שתף קטע נבחר

ביידן מגנה: עיתוי הודעת הבנייה חותר תחת האמון

החלטת השר ישי להפקיד את התוכנית לבניית 1,600 יחידות דיור במזרח ירושלים עוררה כעס בארה"ב. סגן הנשיא ג'ו ביידן גינה את הצעד - ואיחר בשעה וחצי לארוחה עם ראש הממשלה. נתניהו הבהיר לו: לא ידעתי על הפקדת התוכנית

גינוי ידוע מראש. זמן קצר אחרי הודעת משרד הפנים על הפקדת תוכנית לבניית 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת-שלמה, פרסם הערב (יום ג') סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, הודעת גינוי חריפה, שמאשימה את ישראל בחתירה תחת האמון ופגיעה בשיחות הקרבה עם הפלסטינים.

 

"אני מגנה את החלטת ממשלת ישראל לקדם את התוכנית לבניית יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים" אמר ביידן. "תוכן ותזמון ההודעה,

בייחוד לקראת פתיחת שיחות הקרבה, הם בדיוק מסוג הצעדים החותרים תחת האמון שאנו זקוקים לו כעת ומנוגדים להלך הרוח בשיחות הבונות שניהלתי בישראל. עלינו לכונן אווירה התומכת בדיוני המשא ומתן ואינה מסבכת אותם".

 

גם בבית הלבן פרסמו הודעת גינוי להחלטה. הפלסטינים זעמו על ההודעה שיצאה ממשרד הפנים ובלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שררה מבוכה, בעקבות חוסר התיאום בין השר אלי ישי לנתניהו. בתדרוך עיתונאים שקיים הערב, אמר דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, כי עמדת הנשיא ברק אובמה בנושא ההתנחלויות ידועה הן לצד הישראלי והן לצד הפלסטיני.


אתר בנייה ברמת שלמה, היום (צילום: AP)  

 

במשרד הפנים טענו כי עיתוי ההחלטה מקרי, אולם הנשיא הפלסטיני ביקש ממזכ"ל הליגה הערבית לשקול נקיטת צעדים בעקבות מה שכינה, "ההסלמה הישראלית המכוונת והפרובוקציה הברורה לנוכח החלטות ההנהגה הפלסטינית". דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר כי החלטת משרד הפנים מטרפדת את המשא ומתן.

 

הפקדת התוכנית גרמה למבוכה בלשכת ראש הממשלה, שטוען כי לא ידע על ההחלטה. גם שיחת ההבהרה עם שר הפנים לא מנעה את התחושה הקשה אצל ראש הממשלה, המבקש להציג מאמץ כן לכאורה לקדם את משא ומתן מול הפלסטינים. מקורבי ראש הממשלה אמרו כי הוא לא נזף בישי. עם זאת, ברור לכולם שהעיתוי - בזמן ביקור ביידן - עלול להיות קטלני.

 

העיתוי לא נוח, אבל הבנייה בסדר

גורם מדיני בכיר ביותר בירושלים נשמע הערב לא מוטרד במיוחד מאי-הנעימות. "אמנם עמדת ראש הממשלה היא שדין ירושלים כדין תל אביב ולכן לא חלה עליה החלטת הקבינט להקפאת הבנייה, אבל נתניהו לא רצה להציף את המחלוקת עם האמריקנים בעת הביקור של ביידן, אלא למצוא את המכנה המשותף הרחב ביותר עם ארה"ב. מהבחינה הזאת העיתוי לא רצוי", הוא אמר.


נתניהו וביידן חמוצי פנים בארוחה (צילום: פלאש 90)

 

ביידן ורעייתו ג'יל איחרו לארוחת הערב עם נתניהו ורעייתו שרה בשעה וחצי, ולמרות שביקשו בנימוס "להתקלח ולהחליף בגדים"

אחרי הביקור ביד ושם, הסתבר כי האיחור נבע מכך שסגן הנשיא מיהר למלונו כדי לקיים, ככל הנראה, התייעצויות עם הבית הלבן. זמן קצר לאחר תחילת ארוחת הערב יצאה הודעת הגינוי עליה חתום סגן הנשיא ביידן.

 

במהלך ארוחת הערב עלה הנושא לדיון, וראש הממשלה הבהיר לאורח האמריקני שהוא לא ידע על ההחלטה והופתע מאוד מהעיתוי. נתניהו הסביר עוד שגם השר ישי לא ידע על ההחלטה, משום שמדובר בהליך בירוקרטי. לדבריו, ההליך נמשך כבר שנים, ולא מדובר על בנייה בפועל - אלא על הפקדת התוכניות בלבד. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דובר הבית הלבן. עמדתנו ידועה
צילום: AP
ביידן עם נתניהו. העיתוי מקרי?
צילום: גיל יוחנן
אלי ישי. חוסר תיאום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים