שתף קטע נבחר

פרשה שבוע כלכלית: הדו"ח הכספי הראשון

בפרשת פקודי משה מוסר דו"ח כספי על התקבולים והנכסים שנתקבלו מבני ישראל לבניית המשכן - כדי למנוע טענות אפשריות כי לקח לעצמו מנכסי הציבור. חבל שהיום התקציב מלא חורים, פטורים והטבות שאינם שקופים ועולים למדינה כסף

פרשת פקודי חותמת את ספר שמות, ובה משה מוסר דו"ח כספי על התקבולים והנכסים שנתקבלו מבני ישראל לבניית המשכן. במדרש מסופר כי משה פרסם את הדו"ח על מנת למנוע טענות אפשריות כי הוא לקח לעצמו מנכסי הציבור. ניתן לראות בפעולתו של משה מודל לטוהר מידות עבור משרתי הציבור.

 

 

בדומה לכך, בתלמוד הבבלי צוין לשבח טוהר המידות של משפחת אבטינס שהייתה ממונה על הקטורת בבית המקדש. מסופר כי כלה ממשפחת אבטינס שהייתה נישאת, לא הייתה מתבשמת, כדי שלא יאמרו כי היא נטלה את הבשמים מהקטורת - הנחשבת כנכס ציבורי.

 

הטבת מס = חור תקציבי

בדומה לדו"ח של משה, הממשלה פועלת בהתאם לתקציב. אלא, שבניגוד לדו"ח הכספי שהוגש על ידי משה, הדו"ח הממשלתי מלא ב"חורים". אחד העיוותים בתקציב המדינה נמצא בפרק המכונה "הטבות מס".

 

בכל מערכת מיסוי בכלל, ובמדינת ישראל בפרט, קיימות הטבות מס שנועדו להגשים מטרות שונות. ההגדרה של "הטבת מס" או "הקלת מס", אינה תמיד ברורה. מקובל להגדיר הטבות מס כהפסד הכנסות למדינה, הנובע מפטורים או מהנחות במיסים, הניתנים לקבוצה מסוימת של אזרחים או של פעילות כלכלית.

 

למעשה, מערכת מס נורמטיבית היא מערכת אשר מטרתה גביית מס באופן שקוף ואין בה הטבות מס שמטרתן עידוד פעילויות שונות. משטר מס נורמטיבי מתעלם מלחצים פוליטיים ומ"מדיניות חברתית" כביכול. כל חריגה ממערכת המס הנורמטיבית תחשב כהטבת מס.

 

הטבות לסקטורים מסויימים - אינה ראויה

מתן הטבות לסקטורים מסוימים באמצעות מערכת המס (פטור, זיכוי, ניכוי הפחתה או דחיית מס) אינה ראויה, שכן קשה לאמוד את היקפם הכספי של ההטבות, הן אינן עומדות לביקורת פרלמנטרית במידה הנאותה ותועלתן מוטלת בספק. זאת ועוד, הטבת מס מיטיבה עם מקבליה אך מעבירה את נטל המס אל שאר האוכלוסיה.

 

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות רבים לבטל הטבות מס שונות. הבעיה היא שהממשלה אינה מצליחה לבטלן בדרך המלך, אלא נאלצת לפעול באמצעות חקיקה מיוחדת, כמו "חוק ההסדרים", "התוכנית להבראת כלכלת ישראל" ועוד.

 

אם יבטלו את כל הטבות המס בספר החוקים הישראלי, ניתן יהיה לדעתי לחסוך כ-50 מיליארד שקלים בכל שנה בתקציב המדינה. בכסף שייחסך ניתן יהיה להפחית את שיעורי המס לחברות וליחידים בצורה דרמאטית, באופן שכולם ייהנו מכך.

 

הכותב הוא ד"ר למשפטים, עו"ד למיסוי ישראלי ובינלאומי ומרצה בבתי-הספר למשפטים ולמנהל עסקים במסלול האקדמי, המכללה למינהל. ניתן לפנות אליו בדוא"ל .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים