שתף קטע נבחר

חקלאי שהרעיל חיות בר נקנס ב-10 אלף שקל

בשנת 2006 פיזר חקלאי מזכרון-יעקב רעל טמיק באזור כרמיו וגרם למותם של חמישה תנים, חזיר בר וצבי ארץ-ישראלי. לדבריו, נגרמו לו נזקים קשים לשדות, אך בית המשפט גזר עליו קנס כספי של 10 אלף שקל וציין כי במעשיו היה "עלול להמיט אסון אקולוגי סביבתי חמור"

בית משפט השלום בקריות הרשיע בחודש שעבר חקלאי מזכרון-יעקב בגין עבירות של ציד חיית בר מוגנת, ציד ללא רשיון ציד וציד בהרעלה בשנת 2006 וגזר עליו קנס כספי בסך 10 אלף שקל והתחייבות שלא לבצע עבירות דומות בשנתיים הקרובות, אחרת ישלם קנס של 20 אלף שקל או ישלח לכלא לחמישה חודשי מאסר.
 
החקלאי, עופר וילדר (58), הואשם כי לפני כארבע שנים "הניח פתיונות רבים של לחם, פירות ומזון כלבים שהכילו רעל מסוג אלדיקרב (טמיק). הפתיונות המורעלים הונחו במטרה להרעיל חיות בר", כך נכתב בכתב האישום. "בסמוך לפתיונות המורעלים נמצאו פגרים של חמישה תנים, חזיר בר וצבי ארץ-ישראלי, אשר הורעלו".  בית המשפט ציין כי מדובר בחיות בר מוגנות וכי לנאשם לא היה רשיון ציד או היתר חוקי למעשיו.
 


תן זהוב שהורעל (צילומים: בן רוזנברג, רשות הטבע והגנים)

 
על פי חוות דעת של ד"ר נועם לידר מרשות הטבע והגנים, טענה הרשות כי "הרעל משתק את תאי העצב והשיררים של החיה ולפיכך המוות הוא מוות ביסורים, כלש נשימתי שגורם לחיית הבר לאבד את חייה. החומרה הינה לא רק במותה של אותו חיית בר מוגנת , אלא בהרעלות המשניות...הסכנה היא ברורה, קשה והרסנית לטבע".
 
כמו כן ציינו כי הנאשם הכיר היטב את הרעל, היה מודע להשלכות השימוש בו מאחר שעבר קורס בנושא ואף ידע שישנו דרכים אחרות כדי להפסיק את הנזק שנגרם לו בכרמים שברשותו.
 

השופטת: הרעלת בע"ח עלולה להמיט אסון אקולוגי סביבתי

מטעם ההגנה נטען כי וילדר המעבד למעלה מ-200 דונם של שטחי חקלאות, הינו חקלאי ותיק ודור רביעי במשפחתו העוסק בחקלאות. לאורך כל השנים עיבד את הקרקעות באופן תקין, שאינו פגע בסביבה. כמו כן, נטען כי הוא סבל מנזקי חקלאות קשים בשנים האחרונות, ואף ביקש מהרשות אישורי ציד והיתרים נוספים לטיפול בבעיה.
 
השופטת אורית קנטור ציינה בהחלטתה כי "הרעלת בעלי חיים כדרך להילחם בבעלי חיים הפוגעים בחקלאות, כגון חזירי בר, יש לה השלכות על מערכות אקולוגיות שלמות, עלולה להמיט אסון אקולוגי סביבתי חמור, אם על דרך של הכחדת מינים נדירים או על ידי גרימת שינויים בהרכב אוכלוסיות בעלי חיים וכאשר בעל חיים הנחשף לחומר הרעל מת מוות בייסורים קשים" והוסיפה כי "אין הצדקה להלחם בתופעת חזירי הבר על דרך של הרעלה מאסיבית באמצעות רעל קשה כגון טמיק, יש דרכים חלופיות והאנשם היה מודע להן שפנה לפקח ברשות הטבע והגנים והפנה את תשומת ליבו לבעיה הספציפית".
 
השופטת סיכמה כי מאחר שמדובר באדם נורמטיבי ללא עבר פלילי, "עצם ההרשעה כמו גם העונש מהווים הרתעה משמעותית צופה פני עתיד וגם קנס משמעותי מהווה הרתעת הרבים". על הנאשם נגזר לשלם קנס בסך 10,000 שקל או שלושה חודשי מאסר ועל הנאשם לחתום על התחייבות להימנע מלעבור את אחת העבירות שבהן הורשע בשנתיים הקרובות, אחרת ישלם קנס בסך של 20 אלף שקל או ירצה חמישה חודשי מאסר בכלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תן שהורעל למוות
צילום: בן רוזנברג, רשות הטבע והגנים
צבי ארץ-ישראלי
צילום: דורון ניסים, רשות שמורות הטבע והגנים
מומלצים