שתף קטע נבחר

המימונה במעלה אדומים: "כאן בשביל להישאר"

גם השנה הפכו חגיגותיהם של יוצאי צפון אפריקה לשמחות הפוליטיקאים, שנהרו למוקדי המימונה. שרים וח"כים מהליכוד הגיעו לחגיגה פוליטית במעלה אדומים. המארגנים: "ערכנו את המימונה המרכזית כאן בזמן שהממשל האמריקני ותמהוניים מעלים ספק לגבי שייכותה של מעלה אדומים לישראל"

חגיגות המימונה, שאותן עורכים יוצאי עדות צפון אפריקה עם צאת הפסח, הפכו זה מכבר גם לנחלת הפוליטיקאים - שנהרו בהמוניהם לטעום מהמפולטות ויתר מאכלי החג המסורתיים, ובדרך הספיקו לעשות לעצמם יחסי ציבור. השנה הפכה המימונה במעלה אדומים לפוליטית במיוחד, כששרים וחברי כנסת רבים מהימין באו הערב (יום ב') להשתתף במימונה המרכזית של הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו.

 

הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, שלח מסר ברור לנשיא ארה"ב, ברק אובמה, ואמר כי "ממעלה אדומים נאמר לנשיא ארצות הברית כי ירושלים היא לא סתם בירה. כשהערבים בהר הבית הם מתפללים למכה. יהודים בכל העולם מתפללים לכיוון ירושלים. בשנה הבאה בירושלים הבנויה".

 

באותה השעה, היה נשיא המדינה, שמעון פרס, אורח הכבוד בחגיגת המימונה המרכזית של העיר ירושלים. באירוע, שנערך בהשתתפות מאות אורחים, אמר הנשיא: "אני חושב שהפסח השנה היה הטוב ביותר שידע העם לאחרונה. בארץ הציה שלנו אף פעם לא היה ריכוז כזה של יהודים, קרוב ל-7 מיליון, משגשג כפי שהיום. אף פעם לא הייתה לנו יכולת ביטחונית עם צה"ל במרכז כפי שיש היום. אף פעם הארץ לא הייתה תוססת כך, שמעתי שמיליונים יצאו לטייל, על כן מותר לנו לשמוח".


פרס והרב הראשי, שלמה עמאר, בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע כבכל שנה עם רעייתו, שרה, לחגיגות שערכו בני משפחת פחימה באור עקיבא. אבי פחימה, חשמלאי במקצועו, מכיר את נתניהו כבר שנים רבות, ומבצע עבודות חשמל לבני משפחתו. "תרבחו ותסעדו והכי הרבה תסעדו" אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בחגיגות המימונה של בני משפחת פחימה באור עקיבא אליהם הגיע יחד עם רעייתו, שרה.

 

כשהוא מלווה במחיאות רבים ובשירה מרוקנית, הצטרף ראש הממשלה לחבריו במעלה אדומים וניצל את ההזדמנות כדי לשלוח מסר פוליטי. "הבנייה תימשך בדרום, בצפון, ובירושלים - ובוודאי שיהיו עוד הרבה דברים גדולים במדינה". הוא עזב את המקום לא לפני שקיבל ממארגני האירוע מגש מופלטות.

 

"זוכר את מעלה אדומים בחיתוליה"

המימונה במעלה אדומים נערכה תחת הכותרת "מעלים את מעלה אדומים על ראש שמחתנו". הגיעו אליה מאות אורחים מהארץ ומהעולם, בהם גם בכירים מהימין. בין היתר, הגיע למקום סגן ראש הממשלה, השר דן מרידור, השרים יוסי פלד, יולי אדלשטיין, ישראל כ"ץ וגדעון סער, וסגן השר איוב קרא. אליהם הצטרפו חברי הכנסת מגלי ווהבה, מירי רגב, אריה אלדד, עותניאל שנלר וציפי חוטובלי.

 

אולם החגיגות קושט בתפאורה מרוקנית מסורתית ולצלילי נגני התזמורת האנדלוסית, אמר השר מרידור: "אני זוכר את מעלה אדומים כשהייתה עיר בחיתוליה. הגעתי לכאן לשמור על הגבעות שלה. אני מחובר למקום הזה, וחשוב שבכל הסדר עתידי כזה או אחר היא תישאר חלק בתי נפרד מישראל".

