שתף קטע נבחר

אובמה ביוזמת ענק לחיפושי נפט וגז טבעי בים

לאחר שהקים עליו את הרפובליקנים עם רפורמת הבריאות, פונה ממשל אובמה לצד השני של המפה הפוליטית ומאמץ יוזמות לחיפושי נפט נרחבים במזרח ארה"ב. המטרה: צמצום התלות בנפט מיובא והגדלת הכנסות הממשל ממכירת חוזים

הממשל בארה"ב הגיש הצעה להרחבת חיפושי הנפט והגז הטבעי האמריקניים לאורך חופי האוקיינוס האטלנטי, זאת במסגרת פשרה שעשויה לפייס את חברות הנפט ולהכעיס את תושבי האזורים הקרובים ליעדי החיפוש ואת הארגונים הסביבתיים גם יחד - כך מדווח "הניו יורק טיימס". מדובר בחיפושים שיתפרסו לראשונה על פני 675 מיליון קמ"ר של האוקיינוס האטלנטי, מהקצה הצפוני של מדינת דלאוור ועד הקצה הדרומי של חופי פלורידה.

 

 

התוכנית גם קובעת כי החופים שליד מדינת ניו ג'רזי וצפונה וכן כל חופי האוקיינוס השקט של המדינה יישארו סגורים לכל פעילות של חיפוש נפט וגז. אשר לאזורים הרגישים מבחינה סביבתית באלסקה, הממשל הודיע כי מפרץ בריסטול יוכרז מוגן מפני קידוחים, אולם מומחים יבדקו אם ניתן להכשיר יותר מחצי מיליון קמ"ר בים הארקטי שמצפון לאלסקה למטרת קידוחים חדשים. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ושר הפנים בממשלתו, קן סלזר, חשפו את פרטי היוזמה בעת ביקור שערכו אתמול בבסיס של חיל האוויר האמריקני במדינת מרילנד.  

 

לפי הדיווח, המטרות העיקריות של היוזמה החדשה הן לצמצם את תלותה של ארה"ב בנפט מיובא, לייצר רווחים ממכירת חוזי קידוחים לחברות ולסייע לאובמה וממשלתו לגייס תמיכה ציבורית ועסקית לחקיקה נרחבת בתחום הסביבה והאנרגיה. עם זאת, "הניו יורק טיימס" גורס כי התוכנית צפויה להרתיע את תומכיו של אובמה, שכן היא מאמצת במלואן כמה מההחלטות שקיבל לקראת סוף כהונת קודמו של אובמה בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן.  

 

ארגונים סביבתיים פנו לבתי המשפט ועתרו נגד ההחלטות הללו, אולם הן נדחו וכעת כאמור זכו לאישורו של אובמה. עם זאת, היוזמה העיקרית שונה מזו של בוש בהבדל ניכר אחד: אובמה, בניגוד לבוש, הכריז על מפרץ בריסטול, המשמש בית לתעשיית הדיג המקומית באלסקה ולאוכלוסיית לווייתנים בסכנת הכחדה, כסגור בפני קידוחים.  

 

טרם ידוע מהו פוטנציאל הנפט המדויק הנמצא באזורים החדשים שהוכשרו לצורכי חיפושים, אולם משרד הפנים האמריקאי מעריך כי מדובר בכמות נפט שתספיק לשלוש שנים וכמות גז שתספיק לחמש שנים, זאת בהתחשב בשיעורי הצריכה הקיימים כיום. האזור הראשון שבו צפויים להתחיל החיפושים הוא משולש ימי בקרבת חופיה של מדינת וירג'יניה, ולפי התחזיות צפוי הדבר להתחיל כבר בשנה הבאה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק אובמה
צילום: AP
חלק מהאוקיינוס האטלנטי (צילום לויין)
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים