לא מפרסמים את נתיב". עוד הזכיר את מערכת הבחירות לראשות עיריית ירושלים, בה נוכח לדעת ש"הרבנים הפכו לשטרי מסחר בידיהם של מלחכי פנכתם כביכול".

    

  "אני בהחלט עברתי ברמה האישית טלטלה קשה, ואני נמצא בשלב שבו הרצון לחזרה בשאלה מפעפע בי השכם והערב", מסכם הכותב. בהמשך הוא מבקש מחבריו: "הייתי שמח לשמוע את קולכם ודעתכם בעניין, ותהיו שקולים. אל תתקיפו אותי כמו שהתקפתם את דבריה האמיתיים של שרה איינפלד 'כופרים עם שטריימל'. תהיו ריאליים. תעזרו לי לחשוב".

   

  "סוחר-בינה" ביקש להדגיש גם כי "את האשכול פרסמתי כשאשתי יושבת לידי, אנחנו שוקלים את כל צעדינו יחד, אשתי וילדי יבואו עמי לכל מקום. באשר להורים ואחים, אולי הם צריכים לשלם איזה מחיר על שהלעיטו אותי באמונות טפילות לאורך כל חיי".

    

  "אם היית דתי רק בגלל הדתיים - אתה מסכן גדול"

  המגיבים הראשונים המליצו לו לעזוב את החברה שבה הוא חי אך לא את ריבונו של עולם. "אל תהיה חרדי, תהיה שומר תורה ומצוות במדרגה הגבוהה ביותר שאתה מסוגל אליה", כתב "גאון-הירדן", אך הוסיף מייד בסוגריים: "ואל תשכח שלילדים שלך תצטרך תלמוד תורה טוב, אז כדאי לך להמשיך להתלבש לפי המותג". גם "חברצ'יק" הצטרף לעמדה זו: "אם היית דתי עד היום בגלל הדתיים - אז אתה באמת מסכן גדול, אבל אם היית דתי בגלל בורא עולם - הרי שום דבר לא השתנה".

   

  "סוחר-בינה" השיב: "אני לא מערער על בורא עולם. אני רוצה לחזור בשאלה, לעזוב את המסגרת החרדית, להעיף את הכיפה לכל הרוחות, לחיות כמו כל אדם אחר בעולם, ולהמשיך להאמין שבורא עולם עומד מאחורי כל מה שקורה כאן... אני לא בטוח שאני בשל בכלל לחזור בשאלה במובן של לחלל שבת וכיוצא בזה".

    

  בהמשך הטעים: "אני חושב שהחברה החרדית שמאכלסת בתוכה את התפקיד 'רבנים', שבמוצהר מדובר בתפקיד המחבר את היהודי לבורא עולם, תפקיד המסביר לאדם הפשוט מה ה' רוצה, ודווקא אלו נתפסים כשקרנים ורמאים. זה מעורר בהחלט שאלות". ובפנייה לחבריו: "תפסיקו עם השקר הגדול הזה. רוב החרדים הם חרדים כי שם הם נולדו. הם בוקים ולא יודעים במה הם מאמינים. הייתי מוכן להעמיד כאן את סל ידיעותיי בתורה ובאמונה מול הרבה מהמגיבים הצדקנים שיודעים לומר כי הם דתיים בגלל ה'".

    

  "מי שאין לו לבטים ושאלות - לא באמת דתי ומאמין"

  בין המצטטים מהספר "מקימי" של נועה ירון לאלה שניסו לספק לפותח האשכול הוכחות לוגיות לקיומו של אלוקים או לשלוח אותו לקטע של הרב אמנון יצחק ביו-טיוב, היו גם כאלה שהזדהו איתו: "קניפל" קבע כי "מי שאין לו הרהורים ומחשבות ולבטים ושאלות (קשות) והכל ברור ורגוע לו - הוא לא באמת דתי ומאמין". הגולש "יבוסי" היה בוטה יותר, וכתב: "אל תאמין לאף מילה מנופת הצופים שמעתירים עליך כאן... אם אתה באמת אדם שחשוב לו לחיות לפי מצפונו, עליך לעזוב את הקהילה החרדית".

