שתף קטע נבחר
צילום: הילה דוד

רוצה נאמנות מהעובדים? תיתן - תקבל

מעסיקים רבים מצפים לנאמנות מהעובדים, "שלא יעזבו בשביל עוד 100 שקל", אבל נאמנות קשורה למציאות; ענו על האינטרס של העובד והוא יהיה נאמן לכם. תחושות מחויבות ושייכות מגיעות כשיש סיבה לכך

כשאני שואלת מנהלות משאבי אנוש מה הן מחפשות במועמד, פעמים רבות הן עונות שמעבר לכישורים, יכולות, ניסיון, השכלה ועוד הן מחפשות נאמנות למקום העבודה. המושג נאמנות למקום העבודה נאמר באוזני פעמים רבות, הן מצד מעסיקים והן מצד עובדים. כשביקשתי שיסבירו לי מהי אותה נאמנות מבוקשת, קיבלתי תשובות שונות שנעו בין "חיבור לעבודה" עד "שלא יעזוב בשביל עוד 100 שקל במשכורת".

 

 

אני מחזיקה בתפיסה אחרת. אני טוענת שנאמנות היא לא אוטומטית ואיננה ערך-שלא-קשור-לכלום. מקורה של נאמנות הוא במענה על צרכים ובמפגש של אינטרסים.

בכלכלה המודרנית, עולם העבודה הוא השתקפות בריאה ונכונה של מפגש הדדי של אינטרסים - אינטרסים במובן החיובי של המילה.

 

אין נאמנות ללא שייכות

הרי למעסיק יש צורך להעסיק עובדים בפרופיל מסוים על מנת לפתח ולהשביח את העסק. לעובד יש צורך לעבוד על מנת לפרנס את עצמו, לייצר ערך, לחוש משמעותי, להשתייך לקבוצה, להתפתח ועוד מגוון של צרכים.

 

התפיסה הערכית שמחפשים בראיונות פעמים רבות היא מצבית ולא ערכית באמת. כאשר עובד עבד אצל מעסיקים שענו לצרכיו - לפחות לרובם - הרי שהוא פיתח גם תחושת נאמנות. כאשר עובד בוחר במקום עבודה שאינו עונה על צפיותיו וצרכיו, הרי שהוא מתקשה לפתח נאמנות שכזו.

 

לפיכך בראיונות עלינו להפסיק לחפש את התפיסה הערכית של מקום העבודה – כאילו נאמנות היא ערך שלא קשור למציאות - ובמקומה להבין את מערכת הערכים הכוללת של המועמד. מה חשוב לו, מה יגרום לו למחויבות ולתחושת שייכות, על מה הוא לא יוותר.

 

גם לעובד יש ציפיות

לצד מערכת הערכים, לא פחות חשוב להבין את מערכת המוטיבציות הכוללת של המועמד. מה הם האינטרסים שלו, מה צרכיו ומה ציפיותיו, ולבדוק האם אתם כארגון מסוגלים לתת מענה הולם לאורך זמן לציפיות אלה.

 

יש להבין שכאנשים, לעולם לא חשוב לנו רק דבר אחד. אנחנו מונעים ממכלול של צרכים, גם אם אחד הוא דומיננטי יותר. הצרכים שלנו כאנשים משתנים עם הזמן, מצבנו הכלכלי, מצבנו האישי ומהלך הקריירה שלנו. ארגון יכול לתת תשובות מצוינות לאינטרסים וצרכים של עובד אחד, בעוד הוא לא יוכל לתת תשובות טובות לצרכים של עובד אחר.

 

מה תעשו

לכן, מחפשי עבודה - חשוב שתגדירו היטב לעצמכם ולמראיינים אתכם מה באמת חשוב לכם. זאת, כדי להבין אם הארגון אליו אתם מעוניינים להשתייך מסוגל לענות על צורכיכם.

 

ואתם ,מעסיקים - הבינו שנאמנות היא פועל יוצא של מענה על צרכי העובד. נסו לבדוק מהם צרכיו, רצונותיו, מה ישאיר אותו שבע רצון. והרי לכם עובד נאמן.

 

אנו נוטים לתפוס את המושג "אינטרסים" כשלילי, אולם אם נבין שההלימה ההדדית בין צרכי הארגון לצרכי העובד מתקיימת, הרי שזה המפתח לשביעות רצון הדדית לאורך זמן.

 

הכותבת היא מנכ"לית Mind, גיוס עובדים מקצועי וייעוץ ארגוני.

 

מובטלת ורוצה לחלוק חוויות? אמא עובדת והבוס מקשה עליך? מחפש עבודה? כיתבו לנו טור - אולי נפרסם אותו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וודא שתוכל לענות על ציפיות העובד
צילום: Able Stock
מומלצים