שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקרוב: הסוף למפוחי העלים ולאזעקות המרעישות

תקנות חדשות שמגבש המשרד להגנת הסביבה ינסו להילחם ברעש שמציף אותו: תאסר לחלוטין הפעלה של מפוחי עלים, לא יותקנו עוד אזעקות רכב קוליות, וייאסר לבצע עבודות שיפוצים וגינון בשעות המנוחה. השאלה שנותרה פתוחה: מי יאכוף את התקנות ואיך?

הרעש של מפוחי העלים מעיר אתכם כל בוקר? אזעקת הרכב של השכן לא נותנת לכם לישון? כעת מסתמן פתרון: תקנות חדשות שמקדם המשרד להגנת הסביבה מבקשות לאסור לחלוטין על שני מטרדי הרעש הללו, ולהגביל שורה של מטרדים נוספים במטרה לצמצם את זיהום הרעש ממנו סובל הציבור.

 

במסגרת התקנות החדשות ייאסר לחלוטין שימוש במפוחי עלים בסביבה עירונית. כמו כן, תוך חצי שנה מכניסתן לתוקף, תאסר התקנה של אזעקות רכב קוליות חדשות. מי שיש לו אזעקה קולית ברכבו יצטרך להחליפה לאזעקה מסוג אחר תוך ארבע שנים.

 


יהיה פה שקט?

האם יהיה פה שקט?
מקור הרעש המצב כיום המצב העתידי
מפוחים מותרים בשימוש אסורים בשימוש באזורים עירוניים
אזעקות רכב קוליות מותר אסור
עבודות שיפוצים אסור מ-22 בלילה עד 7 בבוקר אסור מ-8 בערב עד 7 בבוקר בימי חול. בערבי ימי מנוחה מ-5 בערב עד 7 בבוקר
עבודות עם ציוד גינון מרעיש אין מגבלה אסור להשתמש בציוד מרעיש בין 7 בערב ל-7 בבוקר בימי חול, ומ-5 בערב ועד 9 בבוקר בערבי יום מנוחה. בימי מנוחה אסור להפעיל ציוד מרעיש בין 14:00 ל-16:00
שעות איסור רעש 14 עד 16 ומ-23 בלילה עד 7 בבוקר כנ"ל בצהריים ובלילה כבר משעה 22
טלוויזיה, רדיו ונגינה אסור בשעות מנוחה אסור להרעיש בכל שעות היממה באופן שמטריד את השכנים
 

בנוסף יוחמרו המגבלות על גרימת רעש בסביבה העירונית. כך למשל תאסר לחלוטין הפעלה של טלוויזיה, רדיו או כלי נגינה באופן שמטריד את הציבור. כמו כן, לאחר כניסת התקנות לתוקף, תאסר גרימת רעש בלתי סביר כבר מ-10 בלילה, ולא מ-11 כפי שנקבע היום. גם בין 2 ל-4 בצהריים אסור יהיה להרעיש.

 

זאת ועוד: כיום אין שום מגבלה על רעש הנובע מהפעלה של ציוד גינון; בעתיד תיאסר הפעלת ציוד גינון בין השעות 19:00 ל-7:00 בבוקר בימי חול, ובערבי ימי מנוחה מ-5 בערב ועד 7 בבוקר למחרת. באופן דומה תאסר גרימת רעש משיפוצים.

 

הגבלות נוספות שקובעות התקנות החדשות אוסרות על שימוש בנפצים, חזיזים וזיקוקים, אלא במרחק של קילומטר מבנייני מגורים, ובכל מקרה לא בין 10 בלילה ל-7 בבוקר, למעט בפורים, ביום העצמאות וביום ירושלים. האם זה הסוף של מופעי הזיקוקים מאולמי החתונות?

 

הרקע לתקנות החדשות הוא העובדה שתלונות על מטרדי רעש מהוות כ-7 אחוזים מכלל התלונות שמגיעות מדי שנה למשרד להגנת הסביבה. כמו כן, בשנת 2008 נתנה משטרת ישראל 1,557 דו"חות בשל גרימת רעש בניגוד לחוק, זאת מתוך אלפי תלונות שהגיש הציבור.

 

נוסח התקנות החדשות הושלם לאחרונה וטעון אישור של הכנסת. במשרד להגנת הסביבה מציינים כי מי שיפר את החוק וירעיש צפוי לשלם קנסות גבוהים יותר מבעבר.

 

השאלה היחידה שנותרה בלתי פתורה היא מי יאכוף את התקנות החדשות, ואיך יצליח המשרד לוודא שאכן השקט נשמר?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
הסוף קרוב? אילוסטרציה
צילום: גדי קבלו
מומלצים