    

  "אין עוד מקום בחברה הישראלית, אפילו לא בתיאטרון הקאמרי, שמקיים באדיקות כזו 'אחד בפה ואחד בלב'" הסביר, "כל ההוויה המטורפת הזו, בין אוטובוסי מהדרין, פאות בהכשר, עסקנים, פשקוולים, 'שפע שוק', ועדות רוחניות ופלאפון כשר, היא לא מקום לאדם שמחובר למצפון שלו. זה אלף בית, עוד לפני שנכנסים לשאלות אמוניות... כל יום שאתה משחית בקרקס הזה שמחבר אמונה עם גרבי 40 דנייר, מרחיק אותך מבוראך".

    

  דיון השקפתי ער התפתח בין חברי הפורום, אך היו גם שפקפקו בכנותו של "סוחר-בינה". אחד מהם, "כבר-טוב", כתב לו: "בחיייאתתתתתתתתתתת, אתה שוקל את המשך חייך בתשובה של ניק? נו באמת... אתה יודע מה? כן!!! תחזור בשאלה. יאללה בהצלחה". גולש נוסף, "אבו-נפחא", היה פרקטי וחיבר "מדריך הישרדות" למתלבט: "בכל מגזר - חילוני, דתי או חרדי, על גווניהם השונים, בכל מקום ישנן הבעיות שלהם, וגם אם נפתרת מבעיה אחת, בשני תהיה לך בעיה אחרת".

   

  "גם בעולם החילוני תהיה תקוע ולא מאושר"

  לפני שחתם ב"תעדכן מה עשית", הזהיר: "קח בחשבון שהעולם החילוני ה'איכותי' הינו מאוד תחרותי, ועליך להיות לפחות בעל תואר ראשון לפני שתקבל עבודה טובה, בהנחה שאינך רוצה להיות שליח/מחסנאי/וכו'... אחרי שתמצה את הבילויים, המסיבות, חוסר חיוב דו"ח לאפ'חד, תעשה סמים ועוד דברים, תמצא עצמך בעוד מספר שנים חסר תוכן וחסר שלווה פנימית, ואז תהיה תקוע ולא מאושר, או שתחזור. היו גם כאלה".

    

  וכך כתב "קרדיולוג": "אתה חי בחברה חונקת, ואם אתה לא אוהב ללמוד ולהשקיע את
  כל הראש בלימוד, החברה הזאת גם מאוד משעממת. בא לך לחיות חיים חופשיים? סע לגבעת שמואל או לתל אביב ותשכח מהכל. אל תחיה חיך למען האחר. אך תזכור שלא הרבנים או החרדים ירדפו אחריך, אלא הצל והפחד מהיום בו יקחו וידחפו אותך מתחת למצבה והעכברים יאכלו לך את העיניים והלשון".

    

  הוא הוסיף כי נדמה שהציבור החרדי מקיים את המלצתו של שלמה המלך "חנוך לנער על פי דרכו, גם כי יזקין לא יסור ממנה" בהיפוך גמור. "החינוך הוא לצערי לפונדמנטליזם, הקצנה ודוגמטיות קיצונית, התערבות מערכתית בכל תחומי החיים, גם בדברים שהאדם אמור לבחור בהם בעליל כמו לימוד כל היום וכד'".

    

  "מה התוצאה ? שהחינוך לא על פי דרכו של כל אחד. האדם לא מרגיש שהיהדות ממלאת אותו בתוכן ומהות. הוא לא מרגיש שהיהדות היא האינטרס והמטרה שלו אלא נראית עליו כאוסף חוקים מעצבן. במקום שהיהדות תחנך את האדם למודעות גבוהה הנובעות מהנפש פנימה, היהדות נהפכת לתודעה פרימיטיבית שנכפת מילדות ע"י משפחה הורים ומסגרות דתיות ללא כל יכולת עצמאות כלכלית ומחשבתית עד גיל מאוחר בו יש לך כמה ילדים כבר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים