שתף קטע נבחר

35 שנות מאסר נגזרו על האנס הסדרתי בני סלע

סלע הורשע בביצוע 13 מעשי אונס. השופטים: "הוא ביצע את העבירות כחיה העטה על קורבנה". עם זאת החליטו השופטים "לא לגזור עליו עונש ראווה"

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (יום א') 35 שנות מאסר בפועל על האנס הסדרתי בני סלע, שהודה והורשע בביצוע 13 מעשי אונס אכזריים. מדובר בעונש החמור ביותר שהוטל עד היום בישראל על אנס.
בגזר הדין כתב השופט נתן עמית: "עבירותיו נמצאות בקצה החמור ביותר. הוא ביצע את העבירות כחיה העטה על קורבנה. קורבנותיו היו חסרות ישע וברוב רובם של המקרים נכנעו לו. מעשיו הותירו בנפשן צלקת שלא תימחה עד סוף ימיהן".
עוד נכתב בגזר הדין: "מעשיו מעוררים סלידה ושאט נפש והעונש צריך לבטא את סלידת הציבור ואת האינטרס הציבורי המחייב שמעשיו לא ישכחו ושהעונש לא יהווה עלבון לקרבנותיו".

עורך דינו של סלע: רוצחים נידונים לעונש קל יותר

סלע ישב בפנים חתומות לאורך כל הקראת גזר הדין במשך יותר משעה ולא אמר מלה.
עו"ד אייל שמחוני, שייצג את סלע, אמר בתגובה לגזר הדין: "אני רוצה להזכיר שאנשים שרצחו נידונו בדרך כלל ל-25 שנים. ופה אדם שעשה עבירות נוראיות אבל פחותות מרצח נשלח ל-35 שנה".

"לא רצינו לתת עונש ראווה"

התביעה ביקשה להטיל על סלע עונש של עשרות שנים, כדי שלא ייצא מהכלא עד סוף חייו. ואילו סניגורו של סלע טען כי העונש המירבי הקבוע על פי החוק לעבירה הקשה ביותר באישומים אלה הוא 20 שנות מאסר, ולכן אין להטיל עליו עונש חמור מכך.
השופט התייחס לכך שבחר לא לגזור על סלע את העונש המצטבר על האישומים בהם הורשע - 220 שנה. הוא ציין כי לא רצה לתת "עונש ראווה". "נתנו עונש כללי, ולא עונש על כל עבירה בנפרד. אינני רואה סבירות בהטלת עונש של 220 שנה, כשברור שהנאשם לא ישא אותו במלואו, ויש בכך מידה מסוימת של מלאכותיות וטעם לפגם של הפרזה, אם הכוונה לראות בו עונש הרתעתי - וזו אינה מדרכו של בית המשפט".
יצוין כי לפי החוק הקיים, סלע לא יוכל לקבל הפחתה של שליש ממאסרו, זאת אם ימשיך להיות מוגדר כ"אדם מסוכן".
השופטת עדנה קפלן ציינה בגזר הדין כי מעשיו של סלע הם "מעשי זוועה". לדבריה, "הנאשם השליט טרור מובהק במרקם חיי המדינה. בתסריט איום החוזר על עצמו, בכניסה לבתים, לרשות היחיד המוגנת, בלבוש כיסוי, מסיכה, באיומי סכין ובקשירת קורבנותיו, ובסאדיזם איטי של עשיית מעשיו. זה היה סרט אימה, אשר לא נגמר". לדבריה, "נראה לי כי מעולם לא הגיע במדינתנו כתב אישום כה קשה בעבירות אלו".
גורמים בפרקליטות אמרו כי כנראה לא יוגש ערעור על העונש, לאחר שהם ציפו לעונש של בין 30 ל-40 שנות מאסר בפועל. גם עורך דינו של סלע לא צפוי להגיש ערעור.

מכתב אנונימי

לפני הקראת גזר הדין סיפר השופט נתן עמית כי קיבל לביתו מכתב אנונימי שכתבה אשה ובו התייחסה לעונש של סלע. היו בו גילויי גנאי לשופטים. הוא העביר את המכתב לגורמים המוסמכים והביע צער על כך שזו הדרך בה פונים לשופטי בית המשפט.

בעסקת טיעון נמחקו 7 אישומים

משפטו של סלע נמשך כשנה, במהלכו לא שיתף סלע פעולה עם עורכי הדין שמינה לו בית המשפט, ואף סירב לדבר עם השופטים שפנו אליו. בדיונים הוא נהג להחזיק שלט, בו כתב לשופטים שאין אוויר בתא בו הוא כלוא.
סלע הודה והורשע במסגרת עיסקת טיעון בביצוע 13 מעשי אונס אכזריים. הודאתו באה לאחר שמכתב האישום המקורי נמחקו 7 סעיפי אישום, מחיקה שנבעה מדלות הראיות נגדו ורצון למנוע מהמתלוננות את הטראומה של שיחזור האונס בבית המשפט וחקירה נגדית.
בכתב האישום המתוקן מפורטים 13 מעשי אונס מחרידים שביצע סלע: באחד המקרים הואשם, כי נכנס באמצע הלילה לדירה דרך החלון, ניגש למיטתה של המתלוננת בזמן שישנה, כשהוא אוחז בידו סכין. אז, קשר את ידיה באמצעות חוט הטלפון ואנס אותה מספר פעמים, תוך כדי שהוא מאיים עליה וסותם את פיה בתחתוניה.
במקרה אחר, נכנס סלע לדירה וגם במקרה זה קשר את רגליה ואת ידיה של המתלוננת שישנה, כמו כן, קשר את עיניה בשמלתה ואנס אותה מספר פעמים. לאחר מכן הורה לה להתקלח ואיים עליה שאם תתלונן עליו במשטרה יהרוג אותה.
באישום נוסף, הוא מואשם, כי אנס אם לעיני שתי בנותיה שישנו איתה במיטה.
התובעות במשפט, עליזה הרפז ומירי ארד שוחחו עם שבע הנערות שסעיפי האישום בעניינן נמחקו והן הביעו את הסכמתן למחיקת האישומים, בטרם הסכימו התובעות לעסקת הטיעון.
עורכי דינו של סלע, מטעם הסניגוריה הציבורית, אייל שמחוני וארז מלמד, אמרו לאחר אישור עסקת הטיעון, כי העסקה נועדה להקל על המתלוננות, כדי שלא יאלצו להעיד במשפט.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
בני סלע בביהמ"ש
צילום: דודו פריד
מומלצים