שתף קטע נבחר

רפורמת התכנון והבנייה עברה בקריאה ראשונה

החוק לקיצור אישורי הליכי בנייה עבר ברוב של סיעות הקואליציה; 60 חברי כנסת תמכו בהצעה ו-37 התנגדו לה. ח"כ דב חנין: "הממשלה יוזמת הרס של מערכת התכנון ובכך פוגעת קשות בחברה, בבריאות ובסביבה"

הרפורמה בחוק התכנון והבנייה עברה היום (ד') במליאת הכנסת בקריאה ראשונה ברוב של סיעות הקואליציה. בעד החוק הצביעו 60 ח"כים מסיעות הליכוד, העבודה, ש"ס, ישראל ביתנו ויהדות התורה. ההצבעה בנושא הרפורמה הייתה אישית-שמית.

 

 

נגד החוק הצביעו 37 ח"כים מסיעות קדימה, מרצ, האיחוד הלאומי, חד"ש, הסיעות הערביות והח"כים שלי יחימוביץ' ואיתן כבל מסיעת העבודה, החברה בקואליציה. חברי סיעת הבית היהודי השותפה גם היא בקולאיציה נעדרו מהאולם ומההצבעה.

 

כמו כן, נעדרו מההצבעה השרים סטס מיסזניקוב, אביגדור ליברמן, סופה לנדבר, יעקב מרגי ומשה (בוגי) יעלון, יצחק אהרונוביץ' וכן סגנית שר התמ"ת אורית נוקד. מסיעת העבודה נעדרו הח"כים עמיר פרץ ויולי תמיר.

 

הרפורמה המוצעת בחוק נועדה לקצר את הליכי אישור תוכניות הבנייה והסרת חלק מהחסמים הבירוקרטיים למעוניינים לבנות כיום. החוק מרחיב את סמכויות הוועדות המקומיות שיקבלו משקל עיקרי באישור תוכניות הבנייה. הוא מוציא מהתהליך את הוועדות המחוזיות, שיתפקדו כסמכות ערעור.

 

החוק גם מבטל את הוועדה להקצאת קרקעות בשטחים פתוחים - צעד שמעורר את הביקורת החריפה ביותר נגד החוק מחשש להשתלטות בעלי עניין ומקורבים פוליטיים על השטחים הפתוחים במדינה וצמצום השטחים שאמורים להיות ירוקים לרווחת הציבור. בימים האחרונים לחצו הארגונים הירוקים על חברי הכנסת להצביע נגד החוק, אולם, כאמור, הם לא הצליחו במשימתם.

 

מהמטה לתכנון אחראי נמסר: "חברי הכנסת העדיפו להצביע על רפורמה מרחיקת לכת מבלי לדעת מה כתוב בה ומה השלכותיה על חייהם ועל אופיה של המדינה. הקואליציה התנהגה כמו ביריון שכונתי, וסיעת הליכוד בגדה בערכים החברתיים שלה לטובת קידום האינטרסים של הקבלנים ושל ש"ס. הגדיל לעשות השר ארדן, שהצביע נגד הצעת החוק בממשלה בתחילת השבוע ולפתע פתאום הפך את עמדתו בהצבעה בכנסת.

 

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר הוועדה המשותפת לסביבה ולבריאות של הכנסת, אמר כי "הממשלה יוזמת הרס של מערכת התכנון ובכך פוגעת קשות בחברה, בבריאות ובסביבה. פירוק מנגנוני התכנון בשירותם של בעלי ההון והנדל"ן הוא בכייה לדורות. אין לנו ארץ אחרת. בנייה מהירה ללא התייחסות לשיקולים חברתיים, סביבתיים ובריאותיים מסוכנת לכולנו. כדי באמת לקצר הליכי תכנון צריך לעודד את שיתוף הציבור כבר בשלבים המוקדמים של התכנון: שיתוף הציבור מייצר לא רק תכנון איכותי יותר, אלא במקרים רבים חוסך את התנגדויות התושבים שמוגשות בדיוק בגלל שאין שיתוף והתייעצות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר בנייה. הוועדות המחוזיות נפרדות מתהליכי האישור
צילום: עופר עמרם
מומלצים