שתף קטע נבחר

הרפורמים והקונסרבטיבים: חוק הגיור יפלג העם

הממשלה תומכת בהצעת חוק תיאום סמכויות הגיור של הרבנות הראשית שתובא מחר לוועדת חוקה. בתנועת הרפורמית והקונסרבטיבית מזהירים: "ההצעה מנתקת את הקשר בין חוק השבות לבין זכות כל יהודי להפוך לאזרח במדינת ישראל"

התנועה ליהדות מתקדמת מזהירה היום (א') את ראש הממשלה נתניהו מחידוש משבר הגיור בישראל, "על כל המשתמע מכך".

 

על רקע הדיון מחר בוועדת חוקה בהצעת החוק של ח"כ דוד רותם, שתרחיב את סמכויות הרבנות הראשית בענייני הגיור, פנתה התנועה הרפורמית לנתניהו ומתריעה כי ההצעה, שזוכה לתמיכת הממשלה, "מנתקת לראשונה, מאז חקיקתו של חוק השבות, את הקשר בין חוק חשוב זה לבין זכותו של כל יהודי, מלידה או מכח גיור, להפוך לאזרח במדינת ישראל".

 

לדברי הרפורמים, "על פי הצעת החוק אדם אשר התגייר במדינת ישראל, בשעה שלא היה זכאי למעמד עולה טרם כניסתו לישראל, לא יוכל לקבל אזרחות ישראלית מכוח חוק השבות. מניסוח הסעיף עולה אף כי גם אדם

אשר התגייר בתפוצות וטרם גיורו לא היה בעל זכות עליה, לא יוכל לממש את הזכויות המוקנות לו מכוח חוק השבות, במידה ששהה בישראל פרק זמן כל שהוא קודם לגיורו. הצעת החוק אינה מסדירה את שאלת מעמדם של מתגיירים אלו ומותירה ריק חקיקתי תמוה ביחס לאופן מימוש הזכות היסודית לשבות ולעליה המוענקת לכל יהודי".

 

בתנועה הרפורמית מזהירים כי "אישורה של הצעת החוק, יטמיע בחקיקה הישראלית הבחנה ברורה ובוטה בין יהודים מלידה ויהודים מכוח גיור. הבחנה זו מנוגדת בתכלית לרוחה של מסורת ישראל, לערכי יסוד יהודיים וציוניים, ולתשתית הרעיונית הניצבת בבסיס הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית וכמדינתו של העם היהודי".

 

לסיכום, נאמר בפנייה: "ערב הדיון בועדת החוקה, חוק ומשפט, אנו פונים אליך ראש הממשלה בקריאה דחופה להורות על התניית תמיכת הממשלה בהצעת החוק בהסרת הסעיפים העוסקים בתיקונו

של חוק האזרחות ולהבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי ממשלתך תמנע מקידום חקיקה, המשנה את גבולותיו של חוק השבות באופן חפוז ובדרך הפוגעת בזכויותיהן של קהילות יהודיות רבות, בדגש על הקהילות הדתיות-ליברליות. הבהרה מסוג זה תבטיח כי החקיקה הנדונה תתמקד אכן בהסרת מכשולים במסלולי הגיור הממלכתיים ולא בחידוש המחלוקת סביב הגיור בקהילות היהדות המתקדמת והמסורתית ובמסגרות קהילתיות אחרות".

 

מנכ"ל התנועה המסורתית, יזהר הס, אמר בתגובה לחוק הגיור כי "החוק המאפשר לרבני ערים לגייר הוא חוק טוב - אלא שמשרד המשפטים, בדרך לא כשרה מנסה לייצר מחטף בצורת סעיף שיפגע בזכויותיהם של גרים לא אורתודוקסים וישנה למעשה את חוק השבות. זהו שינוי שעלול לפלג את העם היהודי".

 

במכתב שנשלח על ידי התנועה המסורתית לנתניהו נאמר כי "ההצעה כלשונה עלולה לפגוע פגיעה חמורה במעמדם של גרים וגרות שאינם אורתודוקסים. אנו קוראים לך למנוע משבר נוסף עם יהודי ארה"ב. ניצולה של הצעת חוק המבקשת להקל על הליכי הגיור בתוככי מערך הגיור הממשלתי, על מנת לבצע מהלכים חד צדדיים מרחיקי לכת, הנוגעים לגיורים הנערכים שלא במסגרת מערך זה, מהווה מחטף בלתי נסבל ופגיעה חמורה בתשתית היחסים בין ממשלת ישראל לזרמים היהודיים, בדגש על הזרמים הלא אורתודוכסים, המהווים את עיקר בניינה של יהדות זמננו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים