שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  צילום: Index Open
  שו"ת: מה עושים כשהילד מסרב להתלבש?

  שאלה:

  יש לי ילדה בת 8 וילד בן 5. הבעיה שלי היא בשעות הבוקר ובשעות הערב בהן הילד מסרב להתלבש לבד או לחלופין "מורח" את ההליכה והכניסה לאמבטיה. ניסינו כל מיני אמצעים, כגון תשבוחות כשזה קורה או עזרה חלקית. במידה ואנו מלבישים אותו הוא מוצא תעסוקה חלופית בחדר ברגע שאנו מגיעים. בד"כ אני סופרת עד 3 ואז קמה ללכת. זו הנקודה בה הוא מתחיל לצעוק ומכאן הדרך לעצבים קצרה. איך ניתן לפתור את המצב?

   

  תשובה:

  הי איריס, בנך בן ה-5 לומד לקבל הרבה תשומת לב באמצעות אי שיתוף הפעולה שלו בשעות הבוקר והערב. אתם נותנים לו הרבה תשבחות, מלבישים אותו, צועקים עליו, בקיצור - עסוקים איתו.

   

  על פי רוב, ילד שמרגיש שיש לו מקום משמעותי חיובי אינו זקוק ל"הצגות" ומריחת זמן. כרגע בבית שלכם הוא הכי קטן. יתכן שהוא מתהלך בתחושה שהוא

  יחסית לכולכם הכי פחות יכול ומסוגל ולכן הוא הופך להיות משמעותי בדרך שלילית. מה דעתך?

   

  אני ממליצה לכם להתחיל להוכיח לו שהוא יכול כמוכם. שתפו אותו בעשייה היומיומית – הוכיחו לו שהעזרה שלו משמעותית - למדו אותו לשתף פעולה. בגיל 5 אתם לא אמורים להלביש את הילד שלכם. הוא אמור להתלבש ולהיות מוכן באופן עצמאי. ממליצה לכם לקיים איתו בערב לקראת השינה שיחה על ההתנהלות בבוקר.

   

  דברו איתו על כך שהוא כבר גדול ובוגר. בקשו ממנו לעזור לכם לנהל את הבוקר בצורה נעימה. אני מאמינה שאם תבקשו ממנו בצורה מכבדת הוא ירצה לעזור. אם הוא לא יהיה מוכן להתלבש לבד, סימן שהוא עושה לכם דווקא וכנראה שאתם נמצאים במאבקי כוח. חשוב לשבח אותו ולציין בפניו כשהוא מתנהג יפה עד כמה זה נעים ועוזר לכם.

   

  יש לכם שאלות למומחים? שילחו אותן לכאן ותקבלו תשובה.

   

  • השיבה: ענת אשד M.Ed – יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שו"ת: מה עושים כשהילד מסרב להתלבש?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים