שתף קטע נבחר

הרב ליאור: הצמחונות לא מתאימה לימינו

"רק כאשר יתעלה העולם ונרחם על בני האדם - אז נוכל להיות צמחוניים", כך קובע הרב דב ליאור, מבכירי רבני הציונות הדתית ופוסק: "צמחונות מתוך רחמנות - טעות"

מי שמונע מעצמו אכילת בשר ובוחר בחיי צמחונות בשם הרחמנות על בעלי החיים – טועה. כך קובע הרב דב ליאור, מבכירי פוסקי ההלכה בציונות הדתית. "בתקופתנו עדיין איננו חומלים על בני אדם (ולכן) אין זה שייך רחמנות כלפי בעלי חיים", מסביר הרב, "רק כאשר יתעלה העולם ונרחם על בני האדם - אז נוכל להיות צמחוניים". ליאור מכהן כרב היישוב קריית ארבע ונחשב לאחד ממנהיגי הזרם המכונה חרדי-לאומי.

  

הרב ליאור התייחס לסוגיה במאמר תורני שיפורסם בשבת בעלון "גילוי דעת" המחולק בבתי הכנסת. "אין לבוא כנגד הקרבת קורבנות (בבית המקדש) מטענות של צער בעלי חיים", פתח הכותב ביחס לנושא המרכזי של פרשת השבוע, "אם כבר - צריך לבוא בטענות למזללות הבשר". לדבריו, "כשם שהתורה התירה לשחוט בהמות לצורך מאכל אדם, כך התירה התורה שחיטה לצורך גבוה (לשם מצווה)".

  

על ההיתר להרוג בעל חיים לצורך אכילה כתב הרב כי היהודים יכולים כך "לרומם את החומר", והסביר: "כשאדם מישראל אוכל, אם הוא עושה זאת לצורך קדוש הרי הוא מקדש את החומר, מה שאין כן באומות העולם, שלאכילתם אין קשר לקדושה". כדוגמה ציין את המנהג החסידי לטעום משיירי האוכל של הרבי, לאחר שהוא "מגלה את הניצוצות מתוך המאכל".

 

הרב ליאור סבור כי "עדיין לא הוכשר הזמן" לצמחונות מתוך רחמנות. "אני זוכר שכששיגרו הרוסים כלבה לחלל קמה צעקה מצד ארגוני צער בעלי חיים", הוסיף, "אני תמה: איך זה שכשמטביעים אוניות בחיפה איננו שומעים זעקות אלו? על זה אומר הרב קוק  שכשהעולם יתעלה - נהיה צמחוניים".

 

"ומה אומר הרב קוק"?

מעמותת "אנונימוס" נמסר בתגובה כי "ספרו הקצר והמרשים של הרב קוק, 'חזון הצמחונות והשלום' זמין לקריאה באינטרנט, ואנחנו בטוחים כי כל מי שיקרא אותו שלא מבעד לאינטרס המובהק להמשיך ולאכול בשר בכל מחיר, ימצא בו רוח שונה מזו העולה מדברי הרב ליאור".

 

על פי "אנונימוס", הרב קוק אף הרחיק מעבר לדיון בהרג בעלי-חיים לבשר ועסק בפגיעה הנגרמת

לחיות המנוצלות לצרכים כמו חלב וצמר. הוא קובע בלשון חריפה שאם השימוש פוגע בבעל-החיים הרי שהוא ראוי להכרה 'בתור גזל משפט, הבא רק מתגרת יד התקיף על החלש'. למקרא דבריו אין ספק שאם היה רואה את המצב כיום, בו 300 מיליון בעלי חיים מומתים לאחר חיים רצופי סבל בישראל בכל שנה, הוא לא היה חושב שראוי לקחת בכך חלק".

 

מ"התנועה הירוקה" נמסר כי "תגובתו של הרב ליאור מעידה על בורותו בנושא. אכילת בשר פוגעת בראש ובראשונה בבני האדם וביכולת שלהם להתקיים על פני כדור הארץ. ההשפעה הסביבתית של משק החי היא עצומה ומהווה אחד הגורמים הגדולים ביותר לחיסול מערכות תומכות החיים של האדם. גידול בעלי חיים כמזון הוא אחד מגורמי ההשפעה הגדולים ביותר להתחממות גלובלית, כריתת יערות, סחף קרקעות, זיהום מקורות מים ועוד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב דב ליאור
צילום: אילן מרסיאנו
אפשר לאכול. שוק טלה
צילום: index open
מומלצים