שתף קטע נבחר

היסטוריה בארה"ב: רפורמת הבריאות אושרה

הישג אדיר לממשל אובמה: אחרי ניסיונות שכנוע שנמשכו חודשים, ביקורת קשה והפגנות מצד השמרנים, הצליחו הדמוקרטים להשיג את הרוב הדרוש ולאשר את הרפורמה בביטוח הבריאות בבית הנבחרים. הנשיא התחייב שכספי הביטוח לא יממנו הפלות. אובמה חגג: כך נראה שינוי

קצת יותר משנה אחרי שנכנס לבית הלבן ואחרי עשר שעות של דיונים, רשם הלילה (יום ב') נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הישג היסטורי חשוב מאין כמותו, כשהצליח לאשר את רפורמת ביטוחי הבריאות. בתום ויכוח פוליטי קשה, מחלוקות וביקורת חריפה מהאגף השמרני, דחיית נסיעות וניסיונות שיכנוע שנמשכו חודשים, הצביעו 219 צירים בבית הנבחרים האמריקני בעד הרפורמה לעומת 212 מתנגדים. הרפורמה תועבר כעת לחתימת הנשיא ולאחריה ייערכו בה כמה מקצי שיפורים.

 

בעוד שרוב הציבור מרותק למסכי הטלוויזיה במעקב אחר שלבי הסיום של אליפות המכללות בכדורסל ("מארץ' מדנס"), התנהל בגבעת הקפיטול הקרב המטורף האמיתי - זה שנוגע לכל אזרח אמריקני.

 אובמה, שהתעקש לקיים את ההצבעה על הנוסח המתוקן של הרפורמה בבית הנבחרים, גם כשלא היה ברור כמעט עד הרגע האחרון שיש לו את הרוב הדרוש, הצליח לבסוף להשיג את 216 האצבעות להם ייחל. מחיאות כפיים ושאגות שמחה ליוו את ההכרזה על אישור הרפורמה. 

 

54 פעמים הוא נאם אובמה בחודשים האחרונים ברחבי ארה"ב בניסיון לשכנע את הציבור בצדקתו. גם אתמול הוא נדרש לפנייה כזו, הפעם ישירות לחברי בית הנבחרים. אך כעת הוא כבר יכול לחגוג סופית את נצחונו.

 

 

אישור הרפורמה התאפשר לאחר שהדמוקרטים ביצעו תרגיל פוליטי, במהלכו הוחלט להצביע בבית הנבחרים על נוסח החוק שהתקבל כבר בסנאט. מהלך זה אפשר לדמוקרטים להימנע מהצבעה נוספת בסנאט, לאור העובדה שאיבדו שם את הרוב המיוחס הדורש 60 סנאטורים. על-פי נוסח הפשרה, ייערכו כמה מקצי שיפורים ברפורמה, אולם אלה יתבצעו לאחר אישורה על-ידי הנשיא ורק לאחר שתהיה כבר דבר מוגמר.


"הכוכבת הגדולה" ננסי פלוסי (במרכז) בדרך להצבעה (צילום: AP)

 

מחוץ לגבעת הקפיטול התכנסו רבבות מפגינים שמרנים, רובם מתנועת המחאה "מסיבת התה", כדי למחות על אישור הרפורמה. המפגינים נשאו שלטים בהם נכתב "קיל דה ביל" (תהרגו את החוק) וגם בתוך מליאת בית הנבחרים התנהגו הצירים הרפובליקנים כאילו אסון איום מתרגש ובא על אמריקה. מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, ג'ון ביינר, הצהיר בראיון ב-NBC שמדובר ב"קרב ארמגדון שיהרוס את המדינה שלנו".

 

30 מיליון מצטרפים למעגל הביטוח

ואולם, הדמוקרטים בטוחים שמדובר בחקיקה הסוציאלית החשובה ביותר ב-50 השנים האחרונות, מאז נחקקו חוק הביטוח הלאומי והביטוח הרפואי לגמלאים "מדיקר". 30 מיליון אמריקנים צפויים להצטרף למעגל המבוטחים בעקבות אישור הרפורמה - אשר נתפסת בקרב הדמוקרטים כתוכנית בסדר גודל של ה-"ניו דיל" בשנות ה-30.

 

הדמוקרטים גם זכו לזריקת מרץ חשובה ביותר בסוף השבוע שעבר כשמשרד התקציבים של הקונגרס (CBO) פרסם הערכה לפיה הרפורמה תביא להפחתת הגרעון הלאומי האמריקני ב-130 מיליארד דולר בעשור הקרוב, ובכטריליון דולר בעשור הבא אחריו. לפחות 45 אלף אמריקנים מתים בכל שנה רק בגלל שאין להם ביטוח בריאות, והרפורמה צפויה להביא פיתרון לבעיה זו.


