שתף קטע נבחר

צו סגירה לבית הספר "לאשכנזיות" בעמנואל

74 תלמידות ממוצא אשכנזי, שהוריהם סירבו לקבל את פסיקת בג"ץ לקלוט בנות מזרחיות, למדו במבנה ארעי ביישוב. היום הוציא משרד החינוך צו סגירה למבנה

מנכ"ל משרד החינוך שמשון שושני הוציא היום (א') צו סגירה נגד מוסד ארעי ששימש כמבנה בית ספר חלופי לתלמידות ממוצא אשכנזי בעמנואל שסירבו ללמוד עם בנות ממוצא ספרדי. כזכור בבית ספר בית יעקב בעמנואל קיימו הפרדה בין תלמידות ממוצא ספרדי לבין 74 תלמידות ממוצא אשכנזי. בהמשך חייבה פסיקת בג"ץ את בית הספר לקלוט את אותן תלמידות ספרדיות בצורה שווה ולהפסיק את האפליה, אולם הורי התלמידות סירבו והתנגדו לבג"ץ.

 

ההורים והתלמידות מהמוצא האשכנזי הודיעו כי בעקבות בג"ץ הם מסרבים לשלוח את התלמידות לבית הספר. בהמשך הודיע משרד החינוך כי עקב כך הוא מפעיל את נוהל ביקור סדיר שמשמעותו כי על הרשות המקומית להגיש תלונה במשטרה נגד הורים שעוברים על חוק חינוך חובה.

  

אולם, הרשות המקומית בחרה להגן על ההורים ועל כן משרד החינוך בעצמו נאלץ

להפעיל את הנוהל. במקביל התגלה כי כל אותן 74 תלמידות ממוצא אשכנזי לומדות במבנה ארעי שעליו כאמור הוצא היום צו סגירה. כעת המשטרה היא זו שתצטרך לאכוף את צו הסגירה.

 

יואב ללום, יו"ר עמותת "נוער כהלכה" הנאבקת באפליית המזרחיים בבתי הספר החרדים, בירך על המהלך ואמר ל-ynet: "אני שמח שבמשרד החינוך מבהירים לפורעי חוק והלכה את הדרך אשר ילכו בה ואת המעשה אשר יעשון".

  

"סטיגמה נבזית" 

לפני כשבוע וחצי הודיע מבקר המדינה בדיון בוועדה לביקורת המדינה על הקמת מיוחד לבדיקת נושא האפליה בבתי הספר בחינוך המוכר שאינו רשמי, בדגש על מוסדות החינוך האשכנזים המסרבים לקבל תלמידים ותלמידות ממוצא ספרדי. זאת, על רקע ריבוי המקרים והטענות על אפלייה.

 

הרב אברהם לייזרזון, יו"ר החינוך העצמאי המייצג את בתי ספר המפלים לכאורה, ענה לטענות בדיון כי "קשה לתפוס שחינוך עצמאי זה אוטונומיה נפרדת". לדבריו, "אין יסוד ואין שחר לדברים. באתי להכחיש סטיגמה

נבזית שקרית שנדבקה לחינוך העצמאי שמפלה לרעה על רקע עדתי. לא אומר שאין בעיות אבל המפעל הזה שהוקם לפני עשרות שנים אך ורק כדי לקלוט עליות צפון אפריקה, טוניס ועיראק כדי לתת להם חינוך. אני מאשים את התקשורת בכותרות. אנחנו סידרנו בבית ספר מסויים חדר מפלסטיק רק כדי לקלוט תלמידות ספרדיות. אני רוצה שתבואו ותראו במו עיניכם ואז תגידו שנגררתם לעובדות לא נכונות. תראו כמה אושר של תלמידים ותלמידות בני עדות המזרח אצלנו".

  

לסיכום אמר: "יש בעיות פה ושם, אבל יש ועדי הורים שמטפלים בעניין. יש בהרבה מקומות אפליות אבל אנחנו האחרונים שאפשר לבוא בטענות אליהם. מכל הבג"צים ועתירות משפטיות שיגידו לי אף בית משפט לא קבע עד היום שיש אפליה על רקע דתי. אחרי הבדיקה תבואו ותתנצלו ונחגוג בעזרת השם".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים