שתף קטע נבחר

מהומות "יום הזעם": עשרות פצועים ועצורים

49 ערבים נפצעו בעימותים האלימים בכמה מוקדים במזרח-ירושלים. התפרעות גם בבית צפאפא. מפכ"ל המשטרה: "תפקידנו לשמור על השקט היחסי". ח"כ זועבי באל אקצה: "מדיניות הייהוד - מניע לאינתיפאדה שלישית, יותר גרועה מעליית שרון על הר הבית"

נמשכים העימותים במזרח ירושלים - וגם ההתבטאויות החריפות של חברי הכנסת הערבים בהר הבית: הסהר האדום בירושלים הודיע כי עד לשעות הצהריים (יום ג') נפצעו 49 ערבים באזור העיר העתיקה ובמזרח ירושלים, מהם 14 נפגעו מירי כדורי גומי, 16 משאיפת גז מדמיע - והיתר ממכות. 31 מפגינים נעצרו. 

 

מפכ"ל המשטרה התייחס לנעשה בירושלים בכנס בדרום, ואמר: "הר הבית מהווה אתגר לאומי למשטרה ואתגר בינלאומי. לכל אירוע יש השלכות משמעותיות על המתרחש. תפקידנו לשמור על השקט היחסי. בעת הזאת ולאחרונה יש מספר סימנים המעידים שהיו ויהיו ניסיונות להפרות סדר באזור הר הבית. לכן נערכנו באופן מסיבי, כולל היום, כדי לאפשר את חופש הפולחן".

 

באבו-דיס, חווארה, ואדי ג'וז, שועפט, א-טור וסביב הר הבית נעצרו בסך הכל 31 פלסטינים. גם בשכונת בית צפאפא, הקרובה למרכז העיר, עוכבו 8 נערים שניסו להתפרע. המהומות התפשטו עד לנעלין - שם 50 פלסטינים יידו אבנים. חיילי צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לפי שעה, לא דווח על נפגעים.

 

"טיהור אתני"

חברי ועדת המעקב של ערביי ישראל, לצד חברי כנסת, תכננו לבקר ב-10:00 במסגד אל-אקצה, אולם המחסומים המשטרתיים עיכבו אותם במשך שעות. "המחסומים שיצרו פקקי ענק הם בומרנג, שהעבירו את המסר למאות אלפי אנשים, וזה רק יגביר את אפקט המחאה שלנו", אמר יו"ר בל"ד, חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה בשיחה עם ynet מתוך המסגד.


ירי רימון הלם בעיסווייה (צילום: רויטרס)

 

לדברי זחאלקה, האווירה מאוד מתוחה ומזכירה את ערב האינתיפאדה השנייה והפגנות אוקטובר 2000. ח"כ אחמד טיבי אמר כי קולות הירי נשמעים מכל עבר: "התחושה היא שמנסים לכבוש מחדש את ירושלים המזרחית, הגענו לכאן כדי למחות על מה שאנחנו מכנים ייהוד ירושלים. מי שטוען לחופש פולחן לא יכול למנוע ממוסלמים לבוא ולהתפלל. ברור לכל שהמטרה היא להשאיר את מסגד אל אקצה יתום ללא מתפללים".

 

מכוניתו של ח"כ טאלב א-סאנע נרגמה באבנים כשהגיע למסגד, אחרי שנקלע לעימות בין מתפרעים לכוחות הביטחון. לדבריו, "ממשלת נתניהו היא ממשלה מסוכנת וחסרת אחריות המובילה את האזור לאינתיפאדה שלישית".

 

יו"ר ועדת המעקב, מוחמד זיידאן, הגיע בסביבות 12 ונועד לצד חברי המשלחת עם הנהלת הוואקף והמופתי. "אני קורא לאומה הערבית לנקוט בצעדים כדי להגן על אל אקצה וירושלים", אמר.

 

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) אמרה: "ישראל בודקת את סף הסיבולת הפלסטינית והבינלאומית, באמצעות מדיניות הייהוד והכיבוש האלימה שהיא נוקטת בירושלים:

 אכלוס יהודי מסיבי במזרח העיר ובשכונות הערביות, הריסת בתים, גירוש פלסטינים מבתיהם, שלילת תעודות זהות, דיכוי הפגנות, מעצרים לתושבים, התנכלויות לפעילי זכויות אדם".

 

זועבי הוסיפה: "מדיניות זו אינה פחות מאשר טיהור אתני, והיא מהווה מניע חזק ביותר לפתיחת אינתיפאדה שלישית, יותר מאשר ביקורו של שרון במסגד אל אקצה. כנראה שהעמדה הערבית והפלסטינית הרשמית שלחה לישראל מסר שגוי: שהפלסטינים לא יאבקו למען חירותם וזכויותיהם, ושהאינתיפאדות הן חלק מההיסטוריה. זוהי הנחה שגויה שכן המשך התוקפנות והכיבוש בירושלים הופך את האינתיפאדה לצעד בלתי נמנע".

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק גרוסמן, עלי ואקד, שרון רופא-אופיר ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בירושלים
צילום: AFP
מיידים אבנים
צילום: AFP
שוטר בפעולה
צילום: רויטרס
טיבי באל-אקצה, היום
מומלצים