מתנגדי הרפורמה מפגינים מחוץ לגבעת הקפיטול (צילום: AFP) 

 

המאמצים להשגת הרוב נמשכו ממש עד הרגע האחרון. הנשיא לשעבר ביל קלינטון נשלח לצלצל לחברי קונגרס סוררים, לשכנע, לפתות, להסביר להם שהם עושים היסטוריה. חלק מהצירים הסוררים, רובם ממדיניות שמרניות, ידעו זאת אך גם ידעו שאם יצביעו "בעד" יפגעו במטה לחמם כמה חודשים לפני הבחירות לבית הנבחרים. הם ידעו שאם יתמכו - אין להם סיכוי לנצח בבחירות שיתקיימו בחודש נובמבר.

 

גם הנשיא אובמה נדרש לשיחות טלפון ממושכות עם הצירים. "זה בידיים שלכם", אמר אתמול לצירים הדמוקרטים בפגישה שקיים עמם במרתף הקונגרס. לא ברור אילו הבטחות אישיות ניתנו לחברי קונגרס שיפסידו את מושבם, אבל בעבודה מפרכת, כמעט סיזיפית, הצליחו אנשי הבית הלבן לספק את הסחורה לכוכבת הגדולה של חוק הרפורמה - יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי - הידועה בכשרונות הפרלמנטרים הנדירים שלה.


בית הנבחרים ותוצאות ההצבעה. אחרי שיחות מרתוניות (צילום: רויטרס)

 

ביטוח מצויין לא רק לבעלי ממון

הבטחת הרוב הושגה לאחר שהבית הלבן סגר עסקה עם קבוצה של שמונה צירים דמוקרטים המתנגדים להפלות. הצירים, ובראשם ברט סטופק ממדינת מישיגן, חששו שהרפורמה בביטוחי הבריאות תאפשר לנשים להסתייע במימון ציבורי לביצוע הפלות. רק אחרי שאובמה הודיע על כוונתו להוציא צו שיאסור שימוש בכספי הביטוח הרפואי להפלות – הובטחה תמיכתם של שמונת הדמוקרטים ונסללה הדרך לרוב הדרוש.

 

על ההצבעה הלילה ניתן בהחלט לדבר כניצחון היסטורי של אובמה. הרפובליקנים ניהלו נגדו קמפיין קשה ביותר במהלך השנה האחרונה, במהלכו כינו אותו "סוציאליסט" (קללה עסיסית בארה"ב), האשימו אותו בכוונה להלאים את ביטוח הבריאות ובכך למנוע מהאמריקנים את האפשרות לבחור רופא כלבבם, שלא לדבר על שמועות שנפוצו על "ועדות מוות" שיפסקו בשאלה אם להעניק טיפול לזקנים או לחרוץ את דינם למוות.


"סוציאליסט" - "הקללה העסיסית" שהוטחה באובמה (צילום: AFP) 

 

האמת היא הפוכה: עד היום שלטו חברות הביטוח בהחלטות רפואיות - מי יקבל וממי ימנע טיפול. עלויות הביטוח רק הולכות ומתייקרות מדי שנה ואופן קיצוני. השירות הרפואי בארה"ב כיום מצויין לבעלי הממון ולאנשים בריאים. מי שחולה - מגלה די מהר שחברות הביטוח מגבילות את הסיוע.

 

שירותי הבריאות לאזרחי ארה"ב משפיעים על שישית מהתקציב האמריקני. ואולם, בשל חוסר יעילות ובזבוז התייקר השירות מבלי שהפך לטוב יותר. הרפורמה המוצעת תאפשר לשפר את השירות, להוסיף מבוטחים בד בבד עם הפחתת הגירעון התקציבי האמריקני.

 

הרפורמה תספק לאנשים בודדים את אותו ביטוח איכותי שמקבלים מבוטחים בחברות גדולות, ותימנע מחברות הביטוח את האפשרות למנוע קבלת מבוטחים חדשים בגלל מחלות קיימות, או להפסיק לטפל במבוטחים שחלו במחלות קשות. מפוטרים וכאלה שרוצים להחליף את מקום עבודתם - יוכלו לעשות זאת מבלי לחשוש לביטוח הרפואי שלהם. ילדים יהיו מבוטחים אוטומטית וצעירים עד גיל 26, סטודנטים ואחרים יוכלו להמשיך להיות מבוטחים בביטוח המשפחתי של הוריהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה וביידן, הלילה. V גדול
צילום: AP
אחרי 10 שעות של דיונים
צילום: AFP
סטופק. סלל הדרך להצבעה
צילום: AFP
מומלצים