שתף קטע נבחר

לראשונה מזה שנים: אושרה הרחבת העיר טייבה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז פרסמה לאישור תוכנית להקמת 1,300 יחידות דיור בטייבה על שטח של כ-350 דונם - וזוהי תוכנית הבנייה הגדולה ביותר שאושרה אי פעם לטייבה. יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל: "אני מברך על ההחלטה. במקום להשקיע כסף ומשאבים בהריסת בתים - אישרו בנייה"

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של משרד במחוז מרכז העניקה היום (ג') אישור סופי לתכנית להקמת 1,300 יחידות דיור בעיר הערבית טייבה שבמשולש. השטח שאושרה בו הבנייה ישתרע על כ-350 דונם בדרום העיר ויכלול, בנוסף על יחידות הדיור,גם מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים לטובת תושבי העיר. 

 

 

את התוכנית יזמה עירייית טייבה. יו"ר הוועדה המחוזית, שוקי אמרני, ציין כי: "יש חשיבות רבה לקידום התכנון במגזר הערבי לשם פיתוח הישובים הערביים ומתן פתרונות למגורים, תעסוקה ופנאי ביישובים הערביים".

 

מדובר בפעם הראשונה מזה שנים רבות שהוועדה מאשרת הרחבה של העיר, ובתוכנית הבנייה הגדולה ביותר שאושרה עד כה לטייבה. התוכנית שאושרה היא למעשה, ב"סנונית ראשונה", כיוון שלאחרונה אושרה להתנגדויות תוכנית גדולה עוד יותר להקמת 8,000 יחידות דיור על שטח של כ-400 דונם נוספים בעיר הערבית.

 

יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל מוחמד זידאן, מסר ל-ynet בתגובה: "אני מברך מאוד את הוועדה על ההחלטה. זאת הדרך הנכונה לפתור את בעיית המחסור בבתים במגזר הערבי, במקום להשקיע כסף ומשאבים בהריסת בתים - אישרו בנייה. זה יפתור הרבה סבל לתושבי העיר.יש לציין שבמרבית הישובים הערביים בישראל יש תוכניות שמחכות כבר שנים לאישורי הוועדות וסובלות מעיכובים ביחס לתוכניות מקבילות במגזר היהודי, ואני מקווה שההחלטה שהתקבלה לגבי טייבה תהיה מודל שבעקבותיו ילכו הוועדות גם לגבי ישובים אחרים".

 

אמרני מסר ל-ynet: "אין צל של ספק שבמגזר הערבי קיימת מצוקת דיור קשה שנובעת מסיבות רבות. קשה לתכנן במגזר הערבי גם בגלל שרוב הבעלות שם פרטית, גם בגלל שיש שם בעלות של חמולות עם ניגודי אינטרסים ביניהן וגם בגלל הבנייה הבלתי חוקית שנעשית ושפוגעת בהגיון התכנוני ובחלוקת השטח בין בתים למבני ציבור.

 

"אני שולל את הטענה שהיעדר אישורי בנייה גורם לבנייה לא חוקית, זאת לגיטימציה לעבריינות פלילית, והקשר הסיבתי הוא הפוך. במחוז מרכז יש שבע רשויות ערבויות והקמתי פורום מיוחד של ראשיהן כדי לקיים את אישורי הבנייה שם כי זה חשוב לעתיד החברה הישראלית. הקמתי גם ועדה מיוחדת שתזרז את הטיפול בהתנגדויות שהוגשו לתתכנית להקמת 8,000 יחידות דיור בטייבה כדי לאפשר לה לצאת לפועל בהקדם".

 

עו"ד אבנר כהן ממשרד כהן, וילצ'יק קמחי, הנאמן בהקפאת ההליכים של עיריית טייבה, מסר בתגובה: "טייבה עוברת בימים אלו מהפך משמעותי במסגרתו שוקמה בכל היבט אפשרי: חינוך, תרבות, רווחה, תשתיות וגבייה. למה שקורה בעיר אין אח ורע - לא במגזר הערבי ולא בכלל. לאחר שנים רבות של מצוקה ובנייה לא חוקית בהיקפים חסרי תקדים, עלה בידי, אחרי שנתיים בתפקיד, להשלים את כל התנאים המקדמיים לאשר תוכנית מתאר לבניית 1,300 יחידות דיור - דבר שייתן תעסוקה לתושבים רבים, יזרים כסף לקופת העירייה וייתן מענה למצוקת הדיור הקשה בעיר שהריבוי הטבעי שלה גדול מאוד".

 

אושרה גם הרחבת ראש העין

בנוסף, החליטה הוועדה היום לאשר את שיווקן של 2,940 יחידות דיור בדרום מזרח ראש העין. מדובר בתוכנית בנייה שתשתרע על שטח של כ-740 דונם ותאפשר הקמת שכונה חדשה ביישוב. כחלק מהתנאים לאישור התכנית נקבע כי המועצה תצטרך להקים קו ביוב חדש בדרום העיר.

 

עוד אושרה תוכנית לשדרוג והרחבה של אזור התעסוקה בין היישובים קדימה וצורן שבשרון, ממערב לכביש 4.

 

לפי התוכנית שאושרה, ישתרע אזור התעסוקה על שטח כולל של כ-60 דונם כולל, כ-30 אלף מטר מרובע של מפעלי תעשייה ומרכזי מסחר, ו-10,000 מ"ר של מבני ציבור ומוסדות חינוך. בנוסף, אושרה הקמה של אזור תעסוקה גם ביישוב תל-מונד הסמוך, על שטח של כ-49 אלף מ"ר. הוועדה נימקה את ההחלטה בעובדה שביישוב אין כיום אזור תעסוקה. 

 


פורסם לראשונה 09/03/2010 17:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים