שתף קטע נבחר

איך ניתן לחסוך בעלויות העו"ש? קחו כמה עצות

רבים אינם מקפידים לעיין במכתבים הנשלחים מהבנק או לגלוש לחשבון הבנק באינטרנט ולעקוב אחרי הפעולות שנעשו בחשבונם. עם קצת תשומת לב והתנהלות נכונה, ניתן יהיה לחסוך כסף רב בניהול חשבון העו"ש

עד כמה אתם ערים לנעשה בחשבון הבנק שלכם? התנהלות נבונה ומעקב אחרי הנעשה בחשבון העו"ש, עשויים לחסוך לנו מאות ואולי אלפי שקלים בשנה. קחו כמה עצות לניהול חסכוני ויעיל של החשבון שלכם.

 

ריכוז הפעילות בחשבון אחד

למה להחזיק שני חשבונות ולשלם עמלות פעמיים? גם אם לא ביצעתם כל פעולה בחשבון, הבנקים יגבו עמלת מינימום שתנוע סביב 10 שקלים בחודש. אם בבעלותכם כמה חשבונות, איחוד החשבונות שלכם עשוי לא רק להפחית את העלויות, אלא גם לשפר את תנאי החשבון. כך לדוגמה, צירוף ההכנסות החודשיות כגון משכורת, לחשבון אחד, בו סך ההכנסות גבוה יותר, עשוי להקנות לכם הטבות משמעותיות יותר – הלוואות בריבית נמוכה יותר, הנחה בעמלות והגדלת כושר המיקוח מול הבנק. כך גם איחוד פיקדונות לפיקדון אחד עם סכום גבוה יותר, עשוי להניב ריבית גבוהה יותר.

 

למשוך כסף בדרך הזולה

משיכת כסף מהמכשיר האוטומטי נעה בין שקל אחד לשני שקלים. אולם משיכה ממכשיר שאינו צמוד לסניף בנק, עשויה לעלות יותר מ-6 שקלים. הקפידו לבצע מספר מצומצם של משיכות מזומן במהלך החודש ולמשוך סכום כסף שיספיק לכם לכל החודש.

 

כמה כרטיסים אתם מחזיקים?

שימוש נכון בכרטיס האשראי

האם אתם משלמים את החשבונות שלכם בהוראת קבע בבנק? עבור כל הוראה כזו נגבית מכם עמלת פעולה. רכזו את החיובים השונים כגון טלפון, חשמל וארנונה, כך שישולמו באמצעות כרטיס האשראי ויהיה לכם חיוב אחד בלבד על ביצוע פעולה בחשבון, במקום כמה חיובים נפרדים.

 

כמו כן, בדקו מתי מועד החיוב בכרטיס האשראי שלכם ומתי נכנסת משכורת. מומלץ להתאים את המועדים כך שלא יווצר מצב שבו החיובים "יורדים" כבר בתחילת החודש ובינתיים החשבון "נכנס למינוס" ומחויב בריבית עד שהמשכורת נכנסת.

 

מומלץ גם לשים לב כמה כרטיסי אשראי אתם מחזיקים והאם אתם משתמשים בכולם? על כרטיס אשראי נגבים דמי החזקת כרטיס חודשיים ולכן אם אינכם זכאים לפטור או הנחה, בדקו אם אתם זקוקים לכל הכרטיסים שברשותכם. בדקו גם האם ניתנים לכם הטבות המתאימות לצרכים שלכם? בשוק קיימים מועדוני לקוחות המציעים הנחות ומבצעים לאוכלוסיות ממוקדות וייתכן שאתם עומדים בקריטריונים.

 

נצלו את הערוצים הישירים של הבנק

הבנקים גובים עמלה יקרה יותר על פעולות המבוצעות בסניף על-ידי פקיד. כיום ניתן לבצע את מרבית פעולות העו"ש באופן עצמאי בערוצים הישירים של הבנק שהם זולים יותר. כך, למשל, תוכלו להפקיד שיקים ומזומן בתיבת שירות, להעביר כספים מחשבון לחשבון, לשלם חשבונות באינטרנט, להדפיס הודעות מהבנק במדפסת הביתית גם דרך האינטרנט או באמצעות כרטיס אשראי בעמדה ייעודית, ועוד.

 

יותר זול - מחוץ לבנק

בידקו מה עלות השירות הפיננסי

רצוי לברר מראש את עלותה של כל פעולה שאינה מאפיינת את הפעילות השוטפת בחשבון. לדוגמה, רכישת או המרת מט"ח, פעולה בניירות ערך, נטילת הלוואה וכדומה. בדקו בסניף האם אתם זכאים להטבות כלשהן. לשירותים הפיננסיים המוצעים בבנק כגון מסחר בני"ע ,רכישת מט"ח וכו' יש הצעות זולות יותר מחוץ לבנק, לכן כדאי להשוות ולבצע את הפעולה בעלות נמוכה יותר.

 

שימוש מבוקר בשיקים

שימוש מוגבר בשיקים מייקר את עלות ניהול החשבון. שלמו בכרטיס אשראי היכן שניתן וחיסכו את עלות השיק, את עמלת השורה וכן תרוויחו ימי אשראי עד מועד החיוב. כך גם תוכלו ליהנות מההטבות המוענקות לכם על-ידי חברות האשראי.

 

אתם במינוס? אל תחזיקו פיקדון קצר מועד

הימנעו מהחזקת פיקדונות קצרי מועד בחשבון אם אתם ביתרת חובה. הריבית שתקבלו על הפיקדונות תמיד תהיה נמוכה יותר מהריבית שתשלמו על המינוס בעו"ש.

 

התאימו את מסגרת האשראי

אם יש לכם מסגרת אשראי מאושרת ויתרת החשבון שלכם תמיד חיובית, ותרו על המסגרת. גם כשאינכם מנצלים את המסגרת הבנק גובה מכם עמלה הנקראת "הקצאת אשראי". עם זאת, דעו כי מרגע ביטול המסגרת אין לכם אפשרות להיות ביתרת חובה. לכן, אם אתם צופים מצב כזה, יש לבקש מראש מהבנק לקבוע עבורכם מסגרת לתקופה מוגבלת על-פי הצורך.

 

עקבו אחרי הנעשה בחשבון הבנק שלכם

בקרו בסניף הבנק שלכם לפחות פעם בשנה. שבו עם הבנקאי שלכם ונתחו את הפעילות בחשבון. ודאו כי אתם מכירים היטב את אופן ההתנהלות שלכם בחשבון ואת העמלות והריביות שאתם משלמים והתמקחו על מנת להפחית אותם למינימום. הקפידו לעבור על פירוט הפעולות בחשבון שלכם הנשלח מעת לעת מהבנק. כמו כן נצלו את הגישה באינטרנט לחשבונכם ועקבו באופן מתמיד אחר הנעשה בחשבון.

 

נכתב בשיתוף מומחי מזרחי-טפחות


פורסם לראשונה 10/03/2010 20:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים