שתף קטע נבחר

נעצר ראש התארגנות פיגועי קפה הלל וצריפין

כוחות הביטחון עצרו הלילה ברמאללה את מאהר עודה, שעמד בראש מפקדת חמאס בעיר האחראית בין היתר לפיגועים בקפה הלל, בצריפין ושדרות הר-ציון בתל-אביב. "נמשיך לפעול נגד גורמי טרור שלא באו על עונשם", אמרו בצה"ל

החלק האחרון בפאזל נלכד. בעוד שמותיהם של איברהים חאמד ועבדאללה ברגותי עולים שוב ושוב בדרישות חמאס כמועמדים לשחרור במסגרת עסקת שבויים, לכדה הלילה (יום א') ישראל את האיש שהיה שותף להם בהנהגת הזרוע הצבאית של חמאס בגדה המערבית, שהייתה אחראית לשורת פיגועים רצחניים בשנים הראשונות של האינתיפאדה השנייה - מאהר עודה.

 

האיש שעמד בראש מפקדת חמאס ברמאללה, האחראית לרצח 70 ישראלים, בין היתר בפיגועי קפה הלל בירושלים ובצומת צריפין - נעצר הלילה (יום א') בעיר בפעילות משותפת של צה"ל, השב"כ והמשטרה. הוא היה מבוקש מאז סוף שנות ה-90.

  

עודה, בן 47 יליד הכפר עין-יברוד, צפונית-מזרחית לרמאללה, נשוי ואב לארבעה, נמנה על מקימי חמאס ברמאללה. הוא החל את פעילותו בראשית שנות ה-90 כשהקים את חוליית הזרוע הצבאית של חמאס בכפרו שחטפה וחקרה חשודים בשיתוף פעולה עם מדינת ישראל וכן דרשה אמצעי לחימה לצורך ביצוע פיגועים.

  

בשנת 1998 נחקר על-ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים והיה עצור מספר חודשים בכלא הפלסטיני. לאחר שחרורו הפך למבוקש בכיר. במהלך האינתיפאדה השנייה התקבל מידע לפיו עודה פיקד על תשתית חמאס בכפר בית לקיא שהייתה אחראית לרציחתם של 10 ישראלים וגם מימן אותה. בין היתר הוציאה החוליה אל הפועל גם את פיגוע המטען בתחנת אוטובוס בשדרות הר ציון בתל-אביב.

 

מעצרו התאפשר בעקבות מידע מודיעיני מדויק שהושג בשב"כ. המעצר מהווה בעצם את השלב האחרון בחיסול מפקדת החמאס שפעלה ברמאללה במהלך האינתיפאדה השנייה ובמהלכה הוציאה לפועל פיגועים בהם נרצחו עשרות ישראלים.

 

גורמים צבאיים ציינו כי עודה הופתע מהמעצר, ובשל העובדה שלא ציפה לו,

לא הייתה כל התנגדות מצדו ולא נורתה ולו ירייה אחת. בצה"ל מתייחסים למעצרו של עודה כאקורד הסיום, בשל היותו האחרון בשורת בכירי חמאס שפעלו באזור ונעצרו בשנים האחרונות. 

 

בצה"ל מדגישים כי מעצרו של עודה ממחיש את חופש הפעולה ממנו נהנה צה"ל ביהודה ושומרון, ואת האחיזה המודעינית המדויקת המאפשרת ביצוע מעצרים מסוג זה. "הפעילות נגד הטרור נמשכת כל העת. אנו פועלים הן נגד מי שידו בטרור כעת והן נגד גורמים שהיו מעורבים בעבר וטרם באו על עונשם זה הקו שמנחה אותנו וכך זה יימשך", אמרו גורמים בצה"ל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבנה מפקדת חמאס ברמאללה
צילום: סבסטיאן שיינר
הפיגוע בקפה הלל בירושלים
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
הטרמפיאדה בצריפין לאחר הפיצוץ
צילום: איי פי
מומלצים