שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הזזת המיון בברזילי תקים את "שינוי" מעפר?
  הסערה הציבורית והפוליטית סביב ההחלטה להעביר את חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי בעקבות דרישת סגן השר ליצמן, הפיחה חיים ביוצאי שינוי - שמנסים להקים מחדש את המפלגה. "נתניהו התקפל", הם טוענים ומתרפקים על ימי לפיד

  הזזת חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון בעלות של 135 מיליון שקלים, עוררה גל מחאה נגד המפלגות החרדיות. האם חפירות הקברים בבית החולים הכשירו את הקרקע למפלגה חילונית חדשה? בוגרי מפלגת שינוי שכבר הספיקה להיקבר, טוענים כי אם המפלגה היתה בממשלה - היה נמנע בזבוז הכספים והם קוראים להקים מחדש את התנועה שנחרבה. אבל האם בכלל יש מקום למפלגה חילונית לאחר קריסתה של שינוי?

   

  חדר המיון והקברים - כותרות אחרונות ב-ynet:

    

  לאברהם פורז אין ספק כי "מפלגת העבודה לא עושה את העבודה וקדימה נעדרת השפעה ושסועה מבפנים". לטענתו, "חוץ מכתיבה בעיתון, לחילונים אין שום אלטרנטיבה. הציבור החילוני הוא לרוב שומר חוק ולא ישכב לפני הדחפורים". פורז מטיח האשמות בראש הממשלה ואומר כי במציאות שבה איש לא מביע התנגדות לעמדות החרדים, "נתניהו מפחד שהקברים יקברו אותו, והוא נכנע לכל הגחמות של ליצמן".


  בית החולים והשטח שבו נמצאו הקברים (צילום: צפריר אביוב) 

   

  פליט אחר של שינוי, הח"כ לשעבר אהוד רצאבי, מסכים עם פורז אך מסביר כי המפלגה הדרושה לא חייבת להיות חילונית בהגדרתה. "המצב מדגיש את הצורך במפלגה ליברלית-ציבורית, מפלגה שתוכל למנוע קומבינות, כמו שעשתה שינוי. קומבינות לא רק מצד החרדים אלא גם כאלה המגיעות כיום מימין ומשמאל הממשלה. הרי ההצבעה בעד הזזת מבנה בית החולים וזריקת 135 מיליון השקלים לא הייתה עוברת רק עם החרדים. כל ההישגים ששינוי השיגה נמחקו על מנת לשמור על הקואליציה של אותו אדם רק כראש ממשלה".

   

  "הקש ששבר את גב הגמל החילוני"

  מלי פולישוק בלוך, שכיהנה כחברת כנסת מטעם שינוי, טוענת כי "ההחלטה הזו היא הקש ששבר את גב הגמל החילוני. החרדים עברו את הגבול וגם התגובות של הציבור מראות כי נמאס לו". לדבריה, "שינוי עם אופי קצת שונה בהחלט תקרום עור וגידים בקרוב. בעצרת הקרובה בתל אביב, אקרא לחברים להקים תנועה חדשה". לדבריה, כמה ח"כים מקדימה אמורים להצטרף לתנועה, "כמו כל מי שהוא ציוני ושפוי בדעתו, חילוני או דתי, וישראל יקרה לו".

   

  פורז עצמו סבור כי המפלגה החילונית תקום בין כה וכה בבחירות הבאות, ולו בשל הזעם הציבורי. "החוצפה של החרדים גדולה - וגדלה יותר ויותר. לאחר הטראומה שעברו המפלגות החרדיות, ששינוי הגיעה ל-15 מנדטים והותירה אותם מחוץ לממשלה הם נרגעו, אך לאט לאט הם שוב התרגלו שאיש לא עוצר בעדם. לא רק הקברים, בגלל החניונים, בגלל חינוך, ובגלל שעוד מעט מי שיראו אותו אוכל חמץ בפסח יקבל קנס, מפלגה שכזו תקום".

   

  אילן ליבוביץ', שהיה ח"כ בכנסת ה-16, מסכים עם פורז ומספר כי הוא מקיים פגישות עם אזרחים. הוא צפוי להיפגש עם קבוצה של תושבי רחובות, שמתארגנים נגד הכפייה הדתית בעירם. "עושים זאת אנשים עם כריזמה בחזית ופעילות בשטח, כל היתר קורה מאליו שכן לצערי הרב אף אחד בממשלה לא מרים את הדגל ועל בסיס הרתיחה הזה ממש קמה שינוי".

   

  מתרפקים על ימי לפיד

  האם רוח המרד תגווע בעוד כמה ימים ויוצאי שינוי המעוניינים לחזור לקדמת הבימה יקפלו את הפקלאות עד הסערה הבאה או שמא אלו פעמי משיח - רק ימים יגידו.

  אך על דבר אחד כולם מסכימים: עם יוסף (טומי) לפיד זה היה הרבה יותר פשוט. "היתה לו אידיאולוגיה שאמרה כי אין דו קיום בממשלה של חילונים וחרדים. זה או אנחנו או הם", אמר פורז.

   

  לדבריו, אם טומי לפיד היה רואה את מה שקורה כעת, "הוא ככל הנראה היה פשוט נאנח ואומר לכולם 'אמרתי לכם'". ליבוביץ' בטוח כי מלבד הכושר הרטורי, "הייתה מפלגה בראשות לפיד מצליחה להוציא לרחובות את ההמונים". בלוך מצדה מספרת כי מהיכרותה עמו, טומי היה נחרד. "חבל שהוא לא פה, צריכים אנשים כמוהו, במיוחד ברגעים כאלה, אבל אנחנו כאן מרימים את נס הלפיד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  פורז. אין אלטרנטיבה
  צילום: אלי אלגרט
  צילום: אלי אלגרט
  רצאבי. "ההישגים נמחקו"
  צילום: אלי אלגרט
  צילום: טל סולומון
  פולישוק בלוך. פועלת במרץ
  צילום: טל סולומון
  מומלצים