שתף קטע נבחר

כימיקלים לישראל: גם העובדים יקבלו בונוס

פרסום ראשון: מפעלי כי"ל של משפחת עופר חילקה בונוס שמן למנהלים. עובדי אחד המפעלים בקבוצה פתחו בעיצומים בדרישה ליהנות גם הם מהרווח, ובמפעל נוסף רק איימו בעיצומים, ובתמורה הם יקבלו בונוס של 10,000 שקלים לעובד

מפעלי הכימיה פריקלס ותרכובות ברום שבנגב, מקבוצת כימיקלים לישראל שבשליטת משפחת עופר, יחלקו לעובדיהם בונוס בהיקף כולל של כ-10 מיליון שקלים. כך נודע ל-ynet. הבונוס יחולק באופן שווה בין כל 1,000 העובדים המאוגדים שבשני המפעלים. כל עובד יזכה, איפוא, לבונוס של כ-10,000 שקלים. מדובר במענק שניתן לעובדים מעבר לבונוס הרשמי שחלקם מקבלים באותם מפעלים גם כך.

 

הבונוס ניתן לעובדים בעקבות מאבק שניהלו, שכלל גם עיצומים במפעל הברום. קבוצת כי"ל - הכוללת את מפעלי ים המלח, את מפעל רותם כימיקלים, את תרכובות ברום ואת פריקלס - סיימה את שנת 2009 ברווח וחילקה לבכיריהם בונוסים ואופציות ביד נדיבה. הבונוסים במפעלי הברום ופריקלס הסתכמו בסך הכל בכ-203 מיליון שקלים. ועדי העובדים של המפעלים דרשו לקבל גם הם תגמול על הרווח, אך לטענתם, ההנהלה התחמקה מדרישתם. אלא שבעוד שבמפעלי ים המלח הדרישה נותרה ללא מענה, החליטו העובדים בתרכובות ברום לפתוח בעיצומים. זאת, מאחר והעובדים במפעל היו ממורמרים גם כך על מחסור חמור שקיים, לטענתם, בכוח אדם במפעל.

 

יצויין כי מדובר בעיצומים שלכאורה לא היו חוקיים, כיוון שבמפעל מעולם לא הוכרז על סכסוך עבודה. העובדים השביתו חלק מהמתקנים במפעל, ובהדרגה הרחיבו את היקף ההשבתות, עד להשבתה כמעט כוללת של המפעל. עובדי פריקלס איימו גם הם בעיצומים, אף כי בפועל העיצומים לא התקיימו.  

 

יו"ר ועד עובדי המפעל, אבנר בן סניור, אומר בתגובה: "כל מה שעשינו היה חוקי. אלה לא היו ממש עיצומים אלא אסיפות הסברה". עוד מוסר בן סניור: "כוועד מוביל בקונצרן ידענו בעת המשבר הכלכלי לתת כתף, לצמצם עלויות שכר ולהסכים לפרישה של עובדים. לכן, כשמגיעים לחלק רווחים, לא שקטנו על השמרים, ועמדנו על זכותנו להשתתף ברווחים המגיעים לנו על עמלנו".

 

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, מברך על מתן הבונוס. "אני מברך על ההישג, במיוחד לאור העובדה שאפילו לא הוכרז במפעל סכסוך עבודה".

 

במפעל היו עיצומים, למרות שלא הוכרז סכסוך עבודה. זה לא מפריע לך?

 

"לנו לא ידוע על כך".

 

מהנהלת כי"ל מוצרים תעשייתיים (תת הקבוצה האחראית על מפעל תרכובות הברום ופריקלס) נמסר בתגובה: "הנהלת החברה והוועד הגיעו להסכמות בנושא תשלום כספי לעובדי ברום ופריקלאס בגין תוכניות פרישה שבוצעו בשנה שעברה וצעדי התייעלות נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורלי דיין
מנכ"ל כי"ל, עקיבא מוזס
צילום: אורלי דיין
מומלצים