שתף קטע נבחר

אובמה: נגביל את מדיניות השימוש בנשק גרעיני

הנשיא מעוניין להסיר את העמימות ולהכריז בגלוי שארה"ב לא תתקוף בנשק גרעיני מדינות שאינן גרעיניות, ועומדות בהסכם לאי-הפצת נשק גרעיני. עם זאת, בראיון ל"ניו יורק טיימס" הבהיר שישתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי להגן על ארצו

נשיא ארצות הברית מציג אסטרטגיה אמריקנית חדשה שמגבילה את השימוש בנשק גרעיני, גם להגנה עצמית במקרים מסויימים. בראיון ל"ניו יורק טיימס" הבהיר ברק אובמה כי התוכנית שלו חותרת להפיכת נשק גרעיני לדבר ש"עבר זמנו", וליצירת תמריצים שישכנעו מדינות לוותר על שאיפותיהן הגרעיניות.

 

מדיניותו של אובמה בנושא הגרעין הפוכה מזו של קודמו בתפקיד, ג'ורג' בוש הבן, ושל הנשיאים שקדמו לו. אובמה רואה באיראן, צפון קוריאה וארגוני טרור את האיום העיקרי - במקום "האיום המסורתי" על ארצות הברית מצד המעצמות רוסיה וסין. האסטרטגיה החדשה מסירה חלק מהעמימות המכוונת של מדיניות הגרעין האמריקנית, אשר קיימת מאז תקופת המלחמה הקרה, ולא חושפת את הנסיבות בהן תפעיל ארצות הברית את נשקה הגרעיני.

 

אובמה מעוניין להסיר את העמימות ולהכריז בגלוי שארה"ב לא תתקוף בנשק גרעיני מדינות שאינן גרעיניות, ועומדות בהסכם לאי-הפצת נשק גרעיני. מדיניות זו תהיה תקפה גם במקרים בהם ארצות הברית תותקף בנשק כימי וביולוגי, או במתקפות מקוונות משתקות נגדה. 

 

האסטרטגיה החדשה של הנשיא אובמה גורסת כי לארצות הברית יש ארסנל קונבנציונלי מספיק כדי לטפל באיומים עליה. עם זאת, הבהיר אובמה בראיון כי ישתמש "בכל האמצעים העומדים לרשותי כדי להבטיח את ביטחון אזרחי ארצות הברית". הוא שומר לעצמו את הזכות להשתמש בנשק גרעיני כהגנה עצמית מפני מדינות כמו צפון קוריאה ואיראן.

 

לתוכניתו החדשה של אובמה יש מתנגדים חריפים, ובראשם השמרנים שמזהירים כי ביטול כוח ההרתעה הגרעיני של ארצות הברית יחליש את כוחה. השמאל האמריקני גם הוא אינו מסופק, כיוון שהוא מעוניין שהנשיא יכריז באופן גורף כי ארצות הברית לא תהיה הראשונה להשתמש בנשק גרעיני. אובמה חותר להתנהלות איטית ובטוחה להפחתת השימוש בנשק הגרעיני, כאשר ארצות הברית תגדיל במקביל את יכולתה להרתיע באמצעות נשק קונבנציונלי הולם.

 

הצהרתו של אובמה מגיעה ערב יציאתו לפראג ביום חמישי הקרוב – שם יתקיים טקס החתימה על הסכם סטארט השלישי עם הנשיא הרוסי, דמיטרי מדבדב, שמטרתו הפחתת הארסנל הגרעיני של שתי המעצמות הגרעיניות הגדולות בעולם.

בשבוע הבא יארח אובמה בוושינגטון מנהיגים של כמעט 50 מדינות לדון ב"ביטחון גרעיני" בעולם. איראן תארח גם היא ועידה שתיערך ימים ספורים אחרי זו בוושינגטון, שכותרתה "אנרגיה גרעינית לכולם, נשק גרעיני לאף אחד".

 

המבחן הגדול הראשון של האסטרטגיה הגרעינית של אובמה, יהיה בהתנהלות מול איראן. בראיון ל"ניו יורק טיימס" הבהיר אובמה כי "הכיוון הנוכחי של איראן יביא אותה ליכולות גרעיניות", אך הוא לא הזכיר לוח זמנים כלשהו. אובמה גם התחמק מהשאלה האם ארצות הברית מבינה, כמו ישראל, שאיראן בעלת יכולת גרעינית מסוכנת כאילו יש כבר ברשותה נשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים