שתף קטע נבחר

זריקה חדשה תעלים פוביות ופחדים

מדענים גילו כי ניתן להתגבר בקלות על פחד מפני עכבישים, כרישים או גבהים באמצעות זריקה פשוטה. ניסויים בדגי זהב הראו כי הסם המרדים לידוקאין מעלים את תחושת הפחד

צוות חוקרים יפני מצא כי זריקה פשוטה יכולה לעזור למוחנו להתגבר על הפחד ולנצח את הפוביות החזקות ביותר - כך מפרסם ה"דיילי טלגרף". המדענים טוענים כי היות שפחד הוא הרגל נרכש, שינוי קטן במוחנו יוכל "לכבות" את החלק במוח שיוצר את תחושת החרדה ולגמול אותנו מפחדנות.

 

את המחקר ערך פרופ' מאסאיוקי יושידה (Masayuki Yoshida) מאוניברסיטת הירושימה והוא פורסם בכתב העת Behavioral and Brain Functions. בראיון ל"דיילי טלגרף" אמר יושידה כי הוא מקווה שהגילוי יהפוך את הפחדים הלא רציונאליים לנחלת העבר:

 

"דמיינו לעצמכם שאתם מפחדים מטיסה או ממקומות גבוהים, ופשוט יכולים להתגבר על כך באמצעות זריקה. המחקר שלנו מציע כי יום אחד הדבר יתאפשר במציאות".

 

דגים לא מפחדים

בשלב הראשון חקר פרופ' יושידה את "המוח הקטן" (צרבלום), אותו אזור במוח שאחראי על התפתחות הפחדים, בקרב בני אדם ובדגי זהב. על מנת שיוכל לבחון את השפעת החומר המרדים בדגים, הוא הקנה להם פחד מאור באמצעות התניה קלאסית: הוא חשף אותם פעם אחר פעם לאור, ומיד לאחר מכן שיגר לעברם זרם חשמלי במתח נמוך.

 

כך למדו דגי הזהב לקשר בין החשיפה לאור להלם החשמלי. תחושת הפחד שסיגלו באה לידי ביטוי בקצב פעימות הלב שלהם, שירד בכל פעם שהוקרן עליהם אור - כלומר, כשחששו שהזרם החשמלי עתיד להגיע.

 

בשלב מאוחר יותר, הזריקו החוקרים ל"מוח הקטן" של דגי הזהב סם מרדים מקומי שנקרא "לידוקאין" (Lidocaine) המשמש כחומר הרדמה הניתן אצל רופאי שיניים ובניתוחים פשוטים. שוב הוקרן אור היישר לעיניהם, אך הפעם הדגים לא הפגינו כל סימני פחד. כשהשפעתו הזמנית של הסם חלפה, הם שבו לפחד מהאור.

 

פרופ' יושידה סבור כי על סמך ממצאים אלו, ניתן יהיה לעזור לבני אדם להתגבר על פחדיהם, משום שמוחם של בני אדם ודגים דומה מאוד. הציפייה כעת היא כי מחקר עתידי בתחום יאפשר להבין את התהליכים הביולוגיים והכימיים שגורמים לנו לחוש אימה כך שנוכל להשתחרר ממנה לגמרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבל אם אני מפחדת מזריקות?
צילום: index open
זריקה קטנה והפחד נעלם
צילום: index open
מומלצים