שתף קטע נבחר

אובמה עסוק ברפורמה; בנותיו לא ייסעו לאינדונזיה

שתי בנותיו של נשיא ארצות-הברית התכוונו להצטרף לאביהן בביקור באינדונזיה ואוסטרליה, במהלך פגרת האביב. אבל, אובמה צריך להישאר בוושינגטון בשל הרפורמה בביטוח הבריאות - ולכן הוא ייסע מאוחר יותר - לבד

מליה וסאשה אובמה כבר תכננו לנסוע לחופשת האביב ביום חמישי הקרוב, במטוס חיל האוויר מספר 1 עם אבא ברק ואמא מישל לאינדונזיה ואוסטרליה. במקרה או לא במקרה נקבע הביקור של הנשיא אובמה בדיוק ב"פגרת האביב". זה היה אמור להיות מסע שורשים לאינדונזיה, שבה עשה הנשיא האמריקני את ילדותו. הלילה (שבת) התברר שהרפורמה בביטוח הבריאות, זו שפוגעת קשות בפופולאריות של הנשיא, פגעה גם בבנות.

 

הבית הלבן הודיע שהנשיא אובמה החליט לדחות בשלושה ימים את המסע למזרח הרחוק והמשמעות המיידית - מישל, מאליה וסאשה לא נוסעות, כי  לוח הזמנים החדש של הנשיא גולש מעבר לחופשת האביב. המורים של הבנות לא היו מעיזים לעשות מזה עניין, אבל בבית אובמה לא רוצים שהשתיים יפסידו לימודים.

 

בתדרוך של יום חמישי נשאל דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, מדוע הנשיא אינו דוחה את המסע הלא חשוב הזה, בשעה שבוושינגטון נערכים ללחץ האחרון בקונגרס להעברת הרפורמה בבריאות. גיבס הבהיר ש"זו לא חופשה בכלל. זהו אזור חשוב של העולם ואלה שותפות חשובות". מקורביו של אובמה הבהירו שביקור במדינה המוסלמית הגדולה בעולם ישגר מסר חזק לעולם המוסלמי. מחוץ לבית הלבן זה נראה יותר כמו מסע שורשים לאינדונזיה, מדינה שבה אובמה גדל ועכשיו הוא רוצה לחזור לשם עם בנותיו.

 

ביום ששי בבוקר קראו בבית הלבן את הביקורת ב"בניו-יורק טיימס" מצד הרפובליקנים וגם מצד דמוקרטים בקונגרס, לפיה הנשיא נוסע לביקורים בשתי מדינות - שניתן לדחות את הביקור בהן - כיון שלא מדובר בפסגה או במפגש בינלאומי חשוב.

 

בתדרוך היומי הסביר דובר הבית הלבן, שההחלטה לדחות את המסע לשתי המדינות נתקבלה אחרי שיחות עם יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, ומנהיג הרוב הדמוקרטי הסנאט, הארי ריד. הם אמרו שיועיל עם הנשיא יישאר לעוד כמה ימים לדבר עם חברי קונגרס דמוקרטים על נושאים שבתוך ארצות-הברית.

 

עיקר הלחץ מופעל על צירים דמוקרטים בבית הנבחרים, שהם אלה שצריכים להתפשר לטובת התוכנית שעברה בסנאט, שם קשה יותר להשפיע על הסנאטורים.

 

נראה שהקרב עכשיו הוא על עשרה צירים דמוקרטים, החסרים לבית הלבן כדי להעביר את חוק הרפורמה בבריאות. יו"ר בית הנבחרים פלוסי אמרה שהיא מתכוונת להעמיד את הנושא להצבעה בשבוע הבא. "אני שמחה שהנשיא יהיה כאן כשהחוק יאושר. זה הולך להיות אירוע היסטורי", היא אמרה.

 

פרשנים פוליטיים סבורים שלדמוקרטים אין עדין את מספר הקסם של 216 אצבעות, הדרושות בבית הנבחרים כדי להעביר נוסח מאוחד של הסנאט ובית הנבחרים, שאם יושג יעבור לחתימה של הנשיא אובמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבנות לא ייסעו עם אבא הנשיא. ארכיון
צילום: AFP
עניינים בוושינגטון. אובמה
צילום: AP
מומלצים