שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מחאה נגד חוק הרעש: "כל נגן הופך לעבריין"

אף אחד לא אוהב את טירטור מפוחי העלים או האזעקה במכונית של השכן. אבל 22 אלף איש התארגנו לקבוצת מחאה בפייסבוק נגד חלק מתקנות הרעש החדשות. "כל מי שמנגן על כלי או מאזין לרדיו הופך לעבריין", הם אומרים. "זה רק ילבה סכסוכי שכנים"

התקנות החדשות של המשרד להגנת הסביבה בנושא הרעש עשו הרבה.... רעש, ורבים בציבור ברכו עליהם. כי תמיד הרי האזעקה במכונית של השכן מתחילה לשאוג בחצות, ומכסחת הדשא של הגנן "חופרת" לנו בדיוק כשאנחנו רוצים לשים קצת את הראש ולנוח.

 

אבל יש גם מי שחשים שהתקנות החדשות סותמות להם את הפה - או את חופש הביטוי ליתר דיוק. 22 אלף איש חברו לקבוצת מחאה באתר פייסבוק שיוצאת נגד התקנות החדשות. הם טוענים שהמהלך מרחיק לכת יתר על המידה, ומונע למעשה האזנה למוזיקה, נגינה ואפילו צפייה בטלוויזיה אם השכנים רואים בכך מטרד מרעיש.

 

"שמענו על התיקון לחוק המוצע על ידי השר ארדן, והחלטנו שחייבים לעשות מעשה", סיפר ל-ynet נמרוד פרידברג, אחד מיוזמי עמוד המחאה. "הקמנו קבוצה בפייסבוק ב-2 לפנות בוקר, והתעוררנו עם 800 חברים. לאחר יממה כבר היו 4,500 חברים והיום - כשבוע אחרי - הקבוצה עומדת על 22,000 חברים, רבים מהם חובבי מוזיקה שמביעים את דעתם, מציעים פתרונות, שולחים לנו מיילים ואפילו מתקשרים".

 

יוזמי המחאה מודים שחלק מהתקנות מוצדק וראוי, כמו למשל האיסור על שימוש במפוחי עלים או אזעקות רכב. אבל לדעתם, הניסוח של חלק מהתקנות הופך כל מי שמפעיל מגבר או רמקול בבית לעבריין. כך למשל, באחד הסעיפים נכתב: "לא יפעיל אדם ולא ירשה לאחר להפעיל כלי נגינה, מקלט רדיו או טלוויזיה, באזור מגורים, באופן הגורם או העלול לגרום לרעש המפריע לאדם אחר".

 

"לא מדובר רק בגיטריסט או מתופף, אלא גם במי ששומע רדיו בבית. החוק לא באמת אפקטיבי וישמש בעיקר ככלי לסכסוכי שכנים ותו לא", אומר פרידברג.

 

- אבל התקנות אינן אוסרות על נגינה אלא רק על הפרעה לשכנים. אי אפשר לנגן בשקט או למצוא פתרונות אחרים?

 

"אילו פתרונות - לשמוע רדיו עם אוזניות? לנגן בחדר חזרות שעולה כסף? מצב התרבות בארץ גם ככה בכי רע ובמקום לעודד ילד לקחת גיטרה ליד, אתה מוציא אותו לרחוב. אם אנשים נוהגים להגביר את הווליום בזמן מבזקי החדשות, אולי נבטל את המבזקים?"

  

- אבל אתם מבינים שלעיתים נגינה יכולה להפריע מאוד לשכנים...

 

"במקום לחוקק, צריך לחנך. אני אוהב להתעורר עם מוזיקה חזקה, אבל בבקרים בהם אני מתעורר מוקדם אני מוותר על הנוהג הזה. כנ"ל לגבי הנגינה. לעולם לא אנגן בגיטרה לפני 10 בבוקר, בין 14 ל-16 או אחרי 21. אני סובל יותר מהבכי של התינוק של השכנים וממכונת הכביסה והמייבש שהם מפעילים באופן קבוע ב-1 אחר חצות, מאשר השכן ששומע 'פינק פלויד' כל ערב".

 

יוזמי המחאה מתכננים לרכב על גל האהדה ולארגן הפגנות מוזיקליות בהשתתפות אמנים, כדי להעביר את המסר שלהם. "אנחנו מקווים שהשר ארדן יתפכח עוד לפני כן ויתקן את הדרוש תיקון, כדי שהחוק לא יפגע בחובבי המוזיקה והתרבות. אנחנו מבינים שיש מקום לחוק ולתקנות נגד מפגעי רעש אבל הנוסח הנוכחי של התקנות לא מקובל. אפשר למצוא את דרך האמצע ונשמח לפגישה עם השר ארדן, שם נוכל לשמוע ולהשמיע - בדציבלים המותרים כמובן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נגן? עבריין
צילום: jupiter
מאזין? גם עבריין
צילום: indexopen
מומלצים