שתף קטע נבחר

חוק הנכבה "המרוכך" עבר בקריאה ראשונה

מליאת הכנסת הצביעה בעד הצעת החוק השנויה במחלוקת של ישראל ביתנו. ח"כ מילר אמר כי "כך נעשה סדר עם האויב". ח"כ טיבי אמר כי "זהו עוד יום שחור לכנסת"

בעוד הרוחות בירושלים ממשיכות לסעור, יכולה ישראל ביתנו לסמן לעצמה ניצחון נוסף באישור "חקיקת הדגל" שלה. אחרי אישורו אמש של חוק ברית הזוגיות, עברה הערב (יום ג') בקריאה ראשונה הצעת "חוק הנכבה", שתאפשר לממשלה לשלול מימון ממשלתי מגופים הפועלים "נגד עקרונות המדינה". הנוסח שאושר נחשב "מרוכך", ביחס לגרסתו הראשונה.

 

בדיון סוער במליאה, תמכו ביוזמה 15 חברי כנסת, ושמונה התנגדו. על-פי ההצעה, יוסמך שר האוצר להפחית את היקף התקציב או התמיכה מגופים הזוכים למימון ממשלתי, אם אלה יהיו אחראים לפעילות השוללת את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, במקרים של הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור או אם יספקו תמיכה למאבק מזוין או לטרור נגד המדינה.

 

בין הפעולות שיאסור החוק: ציון יום העצמאות ותקומת המדינה בטקסי אבל, והשחתה או ביזוי פיזי של דגל המדינה וסמליה. "הנזק שאתם עשיתם בחצי שנה האחרונה משול לכך שלא תצטרכו לקבל מימון מעכשיו ולעוד חמישים שנה", הטיח ח"כ אילן גילאון (מרצ) בחברי ישראל ביתנו. מנגד, האשים אותו ח"כ אלכס מילר ב"הגנה על טרוריסטים", ואמר כי "החוק יעשה סדר עם אויבי ישראל ויגן על הדמוקרטיה". נציג נוסף של ישראל ביתנו, ח"כ דוד רותם, הסביר בנאום שנשא כי "כאשר אנחנו במלחמה נגד אויב אכזרי, נחוקק חוקים שימנעו ממנו לפגוע בנו".

 

הצעת החוק עוררה כצפוי זעם רב ביותר בקרב הסיעות הערביות. ח"כ ג'מאל זאחלקה (בל"ד) אמר כי "מדובר באחד החוקים המסוכנים ביותר שנידונו בכנסת בעשור האחרון.

הוא נועד לפגוע בחופש הביטוי שהוא זכות יסוד חוקתית המוכרת בכל העולם. זו חקיקה שעומדת בכל הקריטריונים של הגדרת גזענות כפי שהיא מוכרת במוסדות הבינלאומיים".

 

גם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הביע מורת רוח לנוכח אישור החוק, ואמר כי "זהו עוד יום שחור לכנסת". לאחר ההצבעה, האשים יו"ר מרצ, חיים אורון, כי "ממשלת ישראל נוגסת בדמוקרטיה על בסיס שבועי, ומפציצה בחוקים שכל תכליתם היא לצמצם באופן דרמטי את גבולות השיח הציבורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מילר. עושה סדר
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ זחאלקה. גזענות?
מומלצים