שתף קטע נבחר

3,000 באו לשייח ג'ראח: "שמח שיש עוד שמאל"

אחרי שבג"ץ אישר את קיום ההפגנה - הגיעו אלפים לשכונה שבמזרח ירושלים ומחו על התיישבות יהודים ופינוי משפחות ערביות מבתיהן. הם קראו "אין קדושה בעיר כבושה". מנגד, מחו עשרות חרדים ופעילי ימין: "שמאלנים=בוגדים". תושבים בשכונה יידו אבנים לעבר פעילי הימין, איש לא נפגע

כ-3,000 פעילי שמאל יהודים וערבים הגיעו הערב (שבת) לשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים, והפגינו נגד התיישבות יהודים במקום ופינוי משפחות ערביות מבתיהן. המפגינים נופפו בדגלי ישראל ופלסטין, וקראו "אין קדושה בעיר כבושה". תחילה התכנסו במגרש כדורגל בשכונה, שבו ניצבת במת הופעות, ולאחר מכן צעדו לעבר מתחם "שמעון הצדיק".

 

במקביל, הגיעו לשכונה גם יותר ממאה חרדים ופעילי ימין, כדי להתפלל בקבר שמעון הצדיק ולמחות על החלטת בג"ץ שאפשרה לקיים את הפגנת השמאל. תושבים בשכונה יידו אבנים לעבר פעילי הימין, אך איש לא נפגע. כרזות שנתלו בסוף השבוע בשכונת מאה שערים, קראו לציבור להגיע הערב למקום. במקום הורגשה נוכחות משטרתית מוגברת.

 

"אני שמח לראות שיש עדיין שמאלנים במדינה", אמר ל-ynet יורם שורק, אחד ממפגיני השמאל. "באנו להפגין נגד ההתנחלות בשייח ג'ראח ונישול משפחות ערביות מבתים שבהם חיו 60 שנה כדי למנוע הסדר מדיני". הוא הדגיש כי "כל הסדר מדיני יחייב לחלק את ירושלים, והתנחלויות אלה מטרתן למנוע הסכם שלום".

 

מול ההפגנה, במתחם שמעון הצדיק, התכנסו יותר ממאה מפגיני ימין וחרדים, בהם נציגי מפלגת האיחוד הלאומי. הם צעקו "שגעת שמאלנית" ו"מדינת הלכה", ואחזו בשלטים שעליהם נכתב "שמאלנים=בוגדים". יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ, אמר: "אנחנו מאוד שמחים שהצועדים צועקים ובאים. ברוך השם, כל הפגנה קיקיונית של ערבים שונאי ישראל ו'שלום עכשיו' נגד מורשת יהודית, משחקת לטובתנו".


ההפגנה הערב בשייח ג'ראח (צילום: נועם מושקוביץ)

 

כץ הוסיף כי "לפני עשר שנים הם הפגינו בהר חומה, היום יש שם עשרים אלף איש. הם הפגינו בקדומים ובבית-אל, וגם שם יש אלפי אנשים". כשנשאל על העובדה שאלפים הגיעו להפגין, השיב: "ומה יקרה אחרי שההפגנה תיגמר? כולם יילכו לתל-אביב".

 

המשטרה אסרה, בית המשפט אישר

ח"כ אריה אלדד, שהגיע למקום אף הוא, אמר כי "החוצפה של ארגוני השמאל הישראלי הביאה אותם למחוזות הבגידה בשיתוף פעולה עם אויבי ישראל. הפעם הם מתעלמים מהעובדה שכל מתיישב יהודי בשכונה עושה זאת על-פי צו בית משפט". מפגין חרדי, שסירב להזדהות בשמו, אמר כי "מדובר בקבוצה של יהודים מסכנים, שבאים להגן על ערבים שזורקים אנשים. הם לא לומדים תורה, אין להם מושג, אלה הרשעים הכי גדולים, והשם ייקח את כולם, אמן".

 

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, שנכח במקום, אמר ל-ynet כי "אנחנו מתקרבים לנקודות שבהן הכל בעצם מונח על כפות המאזניים. המהלך של הימין בכניסה של היהודים לבתים פלסטיניים במזרח ירושלים משמעותו ניסיון למניעת כל סיכוי לפיתרון, והדרך לכך, שעוברת בירושלים, לצערי הרב מתבצעת בשיתוף פעולה עם ראש העיר, ניר ברקת, וממשלת ישראל. התמונה המתקבלת מאד קשה". אורון הבהיר שבהפגנה נשמעו גם אמירות שלא מייצגות אותו, "אך ביסודו של דבר היא הייתה נכונה, בזמן הנכון ובנושא הנכון, וזה המבחן העיקרי שלנו".

 

קיום ההפגנה התאפשר לאחר ששלשום קיבל בג"ץ את עתירתם של מארגניה נגד החלטת המשטרה לאסור עליהם להפגין. בג"ץ קבע תנאים שיאפשרו לאנשי השמאל להפגין, והחליט כי הם יהיו במתחם מגודר, פרט ל-300 שלהם יותר לצאת לחלק מהרחוב למשך כחצי שעה.

 

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, כתבה בהחלטתה כי אין ספק שהנטל

על המשטרה בירושלים קשה, אולם מחובתה להגן על המפגינים. היא הדגישה כי אם יקרו בהפגנה דברים בלתי-צפויים, תורשה המשטרה לסטות מההחלטה שהתקבלה.

 

החלטת בג"ץ באה אחרי שבשבועות האחרונים גבר המתח סביב מתחם "שמעון הצדיק", שהקימו יהודים בלב השכונה הערבית - בבתים שמהם פונו תושבים פלסטינים בתום מאבק משפטי. המפגינים התלוננו על היד הקשה שנוקטת המשטרה כלפיהם.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בשייח ג'ראח, הערב
צילום: נועם מושקוביץ
"אין קדושה בעיר כבושה"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים