שתף קטע נבחר

השבת אבידה: נמצא ספר תורה במעלית

איך נפטרים מספר תורה גנוב? גנבים באשדוד נטשו אותו בתוך מעלית בבניין מגורים. וכעת מתנהלים חיפושים אחר בעל האבידה

הם לא חושבים פעמיים לפני פגיעה באחרים, עם עוד גניבה בלילה או שוד לאור יום, אבל כשמדובר בתשמישי קדושה והגנבים חוששים שהמעשה יביא מזל רע וייפגע בהם עצמם – המצפון יתעורר והם ישיבו מייד את הגזילה. אבל איך נפטרים מספר תורה גנוב? תושבים חרדים מאשדוד ששבו לביתם בשעת לילה מאוחרת, נדהמו כשגילו ספר כזה כשהוא מושלך בתוך המעלית. הם העבירו אותו אל "מכון פאר" לתשמישי קדושה, שם מנסים כעת למצוא את בעל האבידה.

 

"35 שנה אני עוסק בתחום, וזה דבר שבחיים לא קרה לי", אמר ל-ynet בעל המכון, הרב ישראל יוד. לדבריו, במקרים אחרים – בעיקר כשמדובר בתפילין ומזוזות – מנסים הגנבים להיפטר מהפריטים הגנובים כאשר הם אינם מצליח למכור אותם, חוששים שעוקבים אחריהם או מפחדים ממזל רע, אך בדרך כלל הם מחזירים אותם באמצעות גורם שלישי או בשיטות מקוריות אחרות שלא יסגירו אותם. "ספר תורה? ככה להשאיר במקום ציבורי? נראה לי שלא היה דבר כזה בהיסטוריה". 

 

תחילה ניסו במכון פאר לאתר בעצמם את בעליו של הספר, ובדקו האם יש התאמה בינו לבין אחד הספרים ב"מאגר ה-DNA" שהם מנהלים. התוצאות היו שליליות. הרב יוד מסביר כי לא ייתכנו שני ספר תורה זהים, גם אם נכתבו על ידי אותו סופר, שכן מדובר ב"עבודת יד" שתמיד יהיו בה הבדלים, ולוּ הדקים ביותר. במאגר שהקים (שכמותו קיימים עוד כמה בארץ) נשמרים תצלומי יריעות סת"ם (ספרי תורה, תפילין ומזוזות), וכשיש חשד כי פריט כלשהו הוא גנוב או מזוייף ניתן לבדוק זאת. 

 

ריבוי המאגרים הופך את הבדיקה ללא מספיק יעילה וגם הקמת מאגר אחד אינה יעילה, משום שמדובר במאות אלפי ספרי תורה ברחבי העולם. הצעת הייעול של ישראל יוד היא שכל בית כנסת יצלם בעצמו כמה עמודים בכל אחד מהספרים שברשותו, ורק במקרה של גניבה יצורפו התמונות לאלה של ספרי תורה אחרים שנגנבו. על פי ההצעה, כל ספר הנסחר בשוק ונחשד כגנוב יילקח תחילה לבדיקת התאמה מול המאגר המצומצם. 

 

עד שהמהלך ייצא לפועל מחפשים במכון פאר את בעליו של הספר שנמצא במעלית אשדוד, וכדי שלא להטריח את גבאי בתי הכנסת גם מוסרים סימנים בסיסיים. מניסיונו מזהה הרב יוד כי "מדובר בספר תורה שהובא מחו''ל לאחר השואה, כתב בית יוסף, הלכתי, גובהו חמישים וחמשה ס''מ, כולל משיחה חיצונית". את שאר הפרטים יידרש לתת מי שיטען כי הוא בעליו, שייחקר עוד על מראה הספר, יישאל מתי נגנב ויידרש להמציא מסמכים על הגשת תלונה במשטרה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספר תורה. ארכיון
צילום: הרצל יוסף
מומלצים