שתף קטע נבחר

סל התרופות יאושר בנפרד מתקציב הבריאות

בדיון שקיימה ועדת הכספים אמר גפני כי הוועדה תפעל להגדלת סל התרופות בשיעור של 2% בשנה. סגן שר הבריאות: מספר הרופאים לנפש יורד בהתמדה ויגיע עד סוף העשור לכ-2.7 רופאים ל-1,000 נפש - שליש מתחת לממוצע ב-OECD

ועדת הכספים תפריד את תקציב סל התרופות מתקציב משרד הבריאות, כל תקציב יאושר בנפרד ולא עוד במקשה אחת. כך הודיע היום (ד') יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בדיון על ביצוע תקציב הבריאות ל-2009 שנערך בהשתתפות סגן השר, יעקב ליצמן. גפני ידרוש להגדיל את הסל ב-2% בשנה, שיעור הגידול השנתי שנקבע לסל בחוק ביטוח הבריאות.

 

 

גפני ציין כי הדרך היחידה לעמוד על כך היא בהעמדת תקציב הסל לדיון בפני ועדת הכספים, כך שהוועדה לא תסתפק יותר בהחלטת ועדת הסל, והיא תאשר את החלטותיה רק לאחר שתשוכנע כי הוא הוסדר באופן שעונה על הצרכים.

 

גפני הפנה את דבריו לאוצר ואמר כי הוועדה מתכוונת לעשות לאוצר חיים קשים בנושא הסל עד שיבוא על פתרונו. "אנחנו מתכוונים לעשות טיפול שורש. נגמר הסיפור של חוק ההסדרים נוכח הגרף היורד של ההוצאה לנפש לבריאות".

  

סגן השר יעקב ליצמן גילה בדיון כי יש כבר עימות בינו לבין האוצר על כוונתו לפעול להעלות את שכר הרופאים עד סוף השנה, כשתפוג תקופת ההקפאה החלה על שכרם מתחילת העשור למשך עשר שנים. בכוונתו להתמקד בהעלאת שכר הרופאים הזוטרים ומומחים בדרגים בינוניים, שמקבלים שכר נמוך בהשוואה למאמץ, לאחרית המוטלת עליהם ולשעות העבודה הלא רגילות.

 

ליצמן גילה עוד כי בכוונתו גם להעלות את גיל הפרישה של הרופאים ולהשוות אותו לזה של השופטים - מגיל 70 - וזאת בכפוף לכשירותם. מהתחזית שהוצגה לוועדה עולה כי מספר הרופאים לנפש יורד בהתמדה ויגיע עד סוף העשור לכ-2.7 רופאים ל-1,000 נפש, כשליש מתחת לממוצע במדינות ה-OECD.

  

עימות נוסף של סגן השר עם האוצר נסוב סביב תוכניתו לקצר את התורים בקופות החולים, מהלך המחייב תוספת כוח אדם בשעות עבודה, וכחלק מכך תקציב לא מבוטל. תקציב המשרד עמד ב-2009 על 23 מיליארד שקל ונוצל במלואו. התקציב הוא בחסר מתמיד וליצמן התלונן שמעמיסים עליו תקציבים שאמורים להיות במשרדים אחרים.

 

הוא ציין כי לא מקובלת עליו התנהגות האוצר שחוזר ומקצץ בתקציב משרד הבריאות, אך מבטל את הקיצוץ בתגובה לדרישות המשרד לקבל תוספת לתקציב, כך שלא יהיה קיצוץ וגם לא תוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקציב הבריאות
צילום: index open
מומלצים