שתף קטע נבחר

שר הביטחון: איראן אינה איום קיומי על ישראל

בדיון בוועדת חוץ וביטחון אמר ברק כי ישראל פועלת למנוע אפשרות שאיראן תהפוך לאיום קיומי. הוא התייחס למו"מ המדיני ואמר כי "במציאות שנוצרה גם שיחות קרבה היה קשה להשיג"

שר הביטחון, אהוד ברק, מתייצב אל מול עמדתו המסורתית של ראש הממשלה, וקובע כי "איראן היא לא איום קיומי כעת על ישראל. יש לאיראן פוטנציאל להתפתח לאיום קיומי על ישראל, ואנחנו פועלים כדי למנוע זאת". בדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, אמר היום (ב') ברק כי העולם עוסק עדיין במשבר הכלכלי ולא באיום האיראני.

 

לדברי ברק, "ארצות הברית היא בעלת סדר יום חיצוני ופנימי מורכב. יש קושי לתאם בין רוסיה, סין, צפון קוריאה, איראן, התהליך המדיני אצלנו והאחריות שלהם על דרום אמריקה". הוא הוסיף, כי "בתחום של ההזדמנויות, אנחנו רואים את התהליך המדיני עם הפלסטינים ואת האפשרות להתקדם להסדר מדיני, לצד האיומים מחמאס, חיזבאללה ואיראן".

 


השר ברק בוועדת החוץ והביטחון (צילום: גיל יוחנן)

 

שר הביטחון התייחס לשיחות הקרבה, ואמר: "אני שותף לדעה שעדיף היה שיחות ישירות, אולם במציאות שנוצרה גם שיחות קרבה היה קשה להשיג... אני מעריך שזה לא יהיה קל, לא רק בגללנו. הקשיים שאני מעריך שייווצרו הם פרי מה שקורה מסביב בעולם הערבי. בעולם הערבי יש הבדלי גישות ודגשים בכל מה שקשור למו"מ עם ישראל".

 

הוא אמר עוד על המשא ומתן עם הפלסטינים. "האמת היא שבסופו של דבר המציאות היא שיש צורך עמוק ואמיתי, שנובע מהאינטרסים של ישראל להבטיח את עתידה ואת זהותה. יש לנו אינטרס עליון למתוח קו גבול שבו רוב יהודי מוצק לדורות, ולידו מדינה פלסטינית ברת חיות מבחינה כלכלית ופוליטית. ההסדר של קו זה יהיה תוך הקפדה על האינטרסים הביטחוניים". ברק אמר שהאופוזיציה צריכה לאפשר לכך לקרות.

 

בנושא זה הוא הוסיף: "ההסדר הוא בעיקרון של שתי מדינות לשני עמים, יחד עם מפת הדרכים. אנחנו מחויבים להסכמים הקודמים שאושרו על ידי ממשלות ישראל, ועל ההקפדה על נקודות הביטחון. היעד הוא להגיע להסכם שבו שתי מדינות חיות זו לצד זו בכבוד הדדי, כאשר ההסכם וההכרה במדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי, והן בהכרה במדינה פלסטינית. זה הצורך שלנו כדי לסיים את הסכסוך. זו אמרה פוליטית, אך היא מקובלת על רוב המערכת הפוליטית בישראל".

 

"צריך שניים לטנגו"

ברק דיבר גם על המצב במזרח התיכון. "זו סביבה בעייתית ולא פשוטה", הוא אמר. "ישראל חזקה ומרתיעה ויכולה לצעוד להסדרים מעמדת כוח וביטחון. אבל הסדר מדיני לא יקרה אם לא תהיה נכונות משני הצדדים. זוהי נקודת שיווי משקל שלא יכולה להותיר את אחד הצדדים בלי כלום, כי כל צד מגן על הצד שלו".

 

שר הביטחון התייחס גם לנושא הסורי. "טענתי ואני טוען שצריך להמשיך לחפש דרך להתקדם עמם בהתהליך המדיני", הוא אמר. "זה אינטרס ממדרגה

 ראשונה בעיני... אבל צריך שניים לטנגו. ישראל היום חזקה ומרתיעה והיא צריכה להשתמש בעוצמה זו כדי לנסות להגיע להסדר עם שכניה".

 

הוא גם דיבר על האיומים: "יש התעצמות של רקטות בידי חמאס. יש להם רקטות שמגיעות לגוש דן. המפתח הוא שהפתח יתחזק והחמאס ייחלש - זה התקדמות בתהליך המדיני. אנחנו מנסים למנוע משבר הומניטרי בעזה באופן שלא יחזק את חמאס". על האיומים צפון, הוא אמר: "חיזבאללה בלבנון מחזיק מעל 40 אלף רקטות, שרובו נועד לפגוע באוכלוסייה אזרחית וזה בשונה מכלי נשק לצורך הגנה. אנחנו רואים בלבנון כתובת אחראית לכל פעילות של חיזבאללה נגדנו. אנו לא מתכוונים לרדוף אחרי כל רקטה בשולי ואדי ופאתי כפר".

 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. פועלים למנוע את האיום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים