שתף קטע נבחר

נתניהו דרש משר הפנים: אל תפתיע כשביידן כאן

אלי ישי טען שעיתוי ההודעה הבנייה במזרח ירושלים מקרי, אך ל-ynet נודע כי נתניהו דרש ממנו פעם אחר פעם לעקוב מקרוב אחר הנושא כדי למנוע מבוכה. הסוף ידוע: הפלסטינים זעמו, ביידן גינה ובמערכת הפוליטית מבכים "פדיחה שפוגעת במדינה" ותוהים: "כיצד שר הפנים 'מצפצף' על ראש ממשלה?"

יד ימין לא יודעת מה עושה יד שמאל, או שמא יד ימין-ימין. לא פחות משעה וחצי "ייבש" סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שחיכה לו לארוחת ערב עם רעייתו שרה. ההסבר היחיד לאיחור הנדיר כל-כך בדיפלומטיה האמריקנית הוא ביטוי לתרעומת על הודעת משרד הפנים להפקיד את התוכנית לבניית 1,600 יחידות דיור במזרח ירושלים - והגינוי החריף לאחר מכן.

 

  • גם מזכ"ל האו"ם מגנה: זו פגיעה בשלום

 

המבוכה רבה עוד יותר, משום שמסתבר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, כלל

לא ידע על ההודעה שפרסם משרד הפנים. ל-ynet נודע הלילה (יום ד') כי למרות שהשר אלי ישי טען שעיתוי ההודעה מקרי, ראש הממשלה ביקש ממנו כמה וכמה פעמים לעקוב מקרוב אחר אישורי הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון. אף על-פי כן, לא הצליחה הממשלה בראשותו להימנע מבלגן שלם וממשבר חמור עם הפלסטינים, רגע לפני תחילת השיחות.


נתניהו וביידן בארוחת הערב. איחור של שעה וחצי (צילום: פלאש 90) 

 

לאחר מקרים מביכים קודמים הנוגעים לבנייה בירושלים ובשטחי יו"ש, שיצרו מתיחות בזירה המדינית, ביקש נתניהו לוודא כי השרים הממונים על הבנייה באזורים "רגישים" יהיו עם האצבע על הדופק, וימנעו מבוכות מדיניות עתידיות, בשל הרגישות הרבה וההשפעות על היחסים עם ארצות הברית והפלסטינים. נתניהו דרש מישי ומשר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, להיות מעורבים בקבלת ההחלטות, על מנת למנוע "הפתעות".

 

נתניהו שוחח במהלך היום כמה פעמים עם ישי, שטען כי לא ידע על אישורי הבנייה. ראש הממשלה גם הבהיר באוזני סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, כי מדובר במקריות, ולא במהלך מכוון שנועד לפגוע במגעים המתחדשים עם הפלסטינים. "ראש הממשלה לא מתבייש בבנייה בירושלים", אמרו גורמים המקורבים לנתניהו. "עם זאת, בעת הזו, הוא בוודאי לא רוצה ליצור מבוכה מדינית. כעת חשוב לייצר אווירה טובה, ולא מחלוקת עם וושינגטון, בייחוד לא כשסגן הנשיא נמצא בביקור חשוב בישראל".

 

"נזק לכל מי שחפץ בשלום"

שרים בכירים בממשלה אמרו הלילה כי אינם בטוחים אם מדובר בטעות הנובעת מדרך העבודה במשרד הפנים, או במהלך מכוון. "אם זה היה מכוון, זה חמור ביותר", אמר אחד משרי העבודה. השר יצחק הרצוג אמר, כי "זו תקלה חמורה. על נתניהו לוודא שלא תישנה. לא ברור מי אחראי לזה, מה שבטוח הוא שהדבר גורם לנזק לכל מי שחפץ בתהליך השלום".

 

גם בסביבתו של שר הביטחון, אהוד ברק, הביעו כעס על הדברים. "הפרסום המיותר שבעיתוי זה מזיק למו"מ עם הפלסטינים, שהוא אינטרס ישראלי חשוב ביותר", אמרו גורמים בסביבתו, אך השר עצמו טרם התייחס פומבית למשבר החדש.

 

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו והיו שאמרו,

כי "אם נתניהו והשרים שלו לא יודעים במשרדים שלהם, זו בדיחה. פעם אחר פעם קורות פדיחות שפוגעות במדינה. זה צריך לעורר שאלות לגבי התנהלותו של נתניהו והיכולת שלו לשלוט בשרים ובממשלה. כיצד ייתכן ששר הפנים 'מצפצף' על ראש ממשלה?"

 

ח"כ יואל חסון מקדימה אמר, כי "נראה כאילו ממשלת נתניהו שמה לעצמה למטרה לסכסך את ישראל בכוח גם עם גדולת הידידות שלנו בעולם. השפלת סגן נשיא ארצות הברית חמורה שבעתיים מהשפלתו של שגריר טורקיה. את השגריר הטורקי השפילו עם כסא נמוך, את סגן נשיא ארצות הברית משפילים עם 1,600 יחידות דיור על הראש במפגיע. נתניהו מנהל את ממשלתו בחובבנות שמזכירה התנהלות של סניף הליכוד בעיירה שכוחת אל".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמת שלמה, אתמול
צילום: גיא אסאיג
מפת האזור
מומלצים