שתף קטע נבחר

רפובליקני בכיר: התנהלות ממשל אובמה מסוכנת

מצליף הסיעה הרפובליקנית בבית הנבחרים אמר ל-ynet כי תגובת הממשל האמריקני להודעה על הבנייה במזרח ירושלים היא מוגזמת ולא מוצדקת. "ארצות הברית לא יכולה לומר לישראל כיצד להגן על גבולותיה", הוא טוען

הרפובליקנים יפייסו בין וושינגטון לירושלים? חבר בית הנבחרים אריק קנטור, מצליף הסיעה הרפובליקנית, פנה לראש מטה הבית הלבן, רם עמנואל, בדרישה להביא לסיום המשבר עם ישראל במהרה. בראיון ל-ynet סיפר קנטור כי שוחח עם עמנואל על חשיבות היחסים עם ישראל, והצורך "לעבוד יחד עם ידידינו מול האיומים של איראן גרעינית ושל האיסלאם הקיצוני".

 

קנטור, מבכירי המפלגה הרפובליקנית, יצא הלילה (ג') בהצהרה הנוקשה ביותר נגד ממשל אובמה והגדיר את התנהלות הממשל כלפי ישראל "בלתי אחראית ומסוכנת".

לדבריו, "צריך לשאול מדוע אנחנו רוצים להתייחס לבת-ברית בצורה הזו, במיוחד כשאתה רואה את מה שקורה מול איראן. זה לא הגיוני לאים על בת-ברית, הממשיכה לקדם את האינטרסים של ארה"ב באזור, במיוחד בכל הקשור לאיראן".

 

קנטור חושב שההודעה על הבנייה במזרח ירושלים במהלך ביקורו של סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן נוצלה על-ידי ממשל אובמה. הוא מאמין שהדרך שבה בחרו בכירי הממשל להתמודד עם המשבר מסכנת את המשך היחסים שלא לצורך. "ממשלת נתניהו התנצלה. אף אחד לא מסכים עם ההודעה הזו, אבל הישראלים התנצלו והכירו בטעותם", אומר קנטור. "לראות את הממשל מנצל את זה ומאיים שיחסי ארה"ב-ישראל לא יהיו אותו דבר, זה מסלול מאוד מסוכן".

 

"אסור לארה"ב להגיד לישראל איך להגן על עצמה"

האם המשבר ישפיע על היחסים בין המדינות לטווח הארוך? קנטור מציין שהאינטרס האמריקני לשמור על הקרבה עם ישראל יגבר על המתיחות. "יש מסורת בין-מפלגתית בגבעת הקפיטול של תמיכה בישראל. אין ספק שזה עדין המצב. אני ועמיתי הדמוקרטים נמשיך לחזק את היחסים כי ישראל חזקה משרתת את הביטחון הלאומי האמריקני. כרגע אין פעילות כי הרוב הדמוקרטי טרוד במאמצים להעברת חוק הרפורמה בביטוח הבריאות, אבל תהיה פעילות".

 

קנטור מאשים את ממשל אובמה כי הוא מנסה לשנות את המדיניות בכל הנוגע לבנייה מעבר לקו הירוק ולהציג עמדה קשוחה יותר, ולמעשה מתערב בעניינים פנימיים: "כשישראל נסוגה חד-צדדית מעזה היתה הכרה של ממשל בוש שחזרה לקו הירוק אינה אפשרית. נראה לי שלממשל הזה יש רעיונות משלו מה טוב לישראל וביטחונה. עמדתי היא שאסור לארה"ב לומר לבת-ברית כיצד להגן על גבולותיה, כשאנחנו נשענים על בת-הברית". 

 

מבחינת חבר בית הנבחרים הרפובליקני, המצב פשוט מאוד. "ישראל היא המדינה ששולחת סיוע הומניטרי להאיטי, מגינה בעקביות על זכויות אדם ומנסה לעשות את הדבר הנכון". הרשות הפלסטינית לעומת זאת "מכבדת מחבלת שרצחה ישראלים על-ידי קריאת רחוב על-שמה". אם אלה הם פני הדברים, לקנטור ברור לאיזה מהצדדים ראוי שארה"ב תישאר נאמנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קנטור בביקורו בישראל בשנה שעברה
צילום: AP
נתניהו. התנצל מספיק
צילום: ליאור מזרחי
מומלצים