שתף קטע נבחר

חוק ברית הזוגיות המצומצם אושר: "סדק בחומה"

הכנסת אישרה ברוב גדול את החוק שיאפשר לעולים להינשא, גם אם יש ספק ביהדותם. חברי סיעות ש"ס ויהדות התורה לא השתתפו בהצבעה. מוביל החקיקה, ח"כ דוד רותם: "הצלחנו לפרוץ סדק בחומה שהיתה בצורה במשך 62 שנה"

ברית הזוגיות רשומה בספר החוקים הישראלי. מליאת הכנסת אישרה אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את חוק ברית הזוגיות המקוצץ - לחסרי דת. חברי סיעות ש"ס ויהדות התורה לא השתתפו בהצבעה. הצעת החוק אושרה בקריאה שלישית ברוב של 56 חברי כנסת, נגד ארבעה. חברי סיעת קדימה תמכו גם הם בהצעת החוק.

 

 

מוביל החקיקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) אמר בעקבות ההצבעה כי "זהו יום היסטורי, יום בו הצלחנו לפרוץ סדק בחומה שהיתה בצורה במשך 62 שנה וכתבנו לראשונה בספר החוקים של מדינת ישראל את המושג 'ברית הזוגיות'". לדבריו, "לעתים יש לפעול בצורה חכמה אם רוצים להשיג את המטרה הסופית, אי אפשר להמשיך בגישה של 'הכל או לא כלום', גישה שהביאה לנו עד היום רק כלום".

 

ממפלגת קדימה נמסר בעקבות אישור החוק: "נתניהו מאבד שליטה גם על הקואליציה. היעדרותם ההפגנתית והמתריסה של חברי ש"ס ויהדות התורה מהמליאה והפרתה לראשונה של המשמעת הקואליציונית - חשפה את הסדקים וחילוקי הדעות הקשים בקואליצית ההישרדות של נתניהו ומהווה סממן נוסף לאיבוד השליטה מצדו על חברי ממשלתו. כך נראית קואליציה ללא דרך, ללא מכנה משותף ועם ראש ממשלה שלא יודע מה הוא רוצה".

 

הצעת החוק נועדה לאפשר לאזרחים או תושבי קבע שדתם אינה מוגדרת, לזכות בזכויות כמו כל

זוג נשוי. החוק נוסח על-ידי שר המשפטים יעקב נאמן ברוח ההסכם הקואליציוני עם ישראל ביתנו, על בסיס הצעה מהכנסת הקודמת. החוק מתייחס רק ל"חסרי דת" שיוכלו להירשם כנשואים במוסד חדש שטרם קם - "רשם הזוגיות", שהוא אדם הכשיר לשמש כשופט שלום.

 

החוק החדש יפתור לכל היותר את בעייתם של כ-60 אלף מתוך 300 אלף העולים, רובם מחבר המדינות, שאינם יכולים להינשא בשל ספק ביהדותם.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 15/03/2010 23:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ רותם. "יום היסטורי"
צילום: צביקה טישלר
מומלצים