שתף קטע נבחר

אל תהפכו את הניקיון לאסון: טיפים לניקוי הבית

חג הפסח הוא הזדמנות להברקת הכלים, מירוק האמבטיה וצחצוח הרהיטים. אלא שניקוי לא נכון עלול לגרום לנזק לגוף ולרכוש. מהו ניקוי יעיל, איך נעזרים במלח להסרת כתמים וכיצד נשמרים מפגיעת חומרי ניקוי מסוכנים?

לקראת חג הפסח, רבים מאיתנו יהיו עסוקים בניקיון הבית, הרהיטים, הכלים והבגדים. אולם לעיתים ניקיון יסודי-מדי תוך שימוש בחומרי ניקוי לא מתאימים, עלול להסתיים בהשחתת ציוד, במקרה הטוב, ואף בפגיעה גופנית - במקרה הגרוע יותר.

 

כדי שהניקיון לא יהפוך לאסון, אספנו רשימה של טיפים והמלצות, שיסייעו לעבור את מבצע הפסח בשלום.

 

 

ניקוי רהיטים

עצות לניקוי מערכות ישיבה באדיבות שמרת הזורע: לניקוי מערכות ישיבה מבד, חשוב תמיד לעבוד לפי הנחיות הספק או ההוראות המפורשות של יצרן חומר הניקוי המומלץ. עבודה עם חומרים ללא מידע מתאים, יכולה להביא לנזק בלתי הפיך לבד כמו: ירידת צבע, פגיעה בהרכב הפיזי של הסיב, נשירת שיער הקטיפה וכו.

 

לכולנו יש שיטות סבתא להסרת כתמים. בדור של הבדים המתוחכמים שלנו לא כדאי לנסות אותם. לא להבריש את הספה עם כל סוג מברשת או כרית פלא. ההברשה עלולה לפרום את הטקסטורה של הבד ואף להוריד את שכבת הקטיפה העדינה.

 

לא לכבס את הבד על דעת עצמך במכונת כביסה. אם הבד הינו כביס עבדו על פי הנחיות היצרן: כביסה לא נכונה יוצרת סכנה של התכווצות, או ירידה בגוון הצבע בגלל המלבינים שיש באבקות כביסה, ולגרום לכך שצבע הכריות יהיה שונה מצבע הבד בגוף הספה.

 

לא להחדיר חומרי ניקוי אל תוך מערכת הישיבה. במידה ומשתמשים בחומר ניקוי יש לדאוג לכך שכל חומר הניקוי שהוכנס בצורת קצף או נוזל ייצא החוצה ע"י ניקוי. אחרת לאחר שיתייבש הוא יהיה דביק ויתחיל לעבוד כמו מלכודת גדולה של לכלוך: כל השומנים והזיעה של מי שיושב על הרהיטים יידבקו לבד, ותוך זמן קצר המערכת תקבל גוון אפרפר.

 

טיפים לניקוי כלים סניטריים

טיפים לניקוי כלים סניטריים, באדיבות מומחי חברת אלוני: כאשר נערכים לניקיון כלים סניטרים (כיורים, ברזים, אמבטיות ואסלות) יש להצטייד בחומרי הניקוי המיועדים לכך (השוק מוצף בהם). חשוב להקפיד ולהתאים את חומר הניקוי לסוג האביזר שעומדים לנקות. 

 

בחדר השירותים, אין לשפוך ישירות חומרי ניקוי וחומצות על מכסה מיכל הדחת המים, מחשש לחדירת החומר פנימה ופירוק המנגנון והברגים המקשרים. יש לנקות במטלית רכה ספוגה בנוזל על בסיס טבעי בלבד.

 

כדי לשמור על מראה הברזים והאביזרים, אין להשתמש בחומרי ניקוי חזקים או שורטים. מומלץ להסיר את פיית הזרימה החיצונית של הברז לצורך ניקויה מאבנית. יש להסירה ע"י הברגה ולהשרות אותה במשך כשעתיים בחומץ.

 

כתמי אבן ומים בברזי כרום-ניקל ניתן להסיר בקלות בניקוי עם חומץ מדולל. יש לנקות בהתאם להנחיות היצרן. בכדי לשמור על מראה האמבטיה - אין להשתמש בחומרי ניקוי שוחקים כגון סקוטש', ספוג מתכת וחול ניקוי, אלה במטלית רכה, ספוגה בנוזל ניקוי על בסיס טבעי.

 

מנקים בעזרת מלח

במלח הארץ מציעים טיפים לניקיון באמצעות... מלח. מסתבר שמלבד היותו מצרך חיוני בכל בית יש למלח שימושים נוספים.

