שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

כאן בונים. לכו לטייל בארץ אחרת

זה כבר ממש ברור - לשרים, לחברי כנסת ולחלקים גדולים בציבור: הרפורמה בחוק התיכנון והבנייה תפגע באיכות חיינו ובסביבה שלנו באופן חמור. אדוני ראש הממשלה: זו לא בושה להודות בטעות. ניתן עדיין לעצור את הכל ולהשאיר קצת אדמה בסביבה - לא רק בטון

דמיינו יום שמש נעים וחם, ואתם מחליטים לצאת לטיול. דמיינו שהגעתם לרמת הגולן אך בכניסה לנחל יהודיה אתם נתקלים בשלט גדול: סגור לרגל הקמת מרכז מסחרי. ברור שהבנייה פוגעת בנחל, בטבע ובנוף אבל לא היה מי שיעצור אותה במוסדות התכננון.

 

אתם נכנסים למכונית ונוסעים מערבה, לכיוון חוף בצת, אך גם שם המעבר חסום: בונים כפר נופש חדש. לפרויקט היו מתנגדים רבים אבל לא הייתה להם הזדמנות להביע את עמדתם.

 

אתם לא מוותרים וממשיכים דרומה, לחוף הבונים, רק כדי לגלות שהקמת שכונת וילות חדשה, שאושרה רק לפני כמה שבועות, כבר יצאה לדרך. הדחפורים חופרים את החוף היפה. אולי פלמחים", אתם מהרהרים.... ובכן לא. גם שם יש גדר ועליה שלט "כאן בונים. "אז אולי במדבר.... מי יעז לגעת במדבר?", אתם חושבים. אלא שגם שם המרחבים הפראיים תפוסים על ידי תוכניות כרייה, בנייה ותשתיות.

 

תסריט הבלהות הזה אולי נשמע דימיוני אבל לצערי הוא ממש לא. אם הרפורמה של ראש הממשלה בחוק התכנון והבנייה  תצא אל הפועל, אנו עלולים להיתקל בה מוקדם משחשבנו.

 

לא רק טיילת מבטון

הרפורמה אותה מקדם נתניהו היא שינוי כולל של כל חוק התכנון והבנייה. מוכרים לנו אותה כ"רפורמת מרפסות" אבל מדובר בהרבה מעבר לשיפור תחום הרישוי. איש מאיתנו אינו חובב ביורוקרטיה אבל השינוי הכולל והמהפכני של תחום התיכנון והבנייה - על זה צריך לחשוב טוב-טוב. אסור לקדם מהלך במתכונת של זה הנוכחי שיגרום לפגיעה קשה באיכות חייהם ורווחתם של כל אזרחי המדינה, ויהרוס עשרות שנים של הישגים סביבתיים ושמירה על טבע ונוף.

 

 

כי הרי מה צריך האדם הפשוט, זה ששלח את ראש הממשלה ללשכתו? מקום לנפוש ולטייל בו, טבע פתוח שישאר לשנים רבות, ולא רק פארקים וטיילות מבטון. אולי ראש הממשלה אינו רואה זאת כשהוא ספון בדירות המיליונים שלו. אולי הקבלנים ויזמי הנדל"ן הלוחשים על אוזנו מפריעים לו. אולי שכח; אולי זו סתם אטימות.

 

בחודשים האחרונים קידם ראש הממשלה את הרפורמה בשקט ובחדרי חדרים. אך בתקופה האחרונה קמה והתעוררה התנגדות הולכת וגוברת נגד המהלך. למעלה מ–4,000 איש חתמו על ההתנגדויות לרפורמה, והטפסים נשלחו לשרי הממשלה. גם התקשורת הבינה את ההשלכות הכבדות של המהלך, והיא מתארת אותו כפי שהוא - ולא כפי שמקדמיו רוצים שיוצג.

 

גם חברי הכנסת החוששים לעתיד המדינה מביעים התנגדות, ואפילו השרים. הראשון לעשות זאת היה השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, שיצא בגלוי ובאומץ נגדה. גם שר החקלאות שלום שמחון ושר התשתיות עוזי לנדאו. גם בג"צ סבר כי קידום הרפורמה הוא בעייתי והורה לממשלה לפני ימים אחדים להקפיא את קידומה.  

 

אדוני ראש הממשלה, הרפורמה נמצאת בתחילתה, ניתן עדיין לעצור אותה או לבצע בה את השינויים ההכרחיים בה. גדולתו של אדם נמדדת ביכולתו להודות בטעותו ולתקן אותה. עשית זאת בעבר ורק התחזקת. יש ביכולתך לעשות זאת שוב. עבור הציבור, זה שבחר בך לתפקידך.

 

  • ביום רביעי ייערך בכנסת כנס מיוחד על הרפורמה בחוק התיכנון והבנייה בהשתתפו שרים, חברי כנסת ונציגי ארגוני סביבה 

 

הכותב הוא דובר החברה להגנת הטבע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מותר להודות בטעות. ראש הממשלה
צילום: AFP
מומלצים