שתף קטע נבחר

טיבי הורחק מטקס לעולי הגרדום: הם ירו בערבים

ראש הממשלה אמר בכנסת כי "אנו מצדיעים היום לאלה שחרפו נפשם במאבק למען חירות". טיבי העיר: "ירו על אוטובוס של ערבים אדוני... הם הרגו שר. אלה גיבורים או טרוריסטים". טיבי וח"כ א-סאנע הוצאו מהאולם לקול מחיאות הכפיים של הנוכחים

מהומה במליאת הכנסת בישיבה לזכר עולי הגרדום מהאצ"ל והלח"י: חברי הכנסת אחמד טיבי וטאלב א-סאנע הוצאו אחר-הצהריים (יום ג') ממליאת כנסת, לאחר שהפריעו לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בישיבה מיוחדת לזכרם של י"ב עולי הגרדום.

 

שני חברי הכנסת קראו קריאות ביניים, בתחילת נאומו של נתניהו, שאמר "אנו מצדיעים היום לאלה שחרפו נפשם במאבק למען חירות". טיבי העיר: "ירו על אוטובוס של ערבים אדוני... הם הרגו שר. האם מותר להתנקש בשר? אלה גיבורים או טרוריסטים?"

 

השניים נקראו לסדר שלוש פעמים על-ידי יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, לקול מחיאות הכפיים של חברי כנסת. ח"כ ניסים זאב (ש"ס) אמר לשניים: "הניה מחכה לכם בעזה". ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) אמר: "זו חוצפה. חוצפה". ח"כ טיבי אמר כשיצא מהמליאה: "לכל עם יש את האמת שלו".

 

חבר הכנסת מרע"מ תע"ל התכוון בדבריו לשלמה בן-יוסף, איש פלוגת העבודה של בית"ר, שביצע כפעולת תגמול, ירי לעבר אוטובוס ערבי ב-1938. איש לא נפגע מן הירי ובן יוסף ושני חבריו נתפסו ונאסרו. הוא נידון לעונש מוות והוצא להורג בתלייה. שש שנים לאחר מכן הוצאו להורג אליהו בית-צורי ואליהו חכים - אנשי לח"י שיצאו למצרים על מנת להתנקש בחייו של הלורד מוין, השר לענייני המזרח-התיכון בממשלת בריטניה. נתפסו לאחר ההתנקשות, נידונו למוות ונתלו במצרים.

 

"היו מוכנים לשלם את המחיר הכבד מכל"

נתניהו אמר בנאומו: "אנו מציינים היום את זכרם של תשעה מלוחמי האצ"ל ושלושה מלוחמי הלח"י, שנשפטו ונידונו למוות בתלייה והיו מוכנים לשלם את המחיר הכבד מכל. יש ויכוח על אופיים של המחתרות היהודיות. מי שטוען לסימטריה בין המחתרות או יותר נכון לארגוני הטרור הערבים, צריך לבדוק למה ארגוני הטרור מכוונים - פגיעה מכוונת באזרחים, בעוד שבמחתרות דברים כאלה היו יוצאים מן הכלל. למחתרות היו מטרות צבאיות".

 

ראש הממשלה שיבח את ה-12: "אנו מצדיעים היום לגבורתם של 12 לוחמי מחתרות ישראל, 12 אנשים שגם כשקרבה שעתם להיקרא אל חבל התלייה - לא נמצא בהם ייאוש, אלא רק אמונה גדולה בשליחותם לשחרר את המולדת. חברי, חברי הכנסת, קצרים היו חייהם של 12 עולי הגרדום, אבל מעשיהם קנו להם מקום של כבוד בתולדות המאבק לקוממיות, ושמותיהם חקוקים לעד בלב כולנו. מי מאיתנו לא זוכר את סיפורם הכמעט בדיוני של שניים מהם - משה ברזני ומאיר פיימשטיין".

 

"לא נשכח שקורבנם לא היה בשווא", אמר ראש הממשלה. "נחנך את בנינו

 ובנותינו לקדושת החיים ולאהבת הארץ, בה בעת נזכור ונדע שמסירות זו - עד כדי הנכונות למסור בעת הצורך את נפשנו. מעולי הגרדום ועד ימינו אנו מסר ההקרבה והגבורה לא נדם. העם בישראל מרכין ראשו לזכרם של 12 עולי הגרדום".

 

12 עולי הגרדום הם: שלמה בן יוסף, דב גרונר, מרדכי אלקחי, יחיאל דרזנר, אליעזר קשאני, משה ברזני, מאיר פיינשטיין, יעקב וייס, אבשלום חביב, מאיר נקר, אליהו חכים ואליהו בית-צורי.  

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. זוכרים את ה-12
צילום: גיל יוחנן
טיבי. הערות ביניים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים