שתף קטע נבחר

אחרי הפסח: "לא לקנות חמץ מחילוני"

הרב יוסף אפרתי, מקורבו של הרב אלישיב, פירסם אזהרה לפיה אין לקנות חמץ שיוצר לפני פסח בבית עסק של חילוני - גם אם מכר את החמץ

למכירת חמץ שנעשתה על ידי אדם חילוני אין תוקף הלכתי, ולפיכך אין לקנות חמץ לאחר הפסח בבתי עסק שאינם בבעלות דתית – כך קובע הרב יוסף שלום אלישיב. על פי "פוסק הדור" החרדי, כשמדובר באדם שאינו שומר תורה ומצוות "אין שום גמירות דעת (כוונה אמיתית) למכירה, ויחסו אליה הוא כ'אקט דתי' גרידא (בלבד)".

  

פסיקת הרב אלישיב, שניתנה כבר בעבר, חודשה ב"הודעה לתועלת הציבור" שפורסמה היום (ג') על ידי "בית המדרש להלכה בהתיישבות החקלאית". כראש הארגון מכהן מקורבו ו"נאמן ביתו", הרב יוסף אפרתי. בהודעה צויינו גופי הכשרות למהדרין שניסחו שטרות מיוחדים הפותרים את הבעיה. למכירת חמץ זו יש תוקף משפטי ולכן "יש יותר גמירות דעת של המוכר".

  

על פי ההלכה אין לאכול חמץ ש"עבר עליו הפסח", משום שבעליו עבר בגינו במהלך החג על האיסור "בל ייראה ובל יימצא". מכירת החמץ לאדם שאינו יהודי נותנת מענה לעסקים ומפעלים גדולים שהשמדת כל החמץ שברשותם תביא ל"הפסד מרובה", בכך שהיא מאפשרת להם לשמר גם בפסח עצמו מבלי לחטוא. עם זאת יש שמחמירים ואינם סומכים על מכירה זו ומקפידים לרכוש חמץ שיוצר אחרי החג בלבד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים