שתף קטע נבחר

חברת החשמל נגד מימן ותשובה: נחפש גז

השמועות כי ועדת ממשלה בין-משרדית מתכוונת לאשר לטייקוני הגז להיות שותפים בתחנות כוח פרטיות מעוררות הדים בחברת החשמל. "זהו ניצן ראשון של המונופול הבא", אומר יו"ר רשות החשמל הקודם ובכירים בחברת החשמל מאיימים: "אם מימן ותשובה יפיקו חשמל, אנחנו נחפש גז"

אם תאפשר המדינה לספקי הגז הטבעי - ובהם יצחק תשובה ויוסי מימן - להיכנס לתחום ייצור החשמל, בחברת החשמל לא מתכוונים לעמוד מהצד. בכירים בחברת החשמל אומרים כי במקרה זה ישקלו להיכנס לתחום חיפוש והפקת הגז הטבעי בישראל. בשלב זה לא ברור אם בחברה מתכוונים להוביל מיזמי הפקת גז טבעי או להשתלב במחקר בתחום.

 

הדברים נאמרו בתגובה לפרסום שלפיו ועדה בין-משרדית לבדיקת הבעלות הצולבת במשק האנרגיה מגבשת המלצות שיאפשרו לספקי גז להיות שותפים בתחנות חשמל פרטיות. "אם התקנות ישונו, מדובר במהלך דו-כיווני", אמרו הגורמים ל"כלכליסט". "לא ייתכן שהמדינה תתיר לטייקון אחד לפעול, ולאחרים היא לא תאפשר להיכנס לתחום".

 

כיום נאסר על ספקי הגז בישראל - EMG וים תטיס - לקחת חלק בייצור חשמל. כבר לפני כחמש שנים בלמה רשות החשמל ניסיון של יוסי מימן, מבעלי EMG, להיכנס כשותף לתחנת הכוח הפרטית המוקמת באשקלון. יו"ר רשות החשמל הקודם, דוד אסוס, טען בעבר כי לא יינתנו היתרים להקמת תחנות כוח בבעלות ספקי הגז. לדבריו, הגדלת כוחם של ספקי הגז תהיה "ניצן ראשון של המונופול הבא".

 

בחברת החשמל סירבו להגיב. ממשרד התשתיות נמסר: "הוועדה הבין-משרדית התכנסה רק שלוש פעמים וטרם גיבשה כל החלטה או מסקנה מחייבת". במשרד התשתיות סירבו להגיב בנוגע לאפשרות שחברת החשמל תפיק גז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קידוח גז מול חדרה
צילום: אלבטרוס
מומלצים