שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקרוב: כל מבנה חדש בישראל - יחסוך חשמל

תקנות חדשות שמגבש משרד התשתיות יחייבו כל מבנה חדש בארץ להשתמש בחומרים מבודדים, להקפיד על גודל החלונות, לשקול את מיקום המבנה בשטח ואת שיטות האיוורור - ויגבילו את כמות החשמל שהמבנה צורך. הערכה: התקנות ייקרו את הבנייה אך יחסכו כסף על חשמל בטווח הארוך

בקרוב, כל מבנה חדש שייבנה בישראל יוגבל בכמות החשמל שהוא צורך. תקנות חדשות בנושא זה שמגבש משרד התשתיות, צפויות להביא לחיסכון של כ-20 אחוזים בצריכת האנרגיה של המבנים החדשים עד שנת 2020. 

 

התקנות, הקרויות "בנייה מודעת אנרגיה", יובאו בקרוב לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת. בשונה מתקן "בנייה ירוקה" שכולל גם טיפול במים אפורים, הפרדה של פסולת למיחזור, מניעת רעש וכ"ד, התקנות החדשות עוסקות רק עוסקות רק בצריכת האנרגיה של המבנים, ומבוססות על תקן מכון התקנים (ת.י 5282).

 

הן גובשו לאחר מחקר מקיף אודות התפקיד התרמי של בניינים, ונועדו להבטיח שצריכת האנרגיה של המבנים החדשים תהיה קטנה ככל הניתן. "הבניינים יצטרכו להתאים לדירוג אנרגטי - ממש כמו דירוג אנרגטי של מכשירי חשמל - שיותאם לאזור האקלים בו הם עתידים להיבנות", הסביר ל-ynet אדי בית הזבדי, מרכז בכיר לתקינה באגף שימור האנרגיה במשרד התשתיות.

 

לדברי בית הזבדי, לצורך גיבוש התקנות חולקה המדינה לארבעת אזורי האקלים - אזור ההר, אזור השפלה, אזור מישור החוף ואזור הנגב והערבה. לכל אזור הוגדרו קריטריונים שונים בכל הקשור לבידוד, גודל הפתחים, שיטות הצללה, כיווני הבנייה וחומרי הבנייה.

 

"כיווני הבנייה, החומרים ויכולות האיקלום של המבנים - כל אלו הם משתנים שמשפיעים על צריכת האנרגיה", אמר בית הזבדי. הוא ציין כי העמידה בתקן החדש עשויה לייקר את הבנייה בכחמישה אחוזים, אולם בטווח הרחוק תביא לחיסכון רב בצריכת הארגיה של הבניין.

 

מנתוני משרד התשתיות עולה כי כיום, כ-60 אחוז מסך צריכת החשמל במדינה נצרכת במבנים. במשרד ציינו כי התקנות הן חלק מרגולציה להטמעת נושא ההתייעלות האנרגטית. במסגרת המהלכים הללו יזם המשרד תקנות נוספות, ובהן ההגבלה על יבוא לארץ של מוצרי חשמל ביתיים "זוללי אנרגיה", הגבלות על שיווק טלוויזיות פלזמה וגם איסור מכירה של נורות ליבון של 60 וואט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
60 אחוז מצריכת החשמל - במבנים. ארכיון
מומלצים