שתף קטע נבחר

בריטניה: הזיוף הישראלי - זלזול חמור בריבונות

שר החוץ הבריטי הציג בפרלמנט את ממצאי החקירה סביב הדרכונים של מחסלי אל-מבחוח, והאשים את ישראל. הוא הביע צער על שכך מתנהגת "מדינה ידידותית", ואישר שנציג שבחר בשגרירות בלונדון גורש. "המלחמה בטרור חשובה, אך חייבת להתנהל בשקיפות", אמר, אבל הבטיח ששיתוף הפעולה יימשך

חד, בוטה, ישיר: שר החוץ של בריטניה, דיוויד מיליבנד, הטיל אחר הצהריים (יום ג') על ישראל את האחריות לזיוף הדרכונים ששימשו את מחסליו של בכיר חמאס, מחמוד אל-מבחוח, ומתח עליה ביקורת חריפה. בהצהרה שמסר בפרלמנט הבריטי אמר מיליבנד כי מדובר בזלזול עמוק בריבונותה של הממלכה, והדגיש שהעלבון גדול במיוחד לאור העובדה שישראל היא מדינה ידידותית.

 

המשבר הדיפלומטי - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

שר החוץ הבריטי הבהיר כי במהלך חקירת הסוכנות הבריטית לחקר פשיעה חמורה, לא נמצאו קשרים בין החיסול לאף מדינה אחרת מלבד ישראל. הוא ציין לשבח את ישראל כדמוקרטיה שחיה באזור מסוכן, ואמר שהמאבק בטרור ובגרעין האיראני חשוב ומשותף, אך הדגיש כי זה חייב להתבצע באמון ובשקיפות. מיליבנד ציין, למרות ההשתלחות בירושלים, כי המאבק המשותף בטרור יימשך.


שישה מה"מחסלים" הבריטים של אל-מבחוח (צילום: AFP)

 

מיליבנד אמר כי מהחקירה עולה שהדרכונים הבריטיים שבהם נעשה שימוש היו העתקים של מסמכים מקוריים שנמסרו לפקידים ישראלים לבדיקה בישראל או במדינות נוספות. הוא אמר כי "קרוב מאוד לוודאי שהזיופים נעשו בידי שירות מודיעין של מדינה". לדבריו, במקריהם של האזרחים הבריטים "אין כל ראיה המצביעה על כך שהם היו יותר מאשר קורבנות

תמימים לחלוטין של גניבת זהות".

 

בנאומו אישר שר החוץ הבריטי כי בריטניה גירשה נציג ישראלי בשגרירות בלונדון בעקבות החקירה, אך לא מסר במי מדובר. מוקדם יותר דווח כי האיש שסולק הוא ראש שלוחת המוסד בבריטניה. מיליבנד הדגיש כי בריטניה היא שבחרה את זהות הדיפלומט שיגורש: "זה לא היה אקראי". האופוזיציה בממלכה גיבתה את ההודעה, כששר החוץ בממשלת הצללים, וויליאם הייג, הביע צער על הצעד הישראלי לכאורה. גם הוא ציין את ישראל כמדינה ידידותית.

 

מיליבנד סיפר כי נפגש עם שר החוץ, אביגדור ליברמן, ב-22 בפברואר, כשהחקירות רק החלו, והביע בפניו דאגה עמוקה, וכי נפגש עמו בשנית אתמול בבריסל. "הצגתי בפני ליברמן את הממצאים, את הצעדים שאנחנו מתכוונים לנקוט ואת ההחלטיות שלנו בנוגע לכך שמקרה שכזה לא יחזור בעתיד". הוא ציין כי העביר לליברמן מכתב שבו דרש ממנו הבטחה רשמית שישראל לא תהיה מעורבת עוד לעולם בשימוש בלתי הולם בדרכונים בריטיים.

 

ישראל: החלטה מצערת, היחסים חשובים

"הפעילות של השגרירות שלנו בישראל ושל השגרירות הישראלית בלונדון חיונית לשיתוף פעולה בין שתי המדינות", הבהיר מיליבנד. "הקשרים האלה חשובים, ואנחנו רוצים שהם יימשכו". שר החוץ הבריטי סיפר גם על הזעזוע שהביעו בחקירות האזרחים הבריטים שבזהויותיהם נעשה שימוש לצורך החיסול. "אחד האנשים שהשתמשו בדרכון שלהם אמר: 'ללכת לישון כאזרח חף מפשע ולקום בבוקר כטרוריסט מבוקש, זה הלם'".


אל-מבחוח והמחסלים, רגעים לפני (צילום: רויטרס)

 

מיליבנד חתם את דבריו באמירה שהישראלים במזרח התיכון ראויים לביטחון ולגיטימציה, אך הציב גבולות. "בריטניה לא תתפשר בתמיכתה בנושא הזה, אולם הפעולות במקרה הזה הן לחלוטין בלתי מתקבלות על הדעת, והן חייבות להיפסק". ב"חוליית החיסול" שחשפה משטרת דובאי נכללו 15 בריטים, שבהם לפחות שבעה המחזיקים גם באזרחות ישראלית.

 

משגרירות ישראל בלונדון נמסר בעקבות הודעת מיליבנד: "היחסים בין ישראל לבריטניה חשובים. אנו מצרים ומצטערים על

החלטת ממשלת בריטניה". מוקדם יותר הנחו במשרד החוץ את כל הפקידות והדיפלומטים למלא את פיהם מים בנושא. 

 

עם היוודע ההצהרה שעומד מיליבנד למסור התעוררה תרעומת בקרב חברי כנסת מהימין. ח"כ אריה אלדד השווה את

הבריטים לכלבים, ואמר כי בריטניה מתנהגת בצביעות. "מי שם אותם לשפוט אותנו במלחמה בטרור?", הוסיף אלדד. לביקורת שלו הצטרף חברו לסיעה ח"כ מיכאל בן ארי שאמר כי זו "אנטישמיות שמולבשת באנטי ציוניות".

 

בתוך כך הודיע גם מקור משפטי בצרפת כי המדינה פתחה בחקירה בנוגע לזיוף לכאורה של ארבעה דרכונים צרפתיים. לדברי המקור, משרד התובע הכללי בפריז פתח בחקירה ראשונית באמצע החודש בחשד לזיוף וגניבת זהות הקשורים לחיסול אל-מבחוח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיוויד מיליבנד
צילום: AP
אל-מבחוח. "המאבק בטרור יימשך"
צילום: AFP
החיסול בדובאי. השגרירות מצרה
צילום: רויטרס
מומלצים