שתף קטע נבחר

62 שנות עצמאות: דורנר ובלינקוב ידליקו משואות

חודש לפני פתיחת אירועי יום העצמאות, פורסמה רשימת מדליקי המשואות בטקס שייערך בסימן הישגי המדינה במלאות 150 שנה להולדתו של הרצל. בין המוזמנים גם לוחמים בנאצים ובת למשפחת מייסדי חברת "שטראוס"

מבית המשפט ומשרד האוצר - אל בימת הטקס. יו"ר ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, השר סטס מיסז'ניקוב, אישר היום (א') את המלצות הוועדה הציבורית לבחירת רשימת 14 מדליקי המשואות ביום העצמאות הקרוב, שהמוכרים בהם הם נשיאת מועצת העיתונות ושופטת העליון בדימוס, דליה דורנר, ומי שכיהן עד לאחרונה בתפקיד ראש אגף התקציבים באוצר, רם בלינקוב.

 

טקס הדלקת המשואות, שייערך בערב יום העצמאות ה-62 בעוד כחודש, יתקיים השנה תחת הכותרת: "אם תרצו אין זו אגדה" - ובסימן הישגי מדינת ישראל במלאות 150 שנים להולדתו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל.

 

בהודעה מטעם משרד ההסברה והתפוצות, נמסר כי דורנר, בת 76, הקפידה במהלך שנותיה בבית המשפט העליון "לשים דגש על זכויות הפרט וחופש הביטוי". באשר לבלינקוב, נכתב כי זה "מילא תפקידים בכירים במשרדי ממשלה ובשוק הפרטי", ובאשר לייחוסו המשפחתי צויין כי הוא "נצר למשפחות בלינקוב וצ'יזיק שהגשימו את חזון הציונות, עלו לארץ לפני למעלה ממאה שנה, הקימו מושבות בגליל ושכלו ארבעה מבניהן בהגנה על המולדת".

 

מיסז'ניקוב אמר כי "חייהם והישגיהם של האנשים שנבחרו להדליק השנה את המשואות מייצגים כל אחד בתחומו את הגשמת חזון חוזה המדינה הרצל, לבנייתה, קידומה והווייתה של מדינת העם היהודי".

 

נוסף על בלינקוב ודורנר, יזכו למעמד המרגש יוסי פלדמן, מייסד בית ספר שדה עין גדי והמועצה לשימור אתרי מורשת, שוריקה (שרה) שפכנר, בת 91, שהייתה צנחנית בשירות הפלמ"ח באירופה בעת הכיבוש הנאצי וקצינת ח"ן (חיל הנשים) הראשונה של צה"ל, אמנון לביא, מנהל בית ספר לחינוך מיוחד "גולני" בית שאן שהתעוור בגיל צעיר, וטל-אל פילו - נערה בת 17, המשמשת מדריכה ומרכזת צעירה בצופים הדתיים במודיעין.

 

עוד יוזמנו להדליק את המשואות יוסף מטאנס, ערבי מארוני יליד בירעם, על פועלו לחינוך לדו קיום ולשכנות טובה בין יהודים וערבים, פרופ' אריאל פלדשטיין, המנהל האקדמי של מכללת ספיר שנחשב לאחד מחוקריו החשובים של הרצל, אשר הירש, בן 83, המכהן כבר קדנציה שנייה בתפקידו כיו"ר הוועד הפועל הציוני ומהווה ותיק חברי ההנהלה הציונית, ואירה חייטין - העובדת ביערנות בקק"ל, מקצוע הנחשב נדיר לנשים.

 

את הרשימה חתמו אל"מ (מיל') צבי לבנון, בן 79, המשמש יו"ר נשיאות ארגון ותיקי ההגנה, במלאות 90 שנה להקמת הארגון השנה; אברהם גרינזייד, בן 84, שהשתתף בקרבות עזים נגד הנאצים בהיותו קצין בצבא האדום; רעיה שטראוס-בן דרור, בת למייסדי משפחת "שטראוס" העוסקת בהקמת מסגרות התנדבותית למען החברה בישראל; רס"ן ד"ר אברהם יצחק, בן 37, שעלה לארץ מאתיופיה בגיל 18 ובימים אלו מסיים התמחות בכירורגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורנר. מהעליון למועצת העיתונות
צילום: דורון גולן
בלינקוב. תפקידים בכירים
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים