שתף קטע נבחר

עובדי השמירה והאבטחה יקבלו פנסיה מהיום הראשון

על פי הוראת החשב הכללי, העובדים יהיו זכאים לתנאים טובים יותר מאלו המחייבים כיום על פי צו ההרחבה לפנסיה חובה במשק. שוקי אורן: "תחומי השמירה והאבטחה מאופיינים בתחלופת עובדים גבוהה ובהעסקת עובדים בטווח גילאים רחב, מה שמחזק את הצורך בהבטחת החיסכון לגיל פרישה"

החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, פרסם היום הוראה מעודכנת העוסקת בהגנה על זכויות עובדים המועסקים בענפי השמירה והאבטחה. על פי ההוראה, משרדי הממשלה יחויבו לקבוע בהתקשרות עם נותני שירותי שמירה ואבטחה, תנאים המיטיבים עם העובדים וזאת בהשוואה לצו ההרחבה אשר נחתם בענף.

 

ההוראה המעודכנת קובעת כי במכרזים לקבלת שירותים בתחום השמירה והאבטחה המפורסמים על ידי הממשלה ויחידות הסמך, יחויבו נותני השירותים להפריש באופן מלא לקופות פנסיה (6%) ופיצויים אישיות (8.33%) על שם העובד, החל מהיום הראשון להעסקתו במסגרת המכרז.

 

לדברי האוצר, הוראה זו מיטיבה באופן משמעותי עם העובדים בחברות שמירה ואבטחה שמעניקות שירותים לממשלה בהשוואה לתנאים שנקבעו בהסכם הקיבוצי בין נציגי חברות האבטחה לבין ההסתדרות, שאף זכה לצו הרחבה לכלל המשק. צו ההרחבה מחייב הפרשה לפנסיה רק לאחר שישה חודשים מיום העסקת העובד והפרשה לפיצויים הדרגתית של מ- 1.68% ועד ל- 6% בשנת 2014.

 

באוצר מציינים כי הוראת החשב הכללי וההתייחסות שניתנה לה במסגרת הרפורמה בתקנות חובת מכרזים, שינתה מציאות בישראל. גופים ציבוריים יהיו מחויבים לפעול בשים לב להנחיות החדשות שנקבעו על ידי החשב הכללי.

 

החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, אמר "כי ההחלטה להמשיך ולבצע הפרשות מלאות לפנסיה ופיצויים למרות הקבוע בצו ההרחבה נועדה למנוע מצב בו יינתן תמריץ לפיטוריי עובדים. בנוסף ההוראה תאפשר למשרדי הממשלה לבצע בקרה אפקטיבית על קיום התחייבויות נותן השירותים. תחומי השמירה והאבטחה מאופיינים בתחלופת עובדים גבוהה ובהעסקת עובדים בטווח גילאים רחב, מה שמחזק את הצורך בהבטחת החיסכון לגיל פרישה. החלטה זו הינה בהמשך למדיניות אותה הוביל האגף בשנים האחרונות ועומדת בקנה אחד עם מטרות משרד האוצר לקידום האג'נדה החברתית כלכלית לצמצום הפערים בחברה".

 

באוצר מוסיפים כי בעקבות ביקורות החשב הכללי, הוחזרו עד היום לעובדי חברות השמירה והניקיון כ- 11 מיליון שקל - שכר עבודה שלא שולם כדין בגובה.

 

בהסתדרות אומרים בתגובה: "מדובר במהלך מבורך אבל החשב הכללי חייב להורות בעקבות זאת למשרדי הממשלה לשכלל את עלות התוספת לעובדים בתנאי הסף של המכרזים שהם מפרסמים כדי שלא ייוצר מצב שהמעסיקים יפסידו בגלל תנאי המכרז וישיתו את ההפסד בפגיעה בזכויות העובדים".

 

 

בהסתדרות מציינים כי משרד האוצר טרם הסיר את התנגדותו לצו הרחבה בענף הניקיון שמשמעותו תוספת שכר של עשרים אחוז מעל שכר המינימום לעובדי הניקיון וקוראים למשרד האוצר לפעול להוצאת הצו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
פנסיה גדולה יותר
צילום: צביקה טישלר
מומלצים