שתף קטע נבחר

המהפכה של אובמה בדרך? מורה נבוכים לרפורמה

עשרות מיליוני אמריקנים עוצרים את נשימתם לקראת ההצבעה הערב בבית הנבחרים, שתכריע אם יוכלו לזכות בביטוח בריאות. כמה אזרחים יוכלו להנות מה"בייבי" של אובמה, כיצד מנסה הבית הלבן לעקוף את המתנגדים ואיך הפלות קשורות לזה?

בבית הלבן ממתינים היום (א') בדריכות לתוצאות ההצבעה הגורלית על הרפורמה במערכת הבריאות, שאותה מקדם הנשיא ברק אובמה נואשות מאז שנכנס לתפקידו לפני יותר משנה. הדמוקרטים זקוקים ל-216 קולות כדי להעביר את הרפורמה. 178 הרפובליקנים בבית הנבחרים צפויים להתנגד להצעה, יחד עם כעשרים דמוקרטים, כך שגורל ההצעה תלוי בכעשרים דמוקרטים "מתנדנדים".

 

אז מה מציעה הרפורמה והיכן נעוצה המחלוקת? החקיקה אמורה לספק ל-95 אחוז מהאמריקנים גישה לביטוח בריאות בעלות סבירה, לעומת המצב הנוכחי, שבו קרוב ל-50 מיליון אמריקנים אינם מבוטחים כלל ורבים מבוטחים בביטוח חלקי. אובמה מבקש לצרף כ-32 מיליון אמריקנים למעגל המבוטחים, להקטין את הגירעון הפדרלי ב-138 מיליארד דולר בעשור הקרוב וב-1.2 טריליון דולר בעשור הבא.


בדרך לניצחון? הנשיא אובמה (צילום: AFP)

 

המתנגדים לתוכנית רואים במהלך ניסיון של הממשלה להשתלט על ביטוח הבריאות וחוששים שהרפורמה רק תגדיל את הגירעון של ארה"ב. שמרנים וצירים דמוקרטים ממדינות שמרניות מתנגדים למימון הפלות במסגרת ביטוח הבריאות, ופוליטיקאים דמוקרטים התלויים בציבור בוחרים שמרן חוששים שתמיכה ברפורמה תחסל את הקריירה הפוליטית שלהם. גם הפגיעה האפשרית ב"מדיקר", תוכנית הביטוח הרפואי לגימלאים, מעוררת חשש.

 

רפורמת הבריאות כבר אושרה במליאות הסנאט ובית הנבחרים והועברה לדיונים על הצעת החוק המאחדת בין שני בתי הקונגרס. אולם, אז הפסידו הדמוקרטים במפתיע את הבחירות על המושב סנאט של מדינת מסצ'וסטס, שהתפנה עקב מותו של טד קנדי, והדבר גרם להם לאבד את הרוב המיוחס של 60 סנאטורים. כדי

לעקוף את המכשול, החליט הבית הלבן למנוע הצבעה נוספת בסנאט, באמצעות אימוץ הצעת החוק שהתקבלה בסנאט בבית הנבחרים, אחרי כמה שינויים. אישור התוכנית בבית הנבחרים, תאפשר לדמוקרטים להעביר את הרפורמה באמצעות רוב רגיל בסנאט.

 

ההצבעה הערב מגיעה אחרי שנה של דיונים, עיכובים ועימותים בין הדמוקרטים לרפובליקנים - ובתום שבוע דרמטי של חיזור אחר צירי בית הנבחרים מצדם של הנשיא אובמה ואנשיו. אפילו הנשיא לשעבר ביל קלינטון גוייס למערכה וטילפן לדמוקרטים סוררים. "זה בידיים שלכם, הגיע הזמן להעביר את הרפורמה במערכת הבריאות למען אמריקה", אמר אתמול אובמה לצירים הדמוקרטים בבית הנבחרים, "אני בטוח בכך שאתם הולכים לעשות את זה מחר. בואו נגרום לזה לקרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבית הלבן. ממתינים בדריכות
צילום: איי פי
מומלצים