 

מחבתות שומניות ניתן לנקות בעזרת מטלית נייר ומלח גס. זרו מלח גס לתוך המחבת, הניחו את מטלית הנייר מעל שכבת המלח ושפשפו עד שהשומן שבמחבת ייספג במלח. בסיום הפעולה שטפו במים. לניקוי כלי נחושת ופליז, הכינו תערובת המורכבת ממלח, חומץ וקמח. ערבבו את הרכיבים עד שתתקבל משחה. קחו מהמשחה ונקו את הכלי בעזרת פיסת בד או מטלית מטבח יבשה, עד שיחזור צבעו המבריק של הכלי.

 

כתמי דיו מהשטיח ניתן להסיר באמצעות זריית כמות נדיבה של מלח על הכתם. השאירו את ערימת המלח על הכתם למשך כשעה, כדי שיספיק לספוג לתוכו את הדיו. שיטה זו יעילה להסרת כתם שזה עתה נוצר.

 

כדי להלבין אמבטיות, כיורים ואסלות, הכינו תערובת של טרפנטין ומלח. נקטו במשנה זהירות והשתמשו בכפפות להגנה על הידיים. לפני השימוש, מומלץ לנסות את הפעולה בפינה חבויה.

 

כתמי שומן מבגדים ניתן להסיר באמצעות תערובת המכילה כף מלח ו-3 כפות אלכוהול. צקו מן התערובת על הכתם והמתינו כ-10 דקות. כתמי יין מבדים ואריגים ניתן להסיר על ידי זריית כמות נדיבה של מלח על הכתם. הניחו למלח לשהות על הבד למשך כשעה ולאחר מכן שטפו במים קרים. כדי להסיר כתמי דם מבגדים השרו את הבגד במי מלח קרים ולאחר מכן כבסו בהרתחה.

 

כתמי חלודה ועובש ניתן להסיר באמצעות פיזור תערובת של מי מלח ומיץ לימון עליהם. מניחים בשמש עד להלבנה ולאחר מכן שוטפים. כוסות וכלי זכוכית דהויים, ניתן לרענן על ידי השרייתם במי מלך וחומץ. כל הטיפים הם בבחינת המלצה בלבד ויש לנסותם בפינה נסתרת ולוודא יעילותם.

 

טיפים של מכון התקנים - להישמר מפגיעת חומרי ניקוי מסוכנים

שימוש לא זהיר בחומרי ניקוי עלול להיות גם מסוכן. כדי להישמר מפגיעות מיותרות, אספו מומחי מכון התקנים הישראלי רשימת טיפים ועצות.

 

יש להקפיד לקרוא את הוראות השימוש ולשים לב לסימון המוצר הכולל את הסיכונים ואזהרות הבטיחות. יש לפעול בהתאם להוראות הספציפיות לכל מוצר.

 

אין לערבב חומרי ניקוי! בחלק מהמקרים עלולה להתרחש תגובה כימית אשר יכולה לגרום להיווצרות חומר חדש רעיל ומסוכן מאד.

 

אסור לעשן בזמן השימוש בחומרי ניקוי או בקרבתם, בעיקר כאשר משתמשים בחומרים דליקים ובחומרים לפתיחת סתימות שמכילים סודה קאוסטית - סודיום הידרוקסיד.

 

חובה לאחסן את חומרי הניקוי במקום שאינו נגיש לילדים.

 

אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון.

 

מומלץ לאחסן חומרי ניקוי, מסירי שומנים, פותחי סתימות (על בסיס סודיום הידרוקסיד) ואקונומיקה בנפרד מחומרי ניקוי למנקי אסלות ומסירי אבנית

 

יש לשמור על חומרי הניקוי באריזתם המקורית כדי למנוע תאונות כתוצאה מאי ידיעה לגבי מה נמצא בתכולת האריזה.

• יש להקפיד על סגירת הפקק לאחר השימוש בחומר הניקוי. יש להקפיד במיוחד באריזות עם פקק קשה לפתיחה, אריזות אלו בדרך כלל מכילות חומר מסוכן מאוד.

 

יש לשים לב אם השימוש בחומר הניקוי דורש ציוד מגן כגון: כפפות, משקפי מגן או הגבלת מרחק של התזת החומר - הסימון מופיע על גבי האריזה.

 

במוצרים רבים מופיע סמל משולש מובלט. לעיתים מופיע המלל "לא למאכל" הבלטה זו נועדה לאוכלוסיית העיוורים.

 

לפני השימוש באקונומיקה מומלץ להסתכל על תאריך התפוגה של המוצר מאחר והחומר הפעיל מתנדף עם הזמן . תאריך פג תוקף הוא בדרך כלל שנה מיום הייצור.

 

בקניית נוזל כלים יש לשים לב לריכוז החומר הפעיל המוצהר על גבי האריזה. הריכוז יכול לנוע בין 12% חומר פעיל ל-36%. ככל שהריכוז גבוה יותר יעילותו גבוהה יותר וניתן לדללו עם יותר מים.

 

במקרה של פגיעה מחומר ניקוי יש לפעול כפי שמופיע בהוראות היצרן. במידת הצורך יש לפנות מיידית לטיפול רפואי. יש להצטייד באריזת החומר הפוגע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים