שתף קטע נבחר

כשהרב שרמן ביטל גיור של הרב גורן

הזדעזתם מביטול גיורי הרב דרוקמן? רבקה לוביץ' חושפת כי כבר לפני 15 שנה ביקש הרב שרמן לפסול גיור של הרב גורן בטענה שהמתגיירת אינה דתית. ואיך זה נגמר?

ביטול גיור אינה תופעה חדשה כלל. מי שחושב שהמקרה הראשון של ביטול גיור אירע רק בשנים האחרונות אינו אלא טועה. עוד ועוד מקרים צצים מן העבר. מתברר כי כבר בשנת 1993 בהיותו דיין בבית הדין בתל-אביב כתב הרב אברהם שרמן בפסק דין (בדעת מיעוט) את הדברים הבאים: "מעמדם של האישה ... ושלושת הילדים ... מוטל בספק עקב הליקויים החמורים שבהליך הגיור של האישה..."

 

סאלי (שם בדוי) הגיעה מניו יורק לישראל בעקבות אהוב ליבה. השניים נישאו בנישואין אזרחיים ונולדה להם בת. סאלי עברה הליך גיור בבית דין אורתודוקסי ויחד איתה גוירה התינוקת. לשניים נולדו עוד שני ילדים. במשך השנים פרץ סכסוך בין הצדדים, הבעל עבר לחיות עם אישה אחרת, וסאלי נשארה ללא עבודה וללא קורת גג לה ולילדים. את תשלומי המזונות לילדים שילם הבעל מדי פעם. בעקבות המצב הקשה חזרה סאלי עם הילדים לחו"ל. "בסך הכל היה לי טוב בישראל", אמרה לפני מספר ימים בטלפון מחו"ל, "הייתי נשארת בישראל אם הייתה לי עבודה". את העובדה שמישהו בבית הדין, הגם שזה נשאר בדעת מיעוט, עירער על גיורה ועל יהדותם של שלושת ילדה שמעה סאלי לראשונה ממני לפני מספר שבועות. סאלי הזדעזעה עד עמקי נשמתה.

 

נחזור לפסק הדין. על איזה "ליקויים חמורים" מדבר הרב שרמן, אשר בעטיין הוא מערער על גיור האישה? הרב שרמן קבע בשנת 1993 באופן נחרץ כי סאלי לא קיבלה עליה עול מצוות בגיור שערך הרב שלמה גורן 11 שנה קודם לכן, בשנת 1982.

 

איך הרב שרמן יודע מה היה 11 שנה קודם לפסק דינו? אולי הרב שרמן חקר את האישה על כך? לא. הוא לא חקר אותה. אולי הרב שרמן חקר את הרב שלמה גורן על כך? לא. הרב גורן בודאי אפילו לא ידע על כך. אולי הרב שרמן בירר שהתעודה שסאלי מחזיקה מזויפת? לא. אולי ידוע לו שהמקווה בו טבלה סאלי לא היה תקין? לא.

 

למעשה הרב שרמן דן וקבע את דעתו מבלי לשמוע את האישה כלל, ומבלי שהאישה בכלל ידעה שיש דיון על גיורה ועל יהדותם של ילדיה. את פסק דינו, המערער על מעמד האישה כיהודיה, קבע הרב שרמן מתוך שיחה עם הבעל, שהיה בסכסוך עם האישה באותו זמן, מתוך מכתב שהאישה שלחה לאן שהוא (לא ברור מה טיבו של המכתב), ומתוך דברים שהאישה שחה לפי תומה באחד מן הדיונים שהתקיימו בעודה בארץ בעניין הגירושין. מי צריך פרוצדורה הוגנת כאשר מתבססים על הרב אליישיב, הרב קנייבסקי, הרב אוירבך והרב שך? הרב שרמן ידע כבר אז שאלוהים בצד שלו.

 

מערכת משפטית במדינת חוק דמוקרטית חייבת להיות שקופה. בית הדין אינו מתנהל כך. הדיונים בבית הדין

הרבני הם חסויים ופסקי הדין אינם מתפרסמים, אלא על פי בחירה של בית הדין לפרסמם. בשל כך הצבור, הרבנים, האקדמאים ואפילו עורכי דין המופיעים תדיר בבית הדין אינם יודעים על המתרחש שם. המתדיינים אינם מבינים חלק גדול מפסקי הדין שניתנים להם, ובמקרים מסוימים (כמו במקרה של סאלי) פסקי הדין אינם מגיעים כלל לידיהם.

 

מי יודע כמה פסקי דין של ביטולי גיור ניתנו בבית הדין הרבני בשנים האחרונות? אני תוהה אם חוק זה או אחר הקובע להרחיב את אפשרויות הגיור ולצמצם את ביטוליה יועיל לגבור על דייני בית הדין הרבני אשר עושים כבתוך שלהם במערכת משפטית בחסות המדינה.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נטע סלע
הרב שרמן
צילום: נטע סלע
הרב גורן ז"ל
צילום: יעקב סער, לע"מ
מומלצים