שתף קטע נבחר

זירת הקניות

השרים ארדן ושמחון מברכים על החלטת בג"ץ

החלטת בג"ץ, לעצור את הדיון הממשלתי ברפורמה בתכנון, זוכה לחיזוק מצד השרים להגנת הסביבה והחקלאות. מספר חברי כנסת בירכו גם הם את ההחלטה, בהם ח"כ מאיר שטרית, שאמר: "אני מברך את בג"ץ שעצר את המהלך ההרסני"

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן ושר החקלאות, שלום שמחון, בירכו על החלטת בג"ץ שעצרה הבוקר (ה') את הדיון המתוכנן בממשלה ברפורמה בתכנון. לקראת הדיון גיבשו שני השרים את הסתגויותיהם לחוק החדש ואף מתחו ביקורת גלויה על האופן שבו קודם המהלך - ועל פרק הזמן הקצר שהוקצה להם לגבש את הערותיהם.

 

החלטת בג"ץ, שנעתרה לבקשת ארגוני הסביבה הנאבקים במהלך, זכתה לתמיכה גם מצידם של מספר חברי כנסת מהאופוזיציה - בהם מאיר שטרית (קדימה), ניצן הורביץ (מרצ) ואיתן כבל (עבודה). 

 

"מדובר ברפורמה שבשם קיצור התהליכים לסגירת המרפסת המפורסמת של ביבי נתניהו, הייתה מעבירה את כל החלטות התכנון לידי בעלי הון ופקידים שטובת הציבור ממש לא לנגד עיניהם", אמר כבל.

 

"אני מודה, בפעם המי יודע כמה על כך שיש בג"ץ שמגן על אזרחי ישראל מפני ממשלתם", הוסיף. דברים דומים אמר גם חבר הכנסת הורוביץ, שציין כי בשבוע הבא תקיים השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת כינוס חירום בנושא.

 

חבר הכנסת שטרית אמר "כך לא עושים שינוי. אני מברך את בג"ץ אשר הצליח לעצור את המהלך ההרסני הזה טרם יצא לפועל, זוהי החלטה צודקת". החשש המרכזי ברפורמה המוצעת לדבריו הוא כי "(נוסח החוק) יגרום להרחבת הפער בין המרכז לפריפריה. כל מי שיש לו כסף יוכל לבנות מגדלים איפה שירצה", אמר. 

 

השר ארדן ניצב בשבועות האחרונים לצדם של ארגוני הסביבה ולקראת הדיון המתוכנן היום, גיבש הסתיגויות להצעת החוק וטען כי פרק הזמן שהוקצב למשרדי הממשלה - אינו מספיק.

 

ארדן ציין, בין השאר, כי נוסח החוק יביא להפרטה שתפגע קשות ביכולת הבקרה הסביבתית על מערכת התכנון ומתח ביקורת על שלילת תפקיד המשרד להגנת הסביבה כיועץ סביבתי למוסדות התכנון.

 

השר שמחון גיבש גם הוא מספר הסתגויות לנוסח החוק החדש, וציין כי החוק החדש נעדר כלים מרכזיים להגנה על שטחים פתוחים במדינת ישראל ובכלל זה השטח החקלאי. 

 

עם זאת, לא כולם מיהרו לברך על ההחלטה לעצור את הדיון בממשלה ברגע האחרון. זמן קצר לאחר הוצאת הצו על-ידי בית המשפט, אמר שר האוצר, יובל שטייניץ, כי הוא "נדהם" מההחלטה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסתייג מהחוק החדש. ארדן
צילום: חיים צח
מומלצים