 

אל דבריו הצטרף ח"כ קרא, שאמר כי "כאשר הנשיא אובמה קרא את ההגדה לפני כשבוע וסיים אותה, הוא לא אמר: 'בשנה הבאה בירושלים המפוצלת' או 'עם שכונות מחולקות', אלא 'בירושלים הבנויה'. היא צריכה להישאר מאוחדת ויהודית לעד". גם השר גדעון סער אמר כי "מעלה אדומים צריכה להיות חלק מכל הסדר מדיני ואנו צריכים לחזק אותה".


השר יוסי פלד בחגיגות במעלה אדומים (צילום: גיא אסיאג)

 

סם בן שטרית, יושב ראש הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו, אמר ל-ynet כי "ההחלטה לקיים את האירוע המרכזי במעלה אדומים התקבלה בזמן שהממשל האמריקני, וגורמים פלסטינים ותמהוניים בתוכנו מעלים ספק לגבי קיומה ושייכותה של מעלה אדומים לישראל. אנו מקווים כי בתום ההקפאה תימשך הבנייה בעיר במלוא הכח".

 

ראש העיר, בני כשריאל, הוסיף כי דווקא בעת הזו חשוב לומר קבל עם ועדה שהעיר תמשיך להתפתח ולגדול. "אנו מקיימים את טקס המימונה המרכזי בעיר ואומרים לעולם - אנו פה כדי להישאר".

 

פואד חגג בבית שמש, לבני בשדרות

לא הרחק משם, כבכל שנה, פתח שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר, את החגיגות בביתו של חבר מועצת העיר בית שמש וראש אגף הארגון במפלגת העבודה, ריצ'ארד פרס. ברוח המתיחות בתקופה האחרונה בין החרדים לחילוניים בעיר, אמר בן-אליעזר כי "חג המימונה מסמל יותר מכל את קיבוץ הגלויות שיש במדינת ישראל, ואת הרב-תרבותיות בארצנו. זה מזמן כבר לא חג של עדה אחת, אלא של עם ישראל כולו. אאחל היום יותר מתמיד לאחדותו של העם וליכודו - אחדות שכה חשובה אל מול האתגרים הקשים העומדים לפנינו כאומה".

 

אל בן-אליעזר הצטרפו בין היתר גם סגניתו, ח"כ אורית נוקד, ושר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, שאמר: "צמנו כל החג בשביל הערב הזה. העם גילה בשנים האחרונות את מרוקו, ואנחנו מתחברים לטבע בחג הזה". הוא סיים את דבריו בברכה המסורתית: "תרבחו ותסעדו".


השר בן-אליעזר וח"כ אורית נוקד בבית שמש

 

באותו הזמן, דרומה משני אותם מוקדים, הייתה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אורחת החגיגות שערך ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה. כשהיא עוטה לראשה סרט מרוקני מסורתי, אמרה: "אני מרגישה כאן בין חברים, אתכם, תושבי שדרות. הייתי כאן כשרה בממשלה וכיו"ר אופוזיציה בימים הקשים של העיר, כאשר נפלו בה קסאמים ובימים שלא ליקקתם בהם דבש - וגם בימים שבהם החליטה ממשלת ישראל לעשות את מה שצריך בעזה. מאז, היו לכם ימים יותר טובים ואני מקווה שכך גם ימשיך להיות".

 

יו"ר האופוזיציה הוסיפה כי "כאשר קמה מדינת ישראל ניסו לייצר בה את 'הצבר', שבכלל לא מחובר לאותה תרבות ומסורת כל כך מיוחדת שכל אחת מהקבוצות השונות שהגיעו לארץ מייצגת. עברו שנים רבות עד שלמדנו לייצר בישראל את אותו פסיפס כל כך יפה שמייצג את התרבויות השונות כולן. כולי תקווה שיהיו לנו רק ימים טובים, ושנהיה כולנו מאוחדים ונדע לאחד ולהיות ביחד. תרבחו ותסעדו".

 

בוסקילה מצדו אמר כי הוא "שמח לארח בשדרות את הגברת לבני, שבגאווה אני יכול לומר שהיא חברה קרובה. אנו שמחים שאת כאן ביום החג הזה, ממש כפי שהיית איתנו ברגעים קשים מאוד בעבר".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, רענן בן צור, אילנה קוריאל, רוני סופר ורונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני בשדרות. התלבשה כמיטב המסורת
צילום: זאב טרכטמן
בן-אליעזר בחגיגות
מומלצים