שתף קטע נבחר

דרמה במשפט אולמרט: "חקירה נוגעת בחקירה"

בעקבות התפתחויות, הפתיע התובע במשפטו של ראש הממשלה לשעבר כשביקש להפוך את סדר שמיעת העדויות, ולפתוח ב"ראשונטורס". הסניגורים התנגדו, דרשו עצירה מוחלטת של הדיונים - והשופטים יצאו להתייעצות דרמטית. הנשיאה: היו מקרים שחקירה נגעה בחקירה והמשפט המשיך

עו"ד אורי קורב חזר והתנצל, אבל הדרמה האמיתית הייתה אחרת. התביעה במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ביקשה הבוקר (יום ג') מבית המשפט להפוך את סדר הדיונים, ולהתחיל בשמיעת עדויות בפרשת "ראשונטורס", במקום בפרשות מרכז ההשקעות ו"מעטפות הכסף" של טלנסקי. את הבקשה המפתיעה העלה פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, בעקבות התפתחות בפרשה.

 

פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, התנגד בצורה נחרצת לבקשה ואמר כי הדבר פוגע באופן מהותי בזכויות הנאשמים. הוא דרש לעצור כליל את המשפט. גם פרקליטה של הנאשמת השנייה, ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, התנגד לבקשה ואף אמר כי "נדמה לי שאברבנאל לא מספיק ער לקושי שנוצר אצל ההגנה".

 

בעקבות הבקשה החריגה, יצאו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים להתייעצות דרמטית, אך ההחלטה בנושא תימסר בשבועות הקרובים. בינתיים, נמשכו הדיונים כרגיל.

 

הנשיאה, מוסיה ארד, אמרה בדיון: "לא נתקלתי בבקשה כזאת, היו מקרים שחקירה נגעה בחקירה והמשפט המשיך. את ההגנה אני לא מבינה למה הם מסכימים להפסקה ואתכם (הפרקליטות - א.ג) אני לא מבינה למה אתם מבקשים".

 

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר בתגובה לבקשת הפרקליטות: "שוב אנחנו מוצאים עצמנו משתאים לנוכח התנהלות רשויות אכיפת החוק שמזדרזים להגיש כתב אישום, נכנסים לתסבוכת ומנסים לשנות סדרי עולם במשפט כדי לצאת מזה. הפרקליטות לא למדה דבר מפרשת העדות המוקדמת של טלנסקי שהתבררה כפארסה אחת גדולה וכעת חוזרת על עצמה שוב". 

 

עו"ד זהר אמר בהפסקת הדיון ל-ynet: "הבוקר הופתענו לשמוע על אירועים מסוימים שמתרחשים מידי חודשיים-שלושה ובגללם הפרקליטות לא יכולה להמשיך בעדים הנוגעים במרכז ההשקעות. אנו כמובן גם הופתענו וגם הצטערנו שהמשך קיומו וניהולו התקין של המשפט משתבש והניסיון שלנו לסיימו מוקדם כלל האפשר - נכשל".

 

קורב חזר: תמיד השתדלתי לכבד את המערכת

במקביל לדרמה, עו"ד אורי קורב, תובע בכיר במשפט, חזר לאולם הדיונים ופתח בהתנצלות בשל דבריו בהרצאה שפורסמו ב"ידיעות אחרונות", בהם כינה כמה מהשופטים "חמורים". הוא התקבל בסבר פנים יפות על-ידי השופטים.

 

"לפני חודשיים פורסמו דברים שאמרתי במכללה, לא התכוונתי לפגוע במערכת, אני מצטער על הפגיעה שנגרמה לה, התנצלתי עליה בין היתר במכתב למנהל בתי המשפט, אני מוצא לנכון לחזור על הדברים, להביע את צערי על הנזק, ולהתנצל עליו", אמר קורב בפתח הדיון.


עורכי הדין קורב, אברבנאל ואלי זהר, הבוקר בדיון (צילום: גיל יוחנן)

   

נשיאת בית המשפט המחוזי, מוסיה ארד, ענתה לקורב: "בסדר", אולם זה המשיך ואמר: "מילה אחרונה, הופעתי בפני כבודכם עשרות ויותר הופעות. תמיד השתדלתי לכבד את המערכת ולעשות את ההופעות תוך כיבוד המערכת".

  

הודעתו של פרקליט המדינה על חזרה לאולם המשפט של עו"ד קורב עוררה לא מעט רגשות מעורבים במערכת המשפט. בעוד שגורמים בה סברו כי הדברים הקשים שהטיח בגנות השופטים

אינם אמורים למנוע ממנו למלא את עבודתו, היה גם מי שקיבל בזעם את ההחלטה. "קורב לא צריך להופיע לפני שופטים. לדעתי, הוא היה צריך לעזוב את תפקידו כעובד ציבור עם התפוצצות הפרשה, ובטח לא יכול להמשיך לכהן כתובע בפרקליטות", אמר ל-ynet גורם משפטי.

  

לעומתו, הסביר שופט כי חרף הביקורת שמתח, לא אמורה הפרשה להשפיע על התנהלות משפטו של אולמרט. "דבריו של קורב לא שינו ולא משנים כהוא זה את יחס השופטים במשפטים שבהם הוא התובע. השופטים מקצועיים ואחראיים מספיק כדי להפריד בין הדברים שאמר קורב לבין חומר הראיות בתיק והעדויות המובאות לפניהם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד קורב, היום בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. לא הגיע הפעם
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים