שתף קטע נבחר

אושר בוועדה: פטור מס לעמותות על יבוא תרומות

ועדת הכספים אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק המעניקה פטור ממכס ומס קניה לעמותות ציבוריות למטרות סעד ובריאות, על תרומות מחו"ל בשווי של עד שני מליון שקל בשנה. באופוזיציה התנגדו, מחשש שהתרומות יימכרו בשווקים, במקום להגיע לידי הנזקקים

ועדת הכספים אישרה היום (ב') פטור מיוחד ממכס ומס קניה לעמותות ציבוריות למטרות סעד ובריאות על יבוא ציוד ומוצרים (לא מזון) שקיבלו כתרומות מחו"ל לצרכי התלויים בהם. סכום התרומות הוגבל עד לשווי של שני מליון שקל בשנה. הפטור נכלל במסגרת חוק בעניין זה שאושר היום להצבעה בקריאה שניה ושלישית - שיעלה לאישור סופי במליאת הכנסת עוד השבוע.

 

החוק הוגש ביוזמת הח"כים אמנון כהן ואברהם מיכאלי (ש"ס). הצעת החוק אושרה בוועדה ברוב של 7 תומכים מהקואליציה לעומת ארבעה מתנגדים מהאופוזיציה - נציגי קדימה ומרצ. המתנגדים נלחמו נגד החוק מיד לאחר הבאתו לועדה. הם ראו בהצעת החוק פטור - פירצה שהעמותות עלולות לנצל לעשיית כסף גדול.

 

מתן הפטור יוגבל לעמותות שפועלות בתחומי הסעד והבריאות לפחות שלוש שנים. הן חייבות להימצא תחת הפיקוח הצמוד של רשם בעמותות ובנוסף להציג היתר שקיבלו ממס הכנסה להכיר בתרומות שהן מקבלות לצרכי מס. הצעת החוק המקורית הגבילה את הפטור ממכס ומס קניה על ציוד רפואי ומוצרי הלבשה והנעלה.

 

נציגי קדימה היו מוכנים לתמוך בחוק בתנאי שלא יחול על הלבשה והנעלה, מחשש שלא ניתן יהיה לפקח על השימוש במוצרים אלה ולמנוע שלא יימכרו לאחר מכן בשווקים במקום שיגיעו לידי נזקקים - ללא תמורה - כנדרש בחוק. "זהו בפירוש מתן מפתח לכספת", טען ח"כ שי חרמש מהסיעה. חברתו לסיעה, ח"כ רחל אדטו, טענה שיבוא כזה פוגע בתוצרת כחול לבן.

 

יו"ר הועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ניסה לרכך את ההתנגדות כדי לקבל את החוק בהסכמה כך שפרטי המוצרים לא יכללו בחוק אלא בצו של שר האוצר שלו טעון אישור של הוועדה. דוגמת הצו שהוצגה היום הכילה את מוצרי ההלבשה וההנעלה יחד עם ציוד רפואי, למעט רכב שאיננו עגלת נכים. אולם הפיצול הזה רק החריף את ההתנגדות. 

 

ההתנגדות עלתה בין השאר, כיוון שבמקום פירוט המוצרים בגוף החוק, נקבע בחוק שהייבוא הפטור ממסים יהיה מיועד גם "לפעילות השוטפת של המוסד" ולא רק לחלוקה ללא תמורה למחוסרי יכולת. חרמש טען שהתוספת הגורפת רק מרחיבה את הפירצה כפי שהוא מכיר ניסוחים כאלה מנסיונו, כגזבר הסוכנות היהודית. ח"כ חיים אורון (מרצ) הוסיף את האפשרות שאם אישור הצו תלוי רק בשר האוצר ואין מעליו אישור נוסף "זהו פתח עתידי למתן הטבות משיקולים פוליטיים".

 

נוכח התנגדות עקרונית זו נאלצה הקואליציה לערוך גיוס מיוחד של הרוב הדרוש כדי להתגבר על ההתנגדויות.

 

סגן מנהל רשות המיסים בועז סופר, ניסה לרכך את הרושם כשהפתיע בתמיכתו במבנה המפוצל החדש של הצעת החוק לאחר שהתנגד למתן הטבות כאלה שהיו בהצעות חוק דומות אשר הוגשו לכנסת בתקופות קודמות. סופר טען כי היום לא ניתן להתעלם מרחשי לב הציבור ומתרומת העמותות הציבוריות לשכבות החלשות. לכן הוטלו על החוק, בהתייעצות איתו, חישוקים שאמנם לא מבטיחים אפס חריגות אבל לפחות מצמצמים אותן "לאפשרות הפחות גרועה" כדבריו.

 

סופר ציין כי הצו והחוק יהיו גם בגדר הוראת שעה למשך שנתיים. במהלך תקופה זו תבחן התנהגות העמותות כך שניתן יהיה לבטל את ההטבות אם יתברר שהן מנוצלות לרעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקואליציה ערכה גיוס כדי להשיג רוב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים