שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צל"ש או טר"ש: רגע האמת של אובמה

  העברת הרפורמה במערכת הבריאות תכניס אותו להיסטוריה כמי שהצליח היכן שקלינטון ורוזוולט נכשלו; כישלון ידרדר עוד יותר את מצבו, בדרך לצניחה חופשית

  אישור הרפורמה במערכת הבריאות האמריקנית הלילה בבית הנבחרים יעניק הישג פוליטי משמעותי לנשיא ברק אובמה, ואילו דחייתו תפגע בו קשות ותדרדר עוד יותר את מעמדו הרופף.  

   

  אישור הרפורמה יהיה ההישג הראשון המשמעותי של הנשיא ה-44 של ארצות-הברית. מראשית כהונתו בבית הלבן לפני יותר משנה, הוא יזם תוכניות חדשות רבות הן בנושאי הפנים והן בענייני חוץ. אולם עד עתה הוא לא הצליח ליישם אף אחת מהן, או ניסה ונכשל. אישור הרפורמה יאפשר לו להציג הישג ולהדוף את טענת מבקריו הרבים, שהוא יודע לדבר הרבה ולעשות מעט.  

   

  מלכתחילה הבטיח אובמה לערוך רפורמה מרחיקת לכת במערכת הבריאות האמריקנית, כדי שתעמוד

  לרשות חסרי האמצעים ולא רק למי שהפרוטה מצויה בכיסו. ארה"ב היא המדינה העשירה בעולם, ושירותי הבריאות שלה הם הטובים בעולם. אך לא כל אזרחיה ותושביה יכולים ליהנות מהשירותים הללו: כ-30 מיליון אמריקנים הם חסרי ביטוח בריאות. זהו נתון יוצא דופן במדינות ליברליות דמוקרטיות.  

   

  עד היום, אף נשיא אמריקני לא הצליח לשנות את מערכת הבריאות. אפילו לא רוזוולט, שהיה הנשיא החברתי ביותר בתולדות ארה"ב בעידן המודרני, ומי שערך רפורמות מרחיקות לכת בשנות השלושים והארבעים בתחומי הבנקאות, התעסוקה, האבטלה, הרווחה והביטוח הלאומי. בראשית שנות התשעים, בתקופת כהונתו הראשונה, ניסה הנשיא ביל קלינטון לערוך רפורמה בבריאות ולשם כך אף העמיד את הילרי בראש המערכה. שניהם נכשלו. לכן, אישור הרפורמה עשוי להקנות לנשיאות אובמה מימד היסטורי.

    

  במערכת הבחירות לנשיאות, אובמה טען שהוא מייצג את השכבות העניות והמקופחות והעמיד את הרפורמה במערכת הבריאות בראש סדר היום הפנימי לאחר שיקום המערכת הפיננסית והכלכלה. הרפורמה המקורית של אובמה הייתה מהפכנית ושאפתנית ועוררה ביקורת קשה הן בתחומי הרפואה הנוגעים לעניין והן בפוליטיקה, ובכלל זה בקרב חברי קונגרס ממפלגת הנשיא. המתנגדים הפעילו לחצים אדירים על המחוקקים, שחששו לאבד קולות ואולי אפילו את מושביהם בסנאט או בבית הנבחרים. לכן, אישור הרפורמה יבטא מימוש הבטחת בחירות חשובה מול התנגדויות עזות. 


   

  מפגינים נגד הרפורמה בגבעת הקפיטול. "קיל דה ביל" (צילום: AFP)

   

  מצד שני, הרפורמה העומדת לאישור שונתה והיא הרבה יותר דלילה ומצומקת מהגרסה המקורית. שהרי מדובר בתוכנית שאף חבר קונגרס רפובליקני לא היה מוכן להצביע בעדה, וכאמור, יש גם התנגדות בקרב נציגים דמוקרטים. גורלה של רפורמה שאינה נתמכת על-ידי שתי המפלגות אינו מבטיח, משום ששינוי ביחסי הכוחות בין המפלגות, שעשוי להתרחש כבר בנובמבר הקרוב, יכול להחזיר את הגלגל לאחור או להערים קשיים על ביצוע ומימוש בשטח.  

   

  דחיית הרפורמה, מנגד, תהווה מהלומה קשה לנשיאות אובמה ותחליש אותו עוד יותר. כישלונותיו בשנת כהונתו הראשונה דרדרו את מעמדו בקרב הציבור והתמיכה בו נשחקה במהירות. דחיית הרפורמה יכולה לפגוע בסיכויי הדמוקרטים להצליח בבחירות הקרובות ולשמור על הרוב שלהם בשני בתי הקונגרס. דחייה תקטין את יכולת המשילות של הנשיא והוא יתקשה להעביר וליישם יוזמות ותוכניות בנושאים אותם הגדיר כחשובים לו ולחברה האמריקנית. דחייה תחזק

  את המפלגה הרפובליקנית ותייצר לפחות תחושה שהיא תוכל לנצח את אובמה בבחירות הבאות לנשיאות.  

   

  החלשות אובמה מבפנים תקטין עוד יותר את מעמדו הבעייתי בזירה הבינלאומית. זאת, משום חוסר הצלחתו לממש יעדים ומשום שהוא נתפש במקומות רבים בעולם - ובכלל זה במזרח התיכון - כנשיא חלש, חסר ידע וניסיון.

    

  לאור כל זאת, הרפורמה במערכת הבריאות היא משמעותית וגדולה יותר מכל יוזמת חקיקה שהייתה בשנים האחרונות. הנשיא ומנהיגי הדמוקרטים בקונגרס עושים כל מאמץ עד הרגע האחרון להשיג מספיק קולות לאישורה. 

   

  פרופ' גלבוע הוא מרצה למדעי המדינה ומומחה לארה"ב באוניברסיטת בר-אילן

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. אישור יקנה לנשיאותו מימד היסטורי
  צילום: AP
  פרופ' איתן גלבוע
  מומלצים