שתף קטע נבחר

שרנסקי: מונופול אורתודוכסי בנושא הגיור – הרסני

במכתב ששלח יו"ר הסוכנות לחבר הנאמנים של הארגון והגיע לידי ynet מבטיח שרנסקי לפעול לטרפוד חוק הגיור: "יוביל לקרע בלתי ניתן לאיחוי בין הזרמים האחרים למדינת ישראל"

הסוכנות היהודית נגד חוק הגיור: יו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, מזהיר כי עיגון מעמדה של הרבנות הראשית כבעלת הסמכות הבלעדית בתחום הגיור עלול לגרום לנתק מוחלט בין יהדות העולם למדינת ישראל. במכתב ששלח אל 120 חברי חבר נאמנים של הארגון והגיע לידי ynet טען שרנסקי כי לסעיף זה בהצעת החוק יש "פוטנציאל הרסני", והבטיח לפעול לטרפודו. 

 

"כל חוק שנותן לרבנות הראשית סמכות מוחלטת על הגיור משמעותו שליטה של הזרם האורתודוכסי ביהדות על חשבון שאר הזרמים", כתב יו"ר הסוכנות. לדבריו, "לא רק שאי אפשר לקבל את הוצאת קולות הרפורמים והקונסרבטיבים משולחן הדיון היהודי, אלא שבסוף החרמה כזו יכולה לנדות אותם עד כדי קרע בלתי ניתן לאיחוי בין זרמים אלה לבין מדינת ישראל". עוד הזהיר מפני יצירת "שני סוגים של יהודים" – אלה שזכאים לאזרחות מכוח חוק השבות ואלה שאינם".

  

במכתבו מזכיר שרנסקי כי עיקרו של החוק קובע כי גם לרבני ערים תהיה הסמכות לגייר, ומציין כי מדובר במהלך חיוני שעל הסוכנות לתמוך בו. עם זאת הוא קובע כי "ההצעה שלרבנות הראשית תהיה סמכות מעליהן היא בעייתית". לשיטתו, הדבר מפר את האיזון העדין בין שלושת הזרמים ביהדות, כפי שנקבע בוועדת נאמן, ולמעשה יש בכך חזרה למצב שהיה לפניו.

 

"זה פותח תיבת פנדורה של בעיות", הוסיף הכותב, "אם נביט על עשרים השנים האחרונות, מה שאנחנו רואים זה ניסיונות של החרדים להעביר חוק שמכיר אך ורק בסוג אחד של גיור – על פי ההלכה". עוד גילה כי הזהיר את ראש הממשלה נתניהו ואת יוזם החוק ח"כ דוד רותם מפני ההשלכות, ובתגובה קיבל הבטחה מפורשת כי הוא לא יידון במושב הנוכחי וכי לאחריו תהיה הסוכנות היהודית חלק בלתי נפרד מהדיון.  

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לדברי שרנסקי: "על חברי הכנסת להתעשת לחסום את בלוף חוק הגיור. בהצעת החוק אין פתרון אמיתי לעולים ואין פתרון משביע רצון לתופעת ביטול גיורים בדיעבד בשל אי שמירת מצוות".

 

"הצעת החוק רק מחזקת את סמכות הרבנות הראשית ויוצרת אבחנה שאין לה יסוד במורשת ישראל בין יהודים מלידה לבין גרים", טען רגב, וקרא "להוציא את המונופול על הגיור מידי הרבנות הראשית". לדבריו, "מדינת ישראל והעם היהודי יצאו מחוזקים אם גיורי כל הזרמים יוכרו באופן מלא ושווה, לרבות לצרכי נישואין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרנסקי. תיבת פנדורה
צילום: AP
רגב. "להתעשת"
צילום: לימור אדרי
מומלצים