שתף קטע נבחר

איפא"ק לממשל אובמה: מודאגים מהיחס לישראל

השדולה למען ישראל לרוב מעדיפה לפעול מאחורי הקלעים, אך המשבר האחרון גרם לה לחרוג ממנהגה. איפא"ק הביעה דאגה מהצהרות ממשל אובמה וקראה לו "להימנע מדרישות פומביות ומהצבת לוחות זמנים חד-צדדיים כלפי ישראל". השגריר בוושינגטון: "זה משבר קשה ביותר"

העימות הדיפלומטי בין ארצות הברית וישראל לא נעלם מעיני השדולה למען ישראל בוושינגטון. בהודעה שפרסמה הלילה (ב') השדולה היא הביעה "דאגה עמוקה" מההצהרות האחרונות של הממשל האמריקני המחריפות את המשבר בין המדינות. 

 

אי-אמון ביחסים - כותרות אחרונות ב-ynet

 

בשיחת ועידה טלפונית עם הקונסולים של ישראל ברחבי ארה"ב תיאר השגריר מייקל אורן את המצב כ"משבר קשה ביותר". הוא לא נכנס בשיחה עם הקונסולים לפירוט הדרישות האמריקניות מישראל, אבל הינחה את הקונסולים ליזום שיחות רקע עם התקשורת, להסביר את הצד הישראלי ולנסות להרגיע את הביקורת. "ידיעות אחרונות" פרסם הבוקר כי השגריר אמר בשיחה: "יחסי ישראל עם אמריקה נמצאים במשבר החמור מאז 1975".

 

ההצהרה החריגה של איפא"ק פורסמה שבוע בדיוק לפני פתיחת הכינוס השנתי של השדולה, שבו הנואמת המרכזית תהיה לא אחת מאשר מזכירת המדינה, הילרי קלינטון. הדיפלומטית מס' 1 של ארה"ב הטיחה את הביקורת הקשה

ביותר על ישראל ב-20 השנים האחרונות בשיחתה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסוף השבוע ובשני ראיונות לרשתות טלוויזיה.

 

השדולה למען ישראל לרוב מעדיפה לפעול מאחורי הקלעים ולהדגיש דווקא את המשותף לארה"ב ולישראל במקום להיכנס לעימות ישיר עם ממשלו של ברק אובמה. אולם הלילה היא חרגה ממנהגה ודרשה מהנשיא האמריקני לפעול לאלתר להפגת המתיחות עם ישראל.

 

"ההצהרות אחרונות של ממשל אובמה בקשר ליחסים עם ישראל הן נושא מדאיג מאוד", נאמר בהודעת הארגון. באיפא"ק גם ביקשו להזכיר לבית הלבן ש"ישראל היא בעלת הברית הקרובה ביותר של ארצות הברית במזרח התיכון. בבסיס יחסי ארצות הברית וישראל ישנם אינטרסים אסטרטגים, ערכים דמוקרטיים משותפים ומחויבות ארוכת זמן לשלום באזור".

 

איפא"ק הדגישה כי "האינטרסים האסטרטגיים הללו, המשותפים לנו ולישראל, חלים על כל היבטי החיים בארצות הברית ועל יחסינו עם המדינה היהודית, וכן הם נהנים מתמיכה על-מפלגתית רחבה בקונגרס ובקרב הציבור האמריקני".

לגופו של עניין קראה השדולה לממשל אובמה "להקדיש מאמץ ניכר להימנעות מדרישות פומביות ולוחות זמנים חד-צדדיים כלפי ישראל".

 

אנשי השדולה הביעו חשש כבד שהסלמת העימות הדיפלומטי בימים האחרונים מסיחה את הדעת מהצורך להתמודד במהירות עם פרויקט הגרעין האיראני ולקדם שלום בין ישראל למדינות ערב. לכן הם קראו לאובמה "לפעול בתיאום ובפרטיות עם השותף הישראלי באופן ההולם את השותפות האסטרטגית ולהתמודד עם כל נושא העומד ותלוי בין שתי המדינות". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזהרה לפני הנאום. קלינטון
צילום: AFP
השדולה לצדו. נתניהו